Bruto- en nettoloonberekening worden geautomatiseerd 3 Wat houdt dit precies in? Laten we eens kijken hoe het in het verleden ging. Velen van u zullen zich nog kunnen herinneren hoe enkele tientallen jaren geleden de loonberekening en uitbeta ling plaats vonden. Een zakje waarop naast de naam het bedrag, dat zich erin moest bevinden, vermeld stond. De loonadministratie van toen had uit sluitend te maken met het aantal uren en het uurloon; geen wettelijke in houdingen dus, hoogstens de verreke ning van een voorschot. Deze berekening was hoofdrekenwerk en het vermelden van de naam en het bedrag was handwerk. De komst en later de uitbreiding van de C.A.O. (brutoloon) enerzijds en de door de overheid uitge vaardigde wetten op fiscaal en sociaal terrein (nettoloon) anderszijds verzwaar den de loonadministratie dusdanig, dat uit het hoofd rekenen niet meer moge lijk was. De mechanisatie deed zijn intrede; reken- en telmachines werden in gebruik genomen; met een boekhoud machine werden de loonstroken admini stratief verwerkt. Tegenwoordig horen bij de brutoloonberekening de toepassing van de C.A.O., onze tariefstelsels, vaste toeslagen enz. en bij de nettoloonbereke ning de door de overheid gestelde voorschriften ten aanzien van de premie A.O.W. en de loonbelasting (de werk gever is het incassobureau voor de fiscus) de bepaling van het verzekeringsplichtig en belastbaar loon, belasting volgens tabel of bijzonder tarief, wel of geen premie ingevolge de sociale wetten, toezien op jaarmaxima, fiscale aftrek ken enz. Dit is dermate gecompliceerd geworden, dat automatisering als dé op lossing wordt gezien. Hoe zal het dan nu gaan? Het zou te ver voeren om hier de gang van zaken te schetsen. Het komt hierop neer, dat de gehele loonberekening, dus tot en met het uit te betalen bedrag, alsmede het invullen van de loonslip, automatisch in één gang plaats vinden door in de computer in te voeren: le de vaste gegevens, zoals uurloon, pro centuele tarieftoeslagen, vaste weektoe- slagen, belastinggroep enz. 2e de te betalen uren, gesplitst naar nor male uren en overuren, uren waarover toeslagen moeten worden betaald enz. Uiteraard brengt elke systeemwijziging ook wijzigingen in de loonberekening en in de gewoonten van uitbetaling. Na overleg met de kleine commissie zullen de volgende veranderingen plaats vinden: le de aanduiding van een gedeelte van een uur (bv. een kwartier), thans met 2 cijfers achter de komma (0,25) wordt 1 cijfer achter de komma (0,3). De af ronding geschiedt ten gunste van de werknemer, 2e de vergoeding voor diplomapunten zal per week worden uitbetaald; thans per kwartaal, 3 e de vergoeding voor overwerk zal worden gesplitst: de gewerkte uren tegen uurloon ver meerderd met de individuele tarief- en/ of waarderingstoeslagen, de procentuele toeslag op de gewerkte uren blijft tegen uurloon vermeerderd met 25"/o; thans alles tegen uurloon plus 25°/o, 4e aflossing voorschot, thans in nage noeg alle gevallen ƒ1,- per week, zal tot het huidige loonniveau worden opge trokken en zal 5,- per week bedragen. 5e nabetalingen: in geval van een on juiste loonberekening zal geen exacte na betaling meer worden berekend, maar als het nettobedrag hoger is dan 5,— op verzoek een afgerond voorschot wor den verstrekt. Met de eerstvolgende loon berekening zal de vergissing worden her steld, waarop het eventueel verstrekte voorschot in mindering wordt gebracht, 6e vakantietoeslag: dit zal niet meer op de laatste donderdag vóór de aaneenge sloten vakantie worden uitbetaald, maar voor iedereen in april of mei (aanvang vakantieseizoen), 7e reisgeldvergoeding: voor diegenen, die een maandabonnement hebben, zal de vergoeding worden omgerekend tot een vergoeding per week en via de loonslip worden uitbetaald. 8e de toepassing van de voordeelregel betreffende de loonbelasting. Dit houdt in, dat ten aanzien van het bijzondere tarief (overwerk!) bekeken zal worden of de toepassing van de tabel op het totaal van normaal weekloon en over werkvergoeding voordeliger is dan beide afzonderlijk; het laagste van de twee mogelijkheden wordt dan ingehouden. Dit kan in verband met de belangrijke verhoging van de bijzonder-tarief-per- centages ingaande 1 januari 1966 aan zienlijke voordelen opleveren, 9e uit te betalen bedrag: uitsluitend hele guldens zullen worden uitbetaald, dus de centen (maximaal 99 cent) blijven staan tot de daarop volgende loonbereke ning. De dan weer resterende centen worden de daarop volgende week inge- teld enz. In geval van ontslag worden de centen wel uitbetaald. Naar alle waarschijnlijkheid zult u de nieuwe loonslip op 18 november e.k. voor het eerst ontvangen. Voor zover de werkzaamheden het toelaten zal de nieuwe loonslip aan iedereen, groeps gewijs, worden uitgelegd. Bovendien ont vangt u een volledige toelichting en u weet het, vragen staat vrij. W.L. moet worden geplaatst, nu u weet hoe warm ons water wel is. Een vrije zaterdag? Voorlopig nog niet, het zou te hoge kosten met zich brengen. In Nederland konden die kosten worden opgevangen doordat de bedrijfsresultaten in een welvarend land jaar op jaar stijgen. Helaas mogen we bij de stag nerende economische ontwikkeling van Curasao daarop voorlopig niet rekenen. Een voordeel is, dat we nog onbekend zijn met het probleem van de vrije-tijds- besteding, waarover we steeds meer in de Nederlandse bladen lezen. De machinisten en onderhoudsmonteurs staan onder leiding van de heer Brug man, bij velen van u nog bekend uit de tijd, dat hij in Amsterdam werkte. Op de foto is hij bezig in de bottelarij bij het monteren van een nieuwe etiketteer- (slot op pagina 4) Kelderarbeider Sneper weggedoken in zijn montycoat. Vervolg van pag. 2) een stukje te eten en zich even te „ver frissen", wat tussen aanhalingstekens Brouwer Fonseca bij de lekbak.

Amstel - Het Spongat | 1965 | | pagina 3