Draaiorgel in Zweden Interland met AMSTELfusten Onze telefonistes en tiun wensen (slot van pag. 1) men en voor het laten oproepen van de heren die een ontvangertje bij zich dra gen. Een klein losstaand paneeltje op tafel bevat acht genummerde lampjes en wanneer er een cijfercombinatie wordt ingedrukt, worden de impulsen uitge zonden (er staat daartoe een zendantenne op het dak) naar de ontvanger van de bewuste functionaris, waar die zich ook bevindt in het bedrijf. Alleen in de natte kelders laat de ontvangst te wensen over, maar de reikwijdte van de zender gaat heel ver. Wel tot Amsterdam-Noord en Duivendrecht. Een piepje uit de ont vanger waarschuwt dat de opgeroepene wordt verzocht zich te melden bij de telefoniste, die hem dan doorgeeft wie er naar hem vraagt. Het andere oproepsysteem geldt alleen voor het hoofdkantoor en wordt be diend via een paneel dat deel uitmaakt van de bedieningstableaus. Hierop zijn zes genummerde lampjes aangebracht en deze corresponderen met de zes cijfers die boven de deur van bijna alle kan toren zijn gemonteerd en waarachter lampjes kunnen branden; een stoot op een schorre claxon waarschuwt hier dat er iemand wordt gezocht. Met dit systeem zijn op het ogenblik eenenveer tig personen bereikbaar. Nog een paar en we zijn aan het eind van de combi natiemogelijkheden. „Op het eerste gezicht zou je niet zeg gen dat een telefoniste zeer nauwkeurig moet zijn," zegt mejuffrouw Evers, „maar dat is toch van groot belang, want er kunnen allerlei fouten gemaakt worden, die op de lange duur grote be dragen gaan kosten." Wat ook veel geld kost is de typische drang van vele mensen om hun kantoor te verlaten zodra ze een interlokaal ge sprek hebben aangevraagd. Vooral als het buitenlandse gesprekken zijn gaat er veel geld verloren als de telefoniste de aanvrager moet gaan opzoeken. Boven aan hun verlanglijstje staat dan ook het vriendelijke verzoek om niet weg te lopen als er een gesprek is aangevraagd. Het tweede verzoek is: meld alstublieft wanneer u een deel van de dag niet aan wezig bent. Dit geldt vooral voor men sen die alleen op kantoor zitten, want met zoeken gaat veel tijd verloren. Het derde verzoek is: laat uw medewerkers weten waar u te bereiken bent als u uw kantoor verlaat en reageer zo spoedig mogelijk als u wordt opgeroepen. De dames hebben er alle begrip voor dat mensen die vergaderen zo weinig mogelijk gestoord willen worden, maar dan moet men er ook begrip voor heb ben dat er na die vergadering vaak een aantal gesprekken moet worden afge werkt. 's Avonds wordt door middel van twee Voor het eerst hebben de Stockholmers in hun eigen stad een Amsterdams draaiorgel kunnen zien en horen. Samen met Lucas Bols heeft de Amstel Brou werij een draaiorgel van de firma Perlee gehuurd dat bestemd was om ter ge legenheid van de Nederlandse week, Holland ar har (Holland is hier) de bezoekers op aangename en voor hen knoppen de centrale verbonden met de fabrieksportiersloge. Die knoppen zijn nu afgedekt door een metalen bakje. Vroeger kwam het nogal eens voor dat de werksters ze met hun stofdoek terug schakelden en daarom kwam er voordat het metalen bakje werd aangeschaft een briefje op het tableau te liggen met de in een vrouwenverblijf verbazingwek kende - aanmaning: niet afstoffen bijzondere wijze te attenderen op het prachtpils en het bedrijf dat voor „elke dag een glaasje" zorgt. Deze Nederlandse week duurde van 4-13 maart en was georganiseerd door de ANVV, de Economische Voorlich tingsdienst en het Nederlands-Noord- Europa Instituut en werd gemanifesteerd in het winkelcentrum Hötorgscity. De opening geschiedde door Harer majes- teits ambassadeur in Zweden, de heer J. Visser, in tegenwoordigheid van prin ses Christina van Zweden. Het orgel, Puntkapje genaamd, werd door de heer Perlee zelf gedraaid en als bijzondere service hadden Bols en Am- stel bij het orgel stencils neergelegd waarop allerlei wetenswaardigs omtrent draaiorgels stond vermeld; de stencils waren deels op briefpapier van ons deels op dat van Bols afgedraaid. Donderdagmiddag 3 maart was een telefoontje van de NTS oorzaak van een grote activiteit: er moesten met spoed zestien fusten gereed gemaakt worden voor een programma van de NCRV, waarin Geldermalsen en het Belgische Halle tegen elkaar zouden uitkomen o.a. in een vatenrolwedstrijd. Even leek het erop dat deze vaten niet in enkele uren tijds gereed zouden kunnen zijn, maar de schilders die in allerijl van diverse karweien gehaald werden, hebben ge toond dat er veel kan als het moet. De hoepels werden licht geschilderd, er kwamen metalen emblemen op en zowel op bodem als deksel verscheen het woord Amstel. Het werk is niet voor niets gebeurd, zoals de televisiekijkers zullen hebben kunnen constateren. De foto, die de heer Van Vrede tijdens de uitzending maakte, bewijst dit nog eens. De heer Herman Emmink (rechts) staat hier naast zijn Belgische collega. En una competencia de rodar barriles entre las ciudades Geldermalsen de Holanda y Halle de Bélgica, en un programa de television de ambos paises, fueron usados 16 barriles proporcionados por nuestra Empresa los cuales se puede apreciar en esta fotografia tomada de una pantalla. 2

Amstel - Het Spongat | 1966 | | pagina 2