JORDANIË (Vervolg van pag. 1 48-urige werkweek met jaarlijks drie weken vacantie, de feestdagen inbe grepen. Vrijdag is de officiële vrije dag, 's zon dags wordt er dus normaal gewerkt. Dit is vanwege de Moslemreligie, die de vrijdag als gebedsdag heeft. Zijaanzicht brouwerij, op de voorgrond de bottelarij, daarachter het brouwhuis. De familieband bij de bevolking is heel hecht, waarbij het zorgen voor elkaar sterk op de voorgrond treedt. De men sen zijn zeer hulpvaardig en gastvrij. Als nationaal gerecht serveert men mensaf, d.i. gebraden lam gevuld met rijst, noten, rozijnen en kruiden. Het wordt op grote schotels opgediend. Het landsgebruik wil dat men dit met de hand eet. Men spreekt Arabisch, waarvan men zegt dat het de moeilijkste taal is na het Chinees. De Arabieren lezen en schrij ven van rechts naar links. De gesproken taal is doorspekt met bijbelse en religi euze spreuken, zoals b.v. „Im Challa", als God het wil. De tweede taal is Engels. Het koninkrijk Jordanië, of ook wel het Heiligeland genoemd, is gelegen in het hart van de Arabische wereld met Amman als hoofdstad. Jordanië heeft ongeveer twee miljoen inwoners, ver spreidt over een oppervlakte van 96.000 km2, d.i. 20 inwoners per vierkante kilometer. De bevolking heeft in de loop der tijden verschillende beschavingen gekend, waaronder de kanaanitische, Egyptische, Babylonische, Perzische, Griekse, Romeinse, Byzantijnse, Kruis vaarders en Turkse. Iedere beschaving bracht nieuwe ideeën, andere kunst vormen en levenswijzen. Elke invloed drukte zijn stempel op de cultuur van het volk, hetgeen heden ten dage nog te zien is aan gebouwen en monumenten. Het klimaat van Jordanië gaat over van Middelandsezeeklimaat in het westen tot woestijnklimaat in het oosten, met daar tussen soms een tropisch klimaat in de valleien, zoals in de Dodezeevallei en de golf van Akaba. De regen valt enkel in de winter van eind oktober tot april, de rest van het jaar ziet men zelden een bewolkte dag. Dit roept grote problemen op voor de landbouw, welke in deze zomerperiode volledig aangewezen is op bevloeiïng, zodat water in Jordanië erg kostbaar is. De meeste rivieren staan in de zomer droog met uitzondering van de Jordaan- en de Yarmuk. Om dit probleem op te lossen bouwt men stuwdammen om het water op te vangen en slaat men putten waar dit mogelijk is. Men is druk bezig om naar olie te boren maar tot nu toe zonder succes. Bij deze boringen treft men vaak water aan hetgeen dan óók welkom is. Als delfstof beschikt Jor danië over een grote voorraad fosfaat dat als kunstmest wordt gebruikt. Veel hiervan wordt geëxporteerd via de haven van Akaba. Ook wordt er zout gewonnen uit de Dode zee, waarvan het water 25% zout bevat. Het is voor de toeristen een aan trekkelijke bijzonderheid om hierin te zwemmen of beter gezegd te drijven. Ook wordt de Dode zee wel als kuurbad gebruikt. Het waterniveau ligt 390 meter onder de zeespiegel en is hier door het laagste punt op de aarde. Zijaanzicht met achtereenvolgens de kantoren, de machinekamer en het brouwhuis. De naam Dode zee heeft waarschijnlijk zijn oorsprong in twee feiten: het staat niet in verbinding met een andere zee en er is geen leven in mogelijk vanwege het hoge zoutgehalte. Het voorjaar is vrijwel de mooiste tijd van het jaar met een pracht aan wilde bloemen. Voor degene die als toerist het Heiligeland wil bezoeken is de lente wel de mooiste tijd. De zomers zijn erg warm en droog, 's Winters kan er in de bergen wel wat sneeuw vallen en de gemiddelde laagste temperatuur is het nulpunt. Vele plaatsen in Jordanië herinneren ons aan de bijbel. De opgravingen te Jericho hebben aangetoond dat dit een van de oudste ommuurde steden is 8.000 v. C.). In de buurt hiervan ligt de berg Nebo van waar Mozes het beloofde land zag (Jericho) en er stierf. Het is Jozua geweest die hem opvolgde en zeven dagen rond de muren van Jericho trok waarna deze instortten. Er zijn vele resten van paleizen die aan tonen dat Jericho vanwege zijn aange naam klimaat in de winter de verblijf plaats was van verschillende koningen. Uit het zelfde tijdperk dateren de over blijfselen die men in Petra gevonden heeft. Dit is een stad die uitgehouwen is in de rotsen en alleen te bereiken is door een kloof tussen twee rotswanden. Petra was de vroege hoofdstad van de Naba- taeaners. Veel monumenten die nu nog te zien zijn dateren uit de Romeinse tijd, zoals de Colonnade straat, de Triple Gate en de Qasr el-Bint tempel. In Hebron staat de moskee Al-Haram Al-Ibrahimi. Hierin bevinden zich de graftomben van Abraham en zijn fa milie. Abraham is volgens het Moslem geloof hun eerste profeet. Enkele jaren geleden vond men in Qumran de Dode-zeerollen, waarop het oude testament geschreven stond. Deze rollen had men daar verborgen uit vrees dat ze verloren zouden gaan door de Romeinse overheersing. Van dit Ro meinse tijdperk vindt men nu nog inte ressante overblijfselen, zoals Jerasj een romeinse stad waarvan het forum, am fitheater en de tempel van Zeus nog gedeeltelijk te zien zijn. Onder de Romeinen werd Christus ge boren te Bethlehem, waar ook David geboren werd in 1.000 v. C. Over de geboortegrot, welke nu nog te bezich tigen is, werden verschillende kerken ge bouwd. In het openbare leven van Christus treedt Jerusalem het meeste op de voor grond. Vele overblijfselen herinneren ons hier nog aan; zoals de Olijfberg met de grot van Gethsemané waar Christus gevangen werd genomen. Van het huis van Kajafas, het paleis van Pontius Pilatus en Herodus zijn nog resten te zien. De Calvarieberg is de plaats waar Christus werd gekruisigd, gestorven, be graven en waar hij verrezen is. Op deze berg staat de Heilige-Grafkerk welke dateert uit de 12de eeuw. Voor de Moslems is Jerusalem ook een heilige stad. Al-Harm Esh-Sharif ge bouwd op de berg Moria is de plaats waar Abraham zijn zoon Isaak wilde offeren. Op deze berg is de prachtige Dome of The Rock gebouwd en de Moskee Al-Aqsa die dateert uit 691 en beschouwd wordt als een van de mooiste monumenten ter wereld. H. W. J. Smeijsters 2

Amstel - Het Spongat | 1965 | | pagina 2