Am stel bier nu ook in Zuid-Afrika gebrouwen Spreekuren Dankbetuiging Het eerste in Zuid-Afrika gebrouwen Amstel bier is 7 oktober op de markt ge bracht door The South African Brewe ries Limited te Johannesburg. Dit is een uitvloeisel van de overeenkomst welke 28 januari van dit jaar te Kaapstad werd gesloten tussen de Amstel Brouwe rij en het grootste brouwerijconcern van Zuid-Afrika, dat ons bier brouwt en de Zuidafrikaanse consument nu een gere nommeerd bier van het Europees-con tinentale type (ondergistend) kan aanbie den. Onze landgenoot Jan van Riebeeck die de eerste volksplanting van Nederlanders opzette begon direct na zijn aankomst gerst te verbouwen, de belangrijkste grondstof van de bierbrouwer. Bier was in die dagen een der voor naamste onderdelen van het dagelijks menu - er was immers nog geen koffie of thee - terwijl het drinken van water vaak levensgevaarlijk was. Bovendien is bier een niet te onderschatten vitamine bron. Op 16 februari 1657 schreef Van Rie beeck in zijn dagboek: Aangezien vaak blijkt dat men niet op de hoogte is van de spreekuren van verschillende functionarissen en instan ties in het bedrijf in Amsterdam volgt hieronder een opgave van de tijden. Maatschappelijk Werkster, Mej. H. A. Bosker dagelijks 12.30-13.00 uur ma., wo. en vrij. 17.00-17.30 uur Tandarts, Th. A. de Vries dagelijks 15.00-15.30 uur Controlerend geneesheer, D. B. Kagenaar dagelijks 10.30-11.00 uur Bedrijfsarts, A. N. Pappie dagelijks 8.15-9.00 uur Hoofd personeelszaken, vrijdag 16.00-17.00 uur Personeelszaken/ bedrijf dagelijks 12.00-13.00 uur Afdeling loonadministratie donderdag en vrijdag 12.00-13.00 uur en 17.00-17.30 uur Kleine commissie uurloners (fabrieks- cantine) dinsdag en donderdag 12.00-13.00 uur woensdag 9.00-9.30 uur. Men kan van deze spreekuren gebruik maken zonder aankondiging; men be hoeft echter wel toestemming van de directe chef indien de uren vallen binnen de normale werktijd. „Heden na d'orde van de Heeren Mees ters eens proef genomen van 't bier- brouwen, dae noch geen degelycke gest affgecomen is". Een jaar later werden zijn pogingen met succes bekroond, want op 4 oktober 1658 noteerde hij dat het eerste bier ge brouwen was. De volgende dag ver meldt zijn dagboek dat er nog meer bier gebrouwen zou worden en dat hij het naar Batavia en Nederland zou stu ren om vast te stellen hoe het zich op reis hield. Het is jammer voor Van Riebeeck dat de Heeren Seeventien niet erg enthou siast waren over de kwaliteit van zijn bier en in vrij straffe bewoording lucht gaven aan hun kritiek. Ruim driehonderd jaar later is er weer Nederlands bier in Zuid-Afrika gebrou wen, maar zowel The South African Breweries als de Amstel Brouwerij heb ben het volste vertrouwen dat allen „Heren" of het er nu zeventien of zeven tienduizend zijn, er volledig tevreden mee zullen zijn. De leden van het technisch consortium, dat drie dagen bijeen is geweest (zie het vorige nummer van Het Spongat)werd voor de brouwerij gefotografeerdV.l.n.r. de heren P. Lumsden (Courage Barclay), ir R. van Marwijk Kooy, R. Martin (Molson), dr K. Ladenburg (Falstaff), K. Redfern (South African Breweries), dr G. A. A. Mastenbroek, Stewart (S.A.B.), drs B. W. Drost, mr J. M. Elink Schuur man, A. Stock (Molson) en Taylor (Courage Barclay). Aan alle gasten die in 1963, 1964 en 1965 in kamp Junne te Ommen aan on ze zorgen waren toevertrouwd en die ons zoveel blijken van symphatie (zowel stof felijk als anderszins) deden toekomen, betuigen wij hierbij onze hartelijke dank. Dat dit werk voor ons kon slagen heb ben wij voor een groot gedeelte aan de prachtige medewerking van onze gasten te danken. Vele vrienden in het gehele land hebben wij erbij gekregen. Ook naar directie en kamphuisjes- commissie gaat onze dank uit. Zij heb ben ons in grote vrijheid en op onbe krompen wijze in staat gesteld datgene te doen wat nodig was om de vacantie te doen slagen. Nogmaals, hartelijke dank en groeten aan allen. C. Verhaar G. AVerhaar- van Straten In Zweden werd op 1 oktober de vrije verkoop van mellanöl (letterlijk: midden bier) toegestaan. Toen de eerste vrachtwagen met aanhanger, gevuld met Amstel mellanöl gereed voor vertrek naar Zweden was, werd deze foto gemaakt.

Amstel - Het Spongat | 1965 | | pagina 6