SCHLITZ neemt deel in Portorikaanse brouwerij 3 Ook ïn Helmond het AMSTELIDEEËNVAT De Amerikaanse brouwerij Jos. Schlitz Brewing Company, Milwaukee, Wis consin, is aandeelhouder geworden van de Compania Cervecera de Puerto Rico en heeft hierin een meerderheidsbelang verworven. De transactie is tot stand gekomen in overleg met de Amstel Brouwerij N.V. waarmee de brouwerij op Porto Rico is geassocieerd. De participatie van Schlitz is mogelijk geworden door de uitgifte van nieuwe aandelen van de Compania Cervecera de Puerto Rico. Schlitz is op één na de grootste brouwerij in de Verenigde Staten, met als hoofd zetel Milwaukee, Wisconsin; zij produ ceert jaarlijks bijna tien miljoen hecto liter bier. In maart 1962 werd de Compania Cervecera de Puerto Rico (Puerto Rico Brewing Co.) opgericht met als voor naamste aandeelhouders de Amstel Brouwerij en de International Basic Economy Corporation. De brouwerij werd op 21 februari 1964 geopend nadat reeds in december 1963 met brouwen was begonnen. De productie van het pilsener en Malta (alkoholvrije moutdrank) die onder het Amstel etiket in de handel worden gebracht, geschiedt conform de brouwmethode en onder supervisie van de Amstel Brouwerij. De omzet bedroeg vorig jaar ruim twee miljoen dollar. Er werken circa 180 mensen. Schlitz zal nu ook haar bier in deze brouwerij gaan brouwen en in Porto Rico op de markt brengen en tevens een uitbreidingsplan van een miljoen dollar financieren. U hebt allen waarschijnlijk de vorde ringen van onze nieuwe vestiging in Helmond nauwlettend gevolgd. In het vorige nummer van Het Spongat ver telde de heer Kuilder, hoe in Helmond nu gebouwd wordt aan de nieuwe werk gemeenschap. Dat deze werkgemeenschap springlevend is en op alle terreinen zijn woordje wil meespreken, bewijst het feit, dat de bedrijfsleiding in Helmond nu reeds gevraagd heeft om de brouwerij te be trekken in het Amstel Ideeënvat. De Ideeënvatcommissie in Amsterdam zal voorlopig de ideeën uit Helmond behandelen, uiteraard in overleg met de deskundigen uit Helmond. De heer Kuil der zal hierbij als contactman optreden. Voor het personeel in Helmond zal een aparte publicatie plaatsvinden over het hoe en wat in de praktijk. Helmond, SUCCES! (vervolg van pag. 2) op zekere dag deed zich een schade- kwestie voor van nogal raadselachtige aard. Een schuit voer naar Arnhem met een flinke lading bier, maar zodra ze daar aankwam bleek de gehele in houd verdwenen. Het raadsel is nooit opgelost. Door dit geval kwam ik opnieuw met onze brouwerij in contact en wel allereerst met de persoon van mr Benders, de vroegere directiesecretaris. Korte tijd later vroeg men mij hoe ik erover dacht bij de Amstel Brouwerij in dienst te komen - ik had daar immers al meermalen mijn neus laten zien. Ik nam het aanbod aan en ziedaar. Er is altijd leven in de brouwerij en om de een of andere ondoorgrondelijke reden nemen grote brouwerijen steeds een opvallende plaats in het maatschap pelijke leven in. Dit geldt niet alleen voor Nederland, vooral ook voor onze buurlanden België, Duitsland en Enge land. Zij, die aan het hoofd van belang rijke brouwerijen staan, genieten door gaans groot gezag, dat zich tot ver buiten de landsgrenzen doet gelden. In de afgelopen jaren is mr Egberts al zevenmaal naar de Verenigde Staten geweest voor het voeren van belangrijke zakenbesprekingen. Ook de West heeft hij meermalen bezocht als president commissaris van de Surinaamse Brouwe rij te Paramaribo. Voorts neemt hij herhaaldelijk deel aan de vergaderingen van de club der grote brouwers uit de zes EEG-landen in Brussel of Parijs, waar allerlei onderwerpen van