STOOM FABRICEREN EN STOOM GELEIDEN 2 Hier ziet u een foto van de plaats waar de stoom, zowel hoge druk als lage druk, binnenkomt en gedistribueerd wordt voor zijn diverse bestemmingen. In het linker horizontale verdeelstuk komt de hoge druk stoom van de stoom ketel uit het ketelhuis. Via de afgaande verticale dunnere lei dingen, gaat de stoom naar de hoge druk stoomverbruikers, zoals de stoomturbine. In het rechtse horizontale verdeelstuk komt de afgewerkte stoom (lage-druk- stoom) van de stoomturbine. Via de afgaande leidingen gaat de stoom naar zijn lage-drukstoomverbruikers, zo als de verwarming in het gehele bedrijf, het brouwhuis, de pasteuriseerbakken van de bottelarij enz. Op deze foto ziet u de oude hoofd- stoomzuigermachine (vermogen 1.500 PK), die in 1924 in bedrijf gesteld werd. Tot 1955 heeft hij dienst gedaan, nadat inmiddels in 1945 er een turbine bijge komen was. Ook deze turbine is dit jaar vervangen door weer een grotere 5.000 PK). Nu dient zij nog als reserve en zal in de nabije toekomst, wanneer ook de oude turbine omgebouwd en gemoderniseerd is, geheel verdwijnen. In 1930 leverde deze machine alle stroom en kracht voor het gehele bedrijf. De linker riem dreef het bovendrijf werk aan, waarop weer ammoniakcompresso- ren in beweging gebracht werden voor de koeling. Be rechter riem dreef het onder drijfwerk aan, waarop een gelijkstroom dynamo en nog een compressor aange dreven werden. Deze stoomzuigermachine bezit twee cylinders, waarvan in de eerste, de hoge- drukcylinder, de ketelstoom toegevoegd werd. Afgewerkte stoom van deze eerste cy linder werd als kookstoom de fabriek ingestuurd. Naar behoefte aan kracht en stroom, werd wel of niet de tweede cylinder ge bruikt. (vervolg van pag. 1) derland, vielen de eerste bommen op Schiphol, Rotterdam, Den Haag; de oorlog was begonnen. „We lagen juist in Woerden", vertelt mr Elink Schuurman „en met dat ant woord op mijn rekest in handen kon ik eenvoudig niet geloven dat het te laat was, maar de feiten wezen het uit, we moesten ons onmiddellijk verplaatsen naar Voorschoten en daar was het wach ten wat er verder gebeurde. Ik herinner mij nog goed, dat ik in een cafeetje daar met een oud-studievriend wat balorig stond te biljarten het was 16 mei, twee dagen na de capitulatie. Kort daar op werd mijn vriend op het matje ge roepen omdat hij, heel ongepast, als luitenant met een gewone soldaat had ge biljart Toch nog vlugger dan hij hoopte, werd de soldaat mr Elink Schuurman als „landbouwer, ongehuwd" gedemobili seerd. Indië was onbereikbaar. Het werd een vreemde avontuurlijke tijd. Heel in 't begin van de bezetting kwam hij, omdat hij de hoofdcommissaris van politie goed kende, bij de inspecteurs opleiding van de Haagse politie. Het bureau aan de Stationsweg bood heel wat wonderlijke belevenissen het staat immers midden in de „rosse" buurt van de residentie - maar lang duurde die toestand niet, want zodra een NSB'er er de leiding kreeg maakte de aspirant inspecteur dat hij weg kwam. Geruime tijd werkte hij vervolgens als ambtenaar voor de tuchtrechtspraak op het departe ment van economische zaken, waar mensen, die op het gebied van de voed selvoorziening overtredingen hadden be gaan, geldboetes (liever geen hechtenis- straffen) werden opgelegd. Bij het einde van de oorlog zat de jonge jurist voor de deur van zijn flat op de Plaats een ondergronds blaadje te lezen - de lucht was nog vol van het Wilhel mus voor het Paleis Noordeinde en de echo's van de laatste Duitse pistool schoten - toen er plotseling een jeep stopte met een vriend die al lang tevoren naar Engeland was ontsnapt. Na korte beraadslaging besloot mr Elink Schuur man op het aanbod van deze vriend in te gaan en „als levende smokelwaar" mee te rijden naar Eindhoven. „Dat was al een eindje in de goede richting naar Indië en daarom deed ik het". Het wervingsbureau nam hem aan bij de expeditionaire macht en het duurde niet lang of de reis ging naar Londen, waar hij zich in burgerpak meldde en te horen kreeg dat hij als officier zo spoe dig mogelijk naar Indië zou kunnen. Dit „zo spoedig mogelijk" moest wel met een korreltje zout genomen worden. Er was een hoge officier, die meende dat een gewoon soldaat niet zomaar in de rang, de hem beliefde („ik vond kapi tein wel iets!"), kon worden uitgezonden en er vielen barse woorden, maar ten slotte - dank zij de NICA (Netherlands Indies Civil Administration) - kon hij zich op de Curasao (oorspronkelijk een Duits schip dat bij het begin van de oorlog in de Antillen was ingepikt) in schepen en zo ging het via Aruba, het Panamakanaal en*de Stille Zuidzee naar Sydney. Het was de eerste Nederlandse boot, die na de oorlog Aruba aandeed en dat betekende natuurlijk feest! Maar dit feest was nog slechts kinderspel in vergelijking met wat mr Elink Schuur man in de kanaalzone meemaakte, toen daar (in Cristobal Colón) de Amerikanen de capitulatie van Japan vierden. Van Sydney ging hij naar het Columbia- kamp in Brisbane en vandaar naar Ba tavia, alwaar hij tot juli 1947 verbleef; Batavia, een stad die hij nauwelijks kende omdat hij er alleen als twaalf jarige jongen even was geweest op door reis naar Nederland. Volgens contract met de NICA zou hij drie jaar werkzaam zijn op de scheepvaartafdeling van het Nederlands-Indische gouvernement - een bezigheid die hem bijzonder lag - en hij zou daar ook wel gebleven zijn, als er (slot op pag. 3)

Amstel - Het Spongat | 1965 | | pagina 2