Directeur ABUJABER van de Jordaanse Brouwerij 3 Ongeveer eens per jaar komt de heer Raouf S. Abujaber, directeur van de Jordan Brewery Co. Ltd., de brouwerij die Amstel Bier in Jordanië maakt, in Nederland. Deze week hadden wij het genoegen deze drukbezette, vriendelijke „brouwer" te ontvangen in Amsterdam en wij hebben van de gelegenheid ge bruik gemaakt om hem enkele vragen te stellen over zijn land en het Jordaanse Amstel Bier. De heer Abujaber vertelde ons dat het in Jordanië niet altijd zo warm is als men bij ons wel denkt. Er is wel degelijk een winter en een witte Kerstmis is niet helemaal uitgesloten. Het koude seizoen duurt echter maar van half november tot maart. De overige maanden van het jaar schijnt de zon en regent het prak tisch niet. In de zomer is de gemiddelde temperatuur overdag omstreeks 25 gra den Celsius. De bevolking van 1.750.000 zielen be staat hoofdzakelijk uit Mohammedanen die geen voorstanders zijn van alkoho- lische dranken. Toch heeft de Jordan Brewery een bestaansrecht, want in de tegenwoordige tijd wordt het drinken van bier toegestaan, daar het een zeer verfrissende drank is en slechts een laag alkoholgehalte heeft. Bier wordt echter uitsluitend in de steden gedronken. Het bierverbruik is voor onze begrippen zeer klein, want het bedraagt slechts iets meer dan een halve liter per hoofd van de bevolking per jaar. Er zijn dan ook maar twee brouwerijen in Jordanië waarvan de Jordan Brewery verreweg de belangrijkste is. De heer H. W. J. Smeijsters is daar als enige Nederlander werkzaam en is als brouwmeester ver antwoordelijk voor de kwaliteit van het Jordaanse Amstel Bier, dat uitsluitend gepasteuriseerd in flessen en vaten afge leverd wordt. De heer Abujaber deelde nog mee, dat behalve bier ook een alkoholvrije mout- drank gemaakt wordt, die in tegenstel ling tot het bier wél geëxporteerd wordt. Jordanië beschikt over een bijzonder RÖNTGENOLOGISCH ONDERZOEK Op donderdagmiddagen 28 oktober en op vrijdag 29 oktober a.s. zal in Am sterdam het jaarlijkse röntgenologische borstonderzoek plaats vinden door mid del van de kleinbeeldapparatuur van de Stichting Masro. Dit onderzoek is geen doorlichting en levert dus geen gevaar op voor de gezondheid. Behalve de longen worden tevens bepaalde aspecten van het hart bij dit onderzoek bekeken. Een ieder is én tegenover zichzelf én zijn gezin én het bedrijf moreel ver plicht aan dit onderzoek deel te nemen. Werknemers buiten Amsterdam zullen op nader aan te geven wijze eveneens aan een dergelijk onderzoek kunnen deelnemen. goed wegennet en het bier wordt dan ook niet door kamelen vervoerd, maar met moderne vrachtauto's. Alleen in de oude wijken van Jeruzalem zijn de straten soms zo smal dat zelfs een kleine bestel- De heer Raouf S. Abujaber tijdens zijn recent bezoek aan de brouwerij. Links Drs. A. Miedema, adjunct-directeur, be last met de leiding van de afdeling Buitenlandse Projecten. wagen niet bij de klanten kan komen. Ezels nemen dan het transport over. De heer Abujaber roerde ook nog even de invloed van de Westerse wereld op zijn land aan. Deze is niet zeer groot, daar de Jordaniërs veel waarde hechten aan de Arabische traditie, waarvan de gastvrijheid voor de Europese bezoeker een van de meest indrukwekkende is. Wel maakt men graag gebruik van vele moderne vindingen. De industrie is de laatste jaren dan ook zeer toegenomen, ofschoon de landbouw nog altijd de be langrijkste plaats inneemt. Jordanië blijft door zijn voorvelen heilige plaatsen de grootste aantrekkingskracht in deze streek uitoefenen op de toeristen en een aanzienlijk deel van het nationale inkomen is te danken aan het toerisme. Vorig jaar was dat 12 miljoen en men schat dat het dit jaar wel 14 miljoen zal worden. In de eerste zes maanden van 1965 bezochten bijna 250.000 toeristen Jordanië, 13,2% meer dan in 1964. Men verwacht daarom dat er dit jaar 500.000 toeristen zullen zijn ge weest, hetgeen een rekordaantal is. Al dus de New York Times van 30 sep tember j.l. CULTUREEL PASPOORT VOOR JONGE MENSEN Op de afdeling personeelszaken kantoor en bedrijf liggen aanvraagformulieren voor werknemers in de leeftijd van 15 t/m 20 jaar om voor een bedrag van 2,50 in het bezit te komen van het cultureel paspoort. Een dergelijk pas poort schept de mogelijkheid om tegen sterk gereduceerde prijzen gebruik te maken van verschillende voorstellingen van toneel, concerten etc. Tevens kan men voor een gering bedrag toegang krijgen tot diverse musea. De geboortekerk te Bethlehem die over de geboortegrot is gebouwd.

Amstel - Het Spongat | 1965 | | pagina 3