Wat deed de veiligheidscommissie 3 Van diverse zijden is ons ter ore ge komen, dat men het interessant zou vinden om in een artikel eens een op somming te zien van de werkzaamheden, die door de veiligheidscommissie, of op haar advies zijn uitgevoerd. Hier volgen de resultaten van de werkzaamheden van deze commissie. Veiligheidsschoen, -laars Uit de analyse van de ongevallen bleek dat er zeer veel voetletsels voorkomen. De commissie heeft daarop de veilig- heidsbeurs bezocht en er de schoen en laars uitgezocht, welke het beste aan de zware eisen van ons bedrijf beant woorden. Het schoeisel wordt inmiddels gedragen en de ervaringen zijn onverdeeld gunstig. Veiligheidsbril Een aantal fabrikanten van veiligheids- brillen is uitgenodigd hun collectie te tonen De keus is gevallen op een nor maal montuur met veiligheidsglazen. Inmiddels is aan de draaiers van ma chinewerkplaats, bottelarij en instru mentmakerij een veiligheidsbril verstrekt. Een opticien heeft de brillen aange meten, zodat klachten over de pasvorm niet voorkomen. Ongevallenonderzoek Bij de diverse ongevallen stelt de com missie een onderzoek in naar de toe dracht van het gebeurde; trekt hieruit conclusie en neemt maatregelen ter voor koming of verbetering. Beveiligingen Hier volgen enkele voorbeelden van be veiligingen welke in de diverse afdelingen zijn aangebracht. Brouwhuis: de opgang in het trap penhuis is aan de zij kanten dichtgemaakt, rondom een hopzeef zijn de gaten in het bordes met plaat afgedicht, aankoop plastic vaten voor loogtransport. Mouterij: oude stoeltjeslift afge broken; nieuwe gemon teerd. staande chloorflessen op weekkuipenruim door ketting voor omvallen behoed. V-snaaraandrijving grote blowers afgeschermd, hekwerk aangebracht rond de natte filters in de wasemcondensorruim- te. bordes hoge watersilo's gerepareerd. Gistkelder: Smederij: Ketelhuis: Trappenhuis lift Oost: Mag. A. en B. Bottelarij: Gistdrogerwalsen door aluminium raamwerk af geschermd. bedieningsschakelaar boormachine binnen handbereik geplaatst, draaideur van grendel voorzien. koppelingen ketelvoe- dingspompen afgeschermd. traptrede van nieuwe be- schermranden voorzien. :electrische installatie op kortsluiting gecontro leerd. diverse aandrijvingen af geschermd. Wij hopen u met het bovenstaande een inzicht in de werkzaamheden van de commissie gegeven te hebben, welke hoofdzakelijk betrekking hebben op technisch gebied, waar normaliter 20% van het aantal ongevallen gebeurt. Al dit werk wordt echter in de schaduw gesteld van 80% te wijten aan mense lijke tekortkomingen. Laten wij met in zet van onze gehele persoon trachten dit hoge percentage naar beneden te brengen door zo veilig mogelijk te werken. De Veiligheidscommissie vervolg van pag. 2) zich niet iets heel anders aantrekkelijks had voorgedaan. Hij maakte namelijk kennis met Hans Martin van de KLM, die hem vroeg of hij er niets voor zou voelen bij de grote luchtvaartmaat schappij in dienst te treden. Het NICA- contract vormde echter een barrière, maar er bleek - met enig geluk, zonder hetwelk niemand welvaart - toch nog een mouw aan te passen. Een bezoek van Albert Plesman, in juli 1947, gaf weer een andere wending in zijn levensloop. Hij werd aan de president-directeur van de KLM als rechterhand toegevoegd. Zodra mr Elink Schuurman eenmaal over Plesman begint te spreken, komt hij niet gauw uitgepraat. Geen wonder, Plesman heeft hem meteen na afloop