Mr A. BENDERS zeventig jaar Dankbetuiging Mr A. Benders, oud-adjunct-directeur en adviseur van de Raad van Bestuur, heeft dinsdag 3 augustus zijn zeventigste ver jaardag gevierd en ter gelegenheid daar van een receptie geven bij Jan Tabak in Bussum alwaar vele relaties en vrienden hem met het bereiken van deze mijlpaal kwamen gelukwensen. De heer Benders werd in Culemborg geboren en voltooide in 1920 zijn rechtenstudie. Zijn vader was van die meestertitel niet ondersteboven („Hon derd in een dozijn") en bood hem aan eventuele verdere studie in de medi cijnen te zullen bekostigen. Maar dit wilde de jonge Benders niet en werd employé van de Amsterdamse Bank in Utrecht. Na een jaar wilde hij toch wel verder studeren, maar nu voelde zijn vader er niets meer voor en de zoon ging toen drie heel andere dingen doen: trouwen, jagen en in Den Bosch wonen. Bovendien nam hij de notarisstudie ter hand; was na twee jaar kandidaat notaris, werd benoemd te Ammerzode maar ging al spoedig als zodanig naar Amsterdam. Hier wikkelt hij de zaken af die verband houden met de boedel van prof. jhr. Six, die in 1926 was over leden. Door tussenkomst van jhr. Six van Hillegom, toen adjunct-directeur van de Amstel Brouwerij, komt de heer Benders op 1 januari 1929 in dienst. Op 8 februari d.a.v. overlijdt de procu ratiehouder, de heer A. C. Domhof en de heer Benders wordt met ingang van 1 maart procuratiehouder. In 1941 wordt hij directiesecretaris en in 1947 adjunct-directeur. Hoewel hij in 1956 met pensioen is gegaan, bleef hij adviseur van de Raad van Bestuur. De heer en mevrouw Benders recipiëren. Op de foto zijn o.a. te zien de heren De Korte, Bossard, Elzinga, De Vries Robbé, d'Arnaud Gerkens, Van den Bergh (beiden van het Preservenbedrijf) en ir Van Marwijk Kooy. (vervolg van pag. 1) Egberts eindexamen en datzelfde jaar begon de studie in wis- en natuurkunde, die later zou overgaan naar de rechten. Drie jaar lang bleef hij in het ouderlijk huis. In die tijd was het namelijk nog geen usance, dat studenten, wier ouders in de universiteitsstad woonden, hun vrijheidsdrang zó botvierden dat zij ergens anders een kamer huurden. „Toch is het, voor het gezelligheidsleven, veel beter een eigen adres te hebben, want het is altijd vervelend om laat thuis te komen en te merken dat er op je gewacht wordt." In 1930 ging vader Egberts, accountant bij de Nationale Bankvereniging, met pensioen naar Oegstgeest, zodat de zoon toch nog twee jaar op kamers kon zijn: één jaar in Utrecht en één jaar, samen met een paar jaargenoten, boven een café in het naburige Groenekan („Een bijzonder genoeglijke tijd"). Na het behalen van de meestertitel (in 1932) besloot hij, samen met een van zijn Groenekanse vrienden, een ad vocatenkantoor in Amsterdam op te zetten. Beide jonge juristen vestigden zich in een nieuwe flat aan de Musschen- broekstraat met het uitzicht op de Am- stelbrouwerij. „Dit was het allereerste contact, ofschoon er van enig verder contact nog geen sprake kon zijn, met dit bedrijf. De voornaamste gebouwen stonden er al, maar het complex had nog niet de uitbreiding die het tegenwoordig heeft, 't Was wel een heel eigenaardig toeval, dat mij zó dicht bij mijn latere werkkring bracht", vertelt mr Egberts, „ik had het niet kunnen denken. Ik had er niet zo'n gemakkelijke tijd. De advocatuur ging natuurlijk helemaal niet, het was trouwens te voorzien. Zomaar een advocatenpraktijk op je eentje be ginnen is onbegonnen werk. Enkel wat pro-deo-zaakjes, kleine pleidooien voor de politierechter en kleine faillisse menten daar kan niemand van leven. Het verdediger-zijn in allerlei kleine affaires beviel mij ook volstrekt niet. Omdat reeds spoedig mijn vader over leed en ik dus geheel op eigen benen moest staan, aanvaardde ik een betrek king als medewerker van het bestaande advocatenkantoor van mr Den Hol lander, die toen al o.m. adviseur van de Op deze wijze wil ik uitdrukking geven aan mijn erkentelijkheid voor onder vonden medeleven en belangstelling op mijn zeventigste verjaardag. Ontelbaar velen der vroegere mede werkers aan de Amstel Brouwerij hebben op diverse wijzen mij getoond dat het saamhorigheidsgevoel van vroeger nog bestaat tussen hen en mij en dat de reeds vele jaren van scheiding geen verande ring in die gevoelens hebben gebracht. Dit heeft mij zeer dankbaar gestemd en mij verzoend met de wisseling naar de zeventiger jaren. Mijn hartelijke dank aan allen die op enigerlei wijze en in welke vorm ook hieraan hebben bijgedragen. Ik moge deze dankbetuiging niet be ëindigen zonder ook de directie mijn erkentelijkheid te hebben betuigd voor alles wat zij deed om het mij aangenaam te maken. Met vriendelijke groeten, Benders Amstel Brouwerij in drankwetaange legenheden was. Mr Den Hollander was gewend iedere woensdag- en zater dagochtend naar de brouwerij te gaan om juridische adviezen te geven. Als hij met vakantie was, moest ik hem ver vangen. En dat was dan mijn tweede contact met dit bedrijf." pen fijne glimlach van ingehouden pleizier komt op het gezicht van mr Egberts als hij het vervolg van zijn loopbaan gaat vertellen.,, Er zou nog een dere contact komen en dat was wel het beslissende; een wonderlijke ge schiedenis. Allereerst dit: die hele advo catuur begon mij te hinderen. Mijn voornaamste ervaring van die tijd was, dat ik vaak meer waardering voelde voor het standpunt van de tegen partij dan voor dat van mijn eigen cliënt. Zoiets kan natuurlijk niet, maar ik ben altijd geneigd een zaak van twee kanten te bekijkan en dan een keus tussen de standpunten te doen om voor jezelf de zekerheid te hebben dat het goed is wat je doet. Ik heb behoefte om te kiezen en niet star vast te houden aan een voorgeschreven patroon" (zie daar weer een bevestiging van de eerste indruk, in het begin van het gesprek opgedaan). „Ik probeer steeds tot een werkelijkheid te geraken. Ik voