MÜ ■m- <èèLi Leerlingen van middelbare scholen in ons bedrijf f 600.- voor een idee [i N I I I I I I Evenals vorig jaar zijn in de Paasvakan tie weer enkele leerlingen van de beide hoogste klassen van middelbare scholen de gasten geweest op de brouwerij ten einde een inzicht te krijgen in het pro ductieproces en de taken die onder het personeel zijn verdeeld. Deze kennismakingen worden georgani seerd door het CBO (Contactcentrum Bedrijfsleven Onderwijs) en beogen de jongelui te helpen bij het bepalen van hun studie- en beroepskeuze. Na afloop schrijven de deelnemers hun bevindingen neer in een verslag, waar van het beste beloond wordt met een boekenbon. Dit jaar gaat deze beloning naar Pierre Demacker, uit Valkenburg, wiens verslag wij hier laten volgen. MIJN BEZOEK AAN DE AMSTEL BROUWERIJ Het C.B.O. doet prachtig werk met het organiseren van de Paasvakantiecursus sen, zoals ik nu zelf heb ervaren. Bij het inschrijven voor deze cursus had ik geen bepaald doel voor ogen en ik verwachtte dan ook niet, dat ik zou worden uitgekozen. Desondanks ont ving ik begin maart een uitnodiging van de Amstel Brouwerij. Ik heb gezien, welk een groot bedrijf de Amstel is, welk een zorg aan 't bier wordt besteed om de kwaliteit, kleur, smaak enzovoorts te handhaven of op te voeren, met welk een zorg wordt ge waakt voor veiligheid en welzijn van de werknemers. Men verschafte ons niet al leen enig inzicht in de brouwerij- industrie, maar liet het ons met eigen ogen zien. We werden geconfronteerd met de toepassing van de biochemie op het laboratorium. Het praktisch werk op het laboratorium was voor mij een belevenis. Op het lab. kregen we een uitleg die onze scheikundeleraar niet zou hebben verbeterd. Is het op school alles theorie, op het laboratorium neemt de praktijk de voornaamste plaats in. We mochten b.v. gerst selecteren, de kleur en de kiemkracht bepalen. We leerden het onderscheid tussen wort en jong bier, terwijl ons de werking van de ver scheidene machines werd uitgelegd. Toen ik die gezellige ontyangstkelder binnenkwam, wist ik al, dat \jvij, jongens, er een fijne tijd zouden krijgen. Er stond n.l. een biervat op het buffet! Die ont vangstkelder is een bezienswaardigheid op zichzelf met al die jachttrofeeën, vooral die indrukwekkende elandkop im poneerde me. Na de oriëntatie en verkenning in het bedrijf konden we ons al een voorstel ling maken van wat er bij de bierberei ding en alles wat daarmede samenhangt komt kijken. Daarna werden de jongens in groepen onderverdeeld en bracht iedere groep afzonderlijk een bezoek aan elke afdeling om met de omgeving een beetje vertrouwd te raken. Vervolgens werd er in het leslokaal met tekeningen en schema's uitvoerig ingegaan op het werk dat op bepaalde afdelingen wordt verricht. Als het ons duidelijk was kre gen we, en dat vond ik juist zo fijn, ook nog een stencil, waar de hele theorie in stond. Deze stencils nu, konden we in een map opbergen, die we gezamenlijk met een pen en een aantekenschrift op de eerste dag hadden ontvangen. Deze map heb ik in mijn boekenkast gelegd (Slot van pag. 1) De heer Van der Vleuten ontving voor dit idee een beloning van 600. „Uit de inzending van dit idee", zei de heer Kranenberg, „mag ik aannemen, dat wij hier te maken hebben met een mens, die liefde heeft voor zijn werk. Immers, alleen uit de liefde die men heeft voor zijn vak kunnen ideeën als dit geboren worden." De heer Kranenberg vond het een heug lijk feit dat dit tot op heden hoogst beloonde idee was voortgekomen uit het nieuwe Helmondse bedrijf, dat hiermede weer eens bewees een progressieve nieu we telg in de Amstelfamilie te zijn. „Eigenlijk", zo zei de heer Kranenberg verder, „hoor niet ik hier te staan, maar de heer Van Marwijk Kooy, die wegens verblijf in het buitenland helaas verhin derd is; maar ik prijs mij bijzonder ge lukkig dat ik daardoor als commercieel man een technicus mag belonen. Ik zie hierin het symbool van een goede sa menwerking tussen commercie en pro- duktie. inscl^racfnijo^J uitwisselbaar NT i ij I -I TTT I 11 i 11 I I en als ik hem zie, zal hij bij mij aange name herinneringen oproepen aan mijn bezoek aan de Amstel Brouwerij. Geen kosten of moeite werden gespaard om ons verblijf zo aangenaam mogelijk te maken. Waarbij een avondje Toon Hermans wel het meest in de smaak viel. De lunches smaakten ons goed en niet te vergeten: het bier was weer best! Wat me ook opviel, was de perfecte or ganisatie. Alle excursies, voordrachten, afdelingsbezoeken enz. begonnen en eindigden stipt op tijd. Ik geloof niet, dat er ook maar een afdeling van de brou werij, die een bezoek waard was, is ver geten. We bezochten de kantine tot en met de brandweer, de gistkelder tot en met het platform boven op de nieuw bouw waar je zo'n mooi uitzicht over Amsterdam, op het IJselmeer en op de gehele brouwerij hebt. De Limburgers zijn de grootste bier drinkers van Nederland, vandaar mijn geinteresseerdheid in brouwerijen. Lim burg heeft het grootste aantal brouwe rijen, al zijn het slechts kleine. Vele na men van Limburgse brouwerijen zijn de Noordnederlander niet of nauwelijks be kend. Ook mijn woonplaats is een brou werij rijk. We hebben geleerd bij de A.B. dat het bierverbruik samenhangt met de hoe veelheid en de kwaliteit van het drink water. Welnu, het drinkwater begint schaars te worden, de duinen raken uit geput en de chemische industrieën be derven alle rivierwater, dus ons land kan in de toekomst een trots record vestigen en de A.B. gaat dan een floris sante toekomst tegemoet. Pierre Demacker biorstelb dej borstel Een samenwerking, die ik van evident belang acht en zonder welke wij niets kunnen beginnen. Aangezien de concurrentie scherp is en de consument van vandaag hoge eisen stelt aan de kwaliteit, zullen wij met een uitstekend produkt op de markt moeten komen. Dit kan alleen als commercie en pro- duktie in goede samenwerking hun beste krachten geven. Helmond kan daarbij de toets der kritiek alleszins doorstaan; ons nieuwe bedrijf heeft in de korte tijd van haar bestaan reeds bewezen uitstekende produkten af te leveren." Aldus besloot de heer Kranenberg zijn toespraak, waarna hij de heer Van der Vleuten de envelop met 600 overhan digde. Dit bedrag zal de heer Van der Vleu ten uitstekend te pas komen, want hij is op 13 mei 1966 in het huwelijk ge treden. (Met een meiske uit Limburg, hetgeen de heer Kerckhoffs uiteraard zéér kon waarderen.) De bijeenkomst werd besloten met een gezellig samenzijn onder het genot van een glaasje bier. 2

Amstel - Het Spongat | 1966 | | pagina 2