van de Indische reis mee naar Nederland genomen en tot 1950 als zijn secretaris bij zich gehouden. „Een van de interes santste episodes van mijn leven; een ge weldige man, deze KLM-leider, vol komen uniek, zo iemand ontmoet je bijna nooit". De vraag dringt zich dan op: Waarom is hij in 1950 vrijwillig van Plesman weggegaan? En het antwoord luidt: „Om financiële redenen, ik kon het eenvoudig niet meer doen voor dat beetje salaris. Plesman stelde voor zich zelf geen eisen en meende dat anderen die evenmin konden stellen". In de KLM-jaren is mr Elink Schuur man nog eens in Indië geweest en wel om ir Damme op een reis te vergezellen, in 1948 - een roerige tijd dus. Het was toen, dat hij Indië pas goed ontdekte. In Surabaya bezocht hij weer een huis waar hij als kind had gewoond („Vreemd, het leek nu alles zo klein, en de Sumatrastraat zo smalletjes") en de sociëteit waar hij nu en dan mocht rol schaatsen. Hij zag grote delen van Java (maar sommige plaatsen waren gevaar lijk) en geheel Bali, Medan en wat niet al! Sindsdien is hij er niet meer terug geweest. Van 1951 tot 1955 heeft hij toen als „sales director" voor de firma Lucas Bols in Canada gewerkt. Ook dit werd van grote betekenis voor zijn leven. Nog altijd is Canada voor hem het beloofde land en en sterk bewijs van zijn gehecht heid eraan is het feit dat hij met een Canadese gehuwd is. „Als er één land is, waar vlijtige en ondernemende mensen kunnen slagen, dan is het wel het on metelijke Canada met zijn onnoemelijk veel mogelijkheden". In Montreal was hij geruime tijd voorzitter van de Neder landse Vereniging. „Wat mij er echter het allermeest trekt, is de enorme ruimte. Als je daar eenmaal gewoond hebt, kun je nooit meer een baan aanvaarden waar je twaalf maanden achtereen op één plaats moet zitten." Toch heeft mr Elink Schuurman ook Canada verlaten om zich weer in Neder land te vestigen. Hij wilde zijn dochter (nu 17 jaar en 't eindexamen achter de rug) een Neder landse opvoeding geven. In oktober 1955 kwam de heer Elink Schuurman in dienst van de brouwerij waar hij werd toege voegd aan de verkoopstaf van de exportafdeling. Sinds 1 januari 1959 is hij directeur van de Verkoop Buiten land. Dit houdt in. dat hij nog heel veel op reis moet: naar het westelijk halfrond, naar Zweden, Frankrijk, Griekenland enz. Maar niet alleen voor de zaak is hij vaak op reis. Zijn grote liefhebberij is altijd de hockeysport geweest. Weliswaar be oefent hij die sport nu niet meer (wel nog tennissen), maar als chef d'équipe van het Nederlandse hockey-elftal heeft hij de Olympische Spelen in Rome en in Tokio bijgewoond. Hij is nog voorzitter van de elftalcommissie, maar bij de volgende jaarvergadering zal hij van die functie afstand doen. Geen groter ge noegen heeft hij ooit gekend dan het organiseren van belangrijke hockeytoer- nooien. „Iets op touw zetten, iets coör dineren dat is het toch wel, altijd beweging en beweeglijkheid". En verdere hobbies? Mr. Elink Schuur man kijkt even strak naar buiten. De mond lacht. Zo juist heeft zijn vrouw opgebeld (een kort gesprek in 't Engels) om te zeggen dat het daar zulk prachtig weer is, in Laren - hun woonplaats. Verdere hobbies? „Ja, wandelen, dat doe ik graag en veel, het is er nog niet zo druk en vol, in Laren, en daar lopen we met onze twee grote Münsterlander honden urenlang rond, genietend van alles, vooral van de ruimte" Bslr

Amstel - Het Spongat | 1965 | | pagina 3