mtA H. B. Verspoor ,,44 jaar dienaar van de brouwerij' A. W. Dielemans SPON SPONG I SPONDE SPONT SPONG A T Agenda De Gijsbreghtkelder was vrijdag 11 maart om vijf uur vol met belangstellen den toen ir R. van Marwijk Kooy ach ter het halve spreekvat plaats nam, vanwaar hij het woord richtte tot de heer H. J. B. Verspoor, die na vieren veertig jaar afscheid nam van de brou werij - gedwongen door zijn gezond heidstoestand. „Vierenveertig jaar bent u dienaar van de Amstel Brouwerij geweest," zei ir Van Marwijk Kooy, „u hebt u bij alle taken voor de volle hon derd procent ingezet en daarbij had u een open oog en oor voor de problemen, niet alleen van het werk maar ook van degenen die er bij betrokken waren." Mag het dan al waar zijn dat volgens een Frans wijsgeer er niets moeilijkers is dan dankbaarheid onder woorden brengen, de heer Van Marwijk Kooy slaagde er niettemin in de toehoorders te doordringen van het belang van men sen zoals de heer Verspoor en de waar dering die de directie voor hem voelt. Spreker kende de heer Verspoor vijfen twintig jaar en wist dus waarover hij het had. De scheidende functionaris werd de aan wezigen geschilderd als een gedegen werktuigbouwer, maar ook als de initia tiefnemer tot een jaarlijks weerkerend bazendiner en als een man die tot de kern van de dingen doordrong. Het geschenk van de directie (die vol tallig aanwezig was) bestond uit een drietal originele prenten van Amster dam, gevat in één lijst. Aan de achter kant was een met vijf lakzegels gesloten envelop met inhoud gehecht. Grote hilariteit verwekte de liefdesfor mule die de heer Van Marwijk Kooy op het bord tekende. Dat bord hoorde erbij, want „bij een bord praat je mak- ONS leven in de brouwerij In dienst in Amsterdam B. T. M. van Zwietering, Mouterij W. Koch Jr., Garage J. F. Swart, Magazijn Uit dienst J. Krul, Expeditie J. v. d. Schaaf, Gistkelder J. B. Bouman, Bottelarij A. W. Aalders, Bottelarij Geboren Marcel Hendrikus, z.v.h. echtp. H. W. van Beek-F. F. M. van Kalken (Mach.k.) Johan Jaques, z.v.h. echtp. W. v. d. Berg- Nooi (Horecaverkoop) Jacobus, z.v.h. echtp. J. Visser-Vermeulen (Instr.m.) Overgeplaatst W. Meur van Bottelarij naar Legerkelder F. A. Neeskens van Bottelarij naar Leger kelder De heer en mevrouw P. Hommes-Gene- sis hopen op 29 maart hun vijftigjarig huwelijksfeest te vieren. keiijker", een oud gezegde van de heer Verspoor. Op verzoek van de heer Verspoor was de bijeenkomst in de kelder geen aan eenschakeling van sprekers geworden. Om half vijf was er gelegenheid de scheidende functionaris (die in gezel schap was van zijn echtgenote, zoon en dochter, beiden met verloofde) de hand te drukken; degenen die hier om vijf uur nog niet aan toe waren gekomen, deden het na de toespraak van de heer Van Marwijk Kooy en het aanbieden van de geschenken. Om te beginnen waren er orchideeën en een doofpot met azalea voor mevrouw Verspoor. Zijn naaste medewerkers hadden gezorgd voor een boek over Amsterdam. Het personeel als geheel had voldoende geld bijeenge bracht voor vulpenset en een prachtig notehouten tafeltje en een statige sche merlamp (aangeboden door de heer Dalmolen). Uit Griekenland was een album gekomen met tekeningen van de Athenian Brewery, een geschenk van architect Arniotis. Van de firma Weilheilmer zagen wij een prachtige kandelaber; de Tank- fabriek schonk een plattegrond van de Biesbosch, Dordrecht e.o. V In memoriam Op het depot Rotterdam is bij de aan vang van de nieuwe werkweek, namelijk maandag 7 maart, Arie Dielemans plot seling overleden. Hij is 57 jaar ge worden. Hij begon op 25 oktober 1926 als bij rijder, werd daarna chauffeur en was laatstelijk als kontroleur van de ledige emballage werkzaam. De brouwerij verliest in hem een trouwe employee en zijn kollega's een rustige medewerker. Dat hij ruste in vrede. De naam van ons personeelsblad duidt op het gat dat zich in een vat bevindt ter vulling en lediging. In het spongat hoort een spon als af sluiting. Het is een zeer oud woord; het houdt verband met spong, dat een ver korte vorm is van sponning (gleuf of groeve) en sponde (vroeger bedstee, nu in betekenis verengd tot ziekbed). Tegenwoordig heet het dus spongat, zon der verbindings-s, maar die s komt wel voor in het Handvest van Amsterdam, een officieel stuk uit 1586, waarin wij lezen: 'Ende sullen geene schar-bieren mogen leveren ofte uyt doen slaen in eenige tonnen halve vaten ofte vieren- deelen op 't Spons-gat besmet wesende met potte-backers aerde.' Andere oude vormen van spongat zijn spondgate, spuntgat, bongate (bongegate of bungaet) en (in het Saksisch) spunt- lock. Do. 17/3 - Oefening Reddingsdienst - gasbestrijding en snijapparatuur 12.40-13.00 Kerkdienst - ds Sillevis Smit Vr. 18/3 - Clubavond klaverjas vereniging Clubavond biljartvereniging Ma. 21/3 Cursus Technisch Engels HEERLEN: Cursus Directe Hulp Bij Verkeersongevallen I Di. 22/3 - HEERLEN: Cursus DHBV II Wo. 23/3 - Bedrijfsschool - Rep. Natuurkunde en herh. rekenen Praktijkherhaling EHBO en -IO afd. B Do. 24/3 - Oefening Hulpverleningsdienst - Praktijk ongevallenhulp Vr. 25/3 - Clubavond klaverjasvereniging Clubavond biljartvereniging Ma. 28/3 Cursus Technisch Engels Wo. 30/3 - Bedrijfsschool - Rep. Nederlands en Biertechniek Do. 31/3 Oefening Bedrijfsbrandweer Reddingsmateriaal en het gebruik daarvan 12.40-13.00 Kerkdienst - ds Bodaan Vr. 1/4 Clubavond klaverjasvereniging Clubavond biljartvereniging Za. 2/4 - Landelijke opleiding LOTUS 6

Amstel - Het Spongat | 1966 | | pagina 6