De Nieuwjaarsbijeenkomst in Amsterdam (vervolg) ROKEN j VERBODEN 2 materiaal te voorzien. Het succes van veel grote ondernemingen in ons eigen land en ver daar buiten is gebaseerd op een uitstekende administratieve verslag geving en wij zijn gelukkig dat wij ook in ons bedrijf ons dit feit terdege reali seren. In de hoofdstad van Griekenland, Athene, kwam de zesde buitenlandse brouwerij in bedrijf, die het Amstel bier brouwt en met veel succes verkoopt. Ook The South African Breweries zijn in oktober j.l. succesvol gestart met het brouwen en verkopen van Amstel bier op de Zuidafrikaanse markt. Onze Surinaamse Brouwerij herdacht in de afgelopen weken het feit dat zij tien jaar bestaan heeft. Deze onderneming heeft de prestatie geleverd dat zij in deze periode bijna 90% van de markt aldaar heeft veroverd. Mag ik nog een enkel woord wijden aan onze beide dochterondernemingen in Nederland. Poviet Producten heeft een bevredigend jaar achter de rug. De om zetten namen toe en verwacht mag worden, dat zich dit in de resultaten weerspiegelt. Onze dochter in Breda, het Preserven- bedrijf, heeft dit jaar resultaten bereikt die tot tevredenheid stemmen. Er is een nieuw reglement voor het pensioenfonds voorbereid, dat een betere aansluiting op de wettelijke ouderdoms voorzieningen geeft en een duidelijker beeld van de rechten die men verworven heeft. In het begin van dit jaar zal het bestuur van het Pensioenfonds dit be handelen en ter goedkeuring aan de deel hebbers voorleggen. Gaarne memoreer ik de goede samen werking met de Ondernemingsraad, met wie ook in het afgelopen jaar over velerlei vraagstukken op constructieve wijze overleg kon worden gepleegd. Het Spongat veranderde van uiterlijk en innerlijk en verschijnt thans met een grotere frequentie, naar ik hoop tot ieders tevredenheid. Terugkomend op de groei van de bier markt, op de noodzaak tot uitbouw van ons bedrijf en op de daaruit voort vloeiende consequenties, zei de heer Kranenberg: Voor investeringen zijn middelen nodig. Zoals u allen wel gelezen zult hebben, is geld in het afgelopen jaar zeer duur geworden. Om datzelfde geld te kunnen opnemen van de bank, van de beleggers, van de kapitaalmarkt, moet er verdiend worden. Nu hebben de omzetten zich in het afgelopen jaar gunstig ontwikkeld. In de kosten en opbrengstverhoudingen zijn echter opnieuw spanningen gaan op treden. Grondstofkosten zijn weer omhoog ge gaan, ook de arbeidskosten zijn gestegen. De regering is er voorts toe overgegaan om per 1 januari 1966 de accijns te verhogen met ruim drie gulden per hl. De heer Van Lierop Deze ontwikkeling is aanleiding geweest voor de brouwerijen om in overeenstem ming met de door de overheid gegeven spelregels, de bierprijzen per 1 januari te verhogen. Om ons aandeel in de biermarkt te be houden en te vergroten moeten wij nog vele grote investeringen doen in ons bedrijf. Een verheugend en gezond ver schijnsel. Die investeringen vereisen middelen en onze resultaten zullen het moeten toe laten om die middelen op te nemen. Daartoe is de prijsverhoging alléén niet voldoende; deze dekt slechts ten dele de kostenstijgingen, waarmee wij reeds te maken kregen. Ik zou graag een enkel moment willen stilstaan - en juist nu zeer dringend uw aandacht vragen - voor de gedachte, dat wij allen zonder enige uitzondering een ernstige poging moeten doen om de doelmatigheid van onze dagelijkse arbeid te verbeteren. U en ik zijn gebaat bij een goed resultaat in de onderneming. Om in de termen van een voetbalelftal te spreken: wij moeten een redelijk aantal goals scoren om te winnen. Wanneer b.v. de linksbuiten minder goed werk doet, rammelt er meteen aan de voorhoede het nodige en zo ligt dat precies eender in ons bedrijf. Het mag ogenschijnlijk zo zijn, dat het er niet toe doet dat hier en daar eens wat verslapping optreedt, maar het eind resultaat wordt daardoor bepaald on gunstig beinvloed. In de steeds stijgende concurrentie, zowel in het binnenland als in het buitenland en mede in verband met de steeds grotere betekenis van de EEG-markt met name voor de bier verkoop, zullen wij ons steeds dat beeld van het voetbalelftal voor de geest moeten halen, juist omdat het zo een voudig is. Ieder van u dient hieraan, ieder op zijn eigen plaats, naar beste kunnen mede te werken, in het belang van het bedrijf, in het belang van onze Amstel-gemeenschap en niet in de laatste plaats van u zelf en van uw gezin. Mag ik ook in dit verband het Ideeënvat nog even naar voren halen. In het afge lopen jaar heeft dit Ideeënvat een aantal zeer bruikbare voorstellen en ideeën opgeleverd. In de periode sinds 1 fe bruari, op welke dag met het Ideeënvat werd gestart tot 31 december, werden 235 ideeën ingezonden, waarvan 75 ideeën hetzij voor een beloning, hetzij voor een aanmoediging in aanmerking kwamen. Ik spreek mijn erkentelijkheid uit voor het vele werk, dat door de inzenders van ideeën, ook van ideeën welke zich uit eindelijk niet leenden voor uitvoering, werd verricht. Mijn dank eveneens aan het kader, dat er zelf in zo grote mate toe kan bijdragen het Ideeënvat tot een levend en waarde vol organisme te houden in onze Amstel- gemeenschap. Ik sprak zoëven van de opgave, waar voor wij allen in het economische vlak in 1965 gesteld zijn. Naast dat economische zijn er aan ons (slot op pag. 4) De Volendamse muzikanten

Amstel - Het Spongat | 1966 | | pagina 2