Idee beloond Elect rise he tijd V\TT777 5 's Nachts in de auto van Helmond naar Amsterdam kreeg de heer De Vries van de afdeling Instrumentmakerij een idee. De hele dag en een gedeelte van de nacht had hij in Helmond gewerkt aan de nieuwe bottelserie. Het was hem daarbij opgevallen, dat, om de borgstiften van de kroonkurk- machine te vervangen, ongeveer acht uur werken gemoeid was. Dit betekent, wan neer zo'n borgstift in productietijd af breekt, een stagnatie van acht productie uren. Hiernaast zijn vier tekeningen afgedrukt van het mechanisme, dat fliptoppers op de flessen drukt. Een bottelserie, uitge rust voor fliptoppers, bezit er twaalf van. Bij deze oorspronkelijke uitvoering is een borgstift gemonteerd. Deze borg stift houdt het onderste gedeelte van het sluitstuk in een bepaalde stand, zodat de „flip" er steeds in past. Zou de borgstift breken, dan wordt de fliptopper scheef op de fles gedrukt en de fles niet goed gesloten. De fabrikant had de borgstiften van een vaste kop voorzien en schreef voorbij de montage eerst de stiften te plaatsen en daarna het mechanisme verder op te bouwen. Dit gebeurde ook zo op de bewuste dag in Helmond. Echter, toen de kroonkurkkop klaar was, bleek dat één borgstift vergeten was. Dit betekende dat alles weer gedemon teerd moest worden. Het idee, dat de heer De Vries had, was de vaste kop van de borgstift te ver wisselen voor een veerring. Nu kan de borgstift, na het verwijderen van de veerring, onderlangs weggehaald wor den zonder enige demontage. Een borg stift op deze manier te vervangen kost slechts ongeveer vijfenveertig minuten. Een eenvoudige oplossing, maar kom er maar eens op. Dit idee leverde de inzender een beloning van 100,- op. Soms zijn er woorden die we echt wel goed kunnen schrijven, maar die noch tans verkeerd uit onze pen of schrijf machine komen. Neem nu elektrische tijd, dat iemand noteerde toen hij in een intern memorandum de zin schreef: Kosten van gas, water en elektrische tijd komen voor rekening van de eigenaar. Een ander had het in een rapport over het tappen van drie glaasjes gedistalleerd. Een inspecteur die pas in Amsterdam werkte schreef op het gehoor de naam IDEEEN Links boven: de borgstift is aangeduid met de letter B. Hier is de oorspronke lijke situatie afgebeeld. Rechts boven wordt duidelijk dat de pen niet zonder meer kan worden weg genomen. Rechts de oorspronkelijke borgstift. Links onder: de R duidt op de benzing- ring, die in de groef past welke in de nieuwe borgstift B is aangebracht. Rechts onder: de bovenste linker pijl wijst de benzingring aan die is afge nomen. De nieuwe borgstift kan nu via de onderkant ingestoken en verwijderd worden. Rechts een vergrote afbeelding van de nieuwe stift. van een straat op en toen stond er in zijn rapport: Kruikiersweg. Meneer Cruquius heeft zich vast omgedraaid in zijn graf, maar hij kan zich wel terug draaien want de schrijver in kwestie weet nu beter. Een merkwaardige samen trekking van twee totaal verschillende begrippen valt te zien in incassatie (incasso cassatie?), die een andere inspecteur met zorg koestert. mevrouw A. is gescheiden tussen tafel en bed, schrijft tenslotte iemand die, naar wij mogen aannemen, zelf nog wel gehuwd zal zijn.

Amstel - Het Spongat | 1965 | | pagina 5