gemeen schappelijk belang worden behandeld. Deze C.B.M.C. (Communauté des Bras- seurs du Marché Commun) beoogt o.m. eenmaking van de omzetbelastingwet geving en standaardizering van bier flessen (het is nog maar „trachten"; er is nog geen resultaat bereikt). Wat Amsterdam zelf betreft: mr Egberts is sinds geruime tijd secretaris van het Amsterdams Fonds, een neveninstelling van de Amsterdamse Kring, die gelden beschikbaar stelt voor diverse hoofd stedelijke initiatieven. In de loop der jaren is de geboren Rot terdammer, de getogen Utrechter, zich wel helemaal Amsterdammer gaan voelen, ofschoon hij in het Gooise Huizen woont. Zijn leven is zeer druk bezet, waardoor er weinig tijd overblijft voor bezigheden als concertbezoek, lezen enz. „Als jongen", zegt hij, „speelde ik viool, maar ik kom er niet meer toe. In Utrecht bezocht ik altijd de concerten van het U.S.O., ik hield veel van de componisten die toen modern waren, zoals Debussy, Ravel en Strawinskij. Nog houd ik veel van muziek, vooral van Benjamin Britten, die mij ontzaglijk veel doet. Schilder kunst zie ik niet veel; ik houd eigenlijk het meest van de romantische school; nonfiguratieven zeggen mij niets. Voor lezen heb ik eenvoudig geen tijd. En hobbies? Vroeger had ik een post zegelverzameling van Nederland en overzeese gebieden, maar je kunt het allemaal niet bijbenen, er zijn op dat gebied telkens nieuwigheden. Fotogra feren doe ik ook heel graag, vooral dia's maken, kleinbeeld. Maar als wij 't heb ben over liefhebberijen - ja, dan die éne, mijn tuin. Ik heb bij mijn huis een tuin van 3 600 m2, met een stuk bos erin en niet al te veel bloemen (want die vergen teveel onderhoud). Niets doe ik zo graag als in mijn tuin werken en daar is dan de vrije zaterdag voor, want ik moet eerlijk zeggen: die vrije zaterdag is een kostelijk ding. Er valt altijd veel in zo'n tuin te doen. Als ik met mijn vrouw op reis ben (in 1940 zijn wij ge trouwd; we hebben geen kinderen) neem ik altijd plantjes mee naar huis om ze verder te kwekken. Uit Oberstdorf in de Beierse Alpen heb ik eens een bijzonder mooie distel meegebracht, die het nog prachtig doet. Ik mag wel zeggen: elk vrij ogenblik kan men mij in mijn tuin vinden. Soms denk ik: het is te veel. Men kan zich nauwelijks hobbies per mitteren. Het leven gaat zo snel, er is zoveel werk te doen Een moeilijke vraag: Gelooft mr Egberts niet, dat er tegenwoordig soms te veel aan vrijetijdsbesteding wordt gedacht, als gevolg waarvan de arbeidsvreugde afneemt? Het antwoord: „Het is ge woon een welvaartsverschijnsel. Zolang het verantwoordelijkheidsgevoel maar op peil blijft, is er geen reden tot klagen. Er zijn wel veel mensen, die liever lui dan moe zijn, maar in tal van bedrijven wordt toch nog heel wat arbeidsvreugde gevonden; bij de Amstel Brouwerij is het percentage, vergeleken bij sommige andere bedrijven, vrij hoog - gelukkig. En wat dat welvaartsverschijnsel aan gaat - er zal wel weer evenwicht komen. Er zijn altijd nog veel mensen met ini tiatief en interesse. Het is te hopen dat het fiscale klimaat niet zó wordt dat Nederland die mensen kwijt raakt. De westerse mens is nu eenmaal dynamisch van aard. Dat wil zeggen: hij streeft naar verandering en verbetering. Dat is goed zo, wij moeten de vrijheid houden om ons te bewegen en onszelf te ontplooien." De laatste sigaret wordt in de asbak gedoofd. Met een verontschuldigende glimlach kijkt mr Egberts op zijn hor loge. Het is tijd om verder te werken. De „ruime marge" is gevuld met veel stof tot overdenken en onze eerste indruk blijkt met de laatste te kloppen. Bslr

Amstel - Het Spongat | 1965 | | pagina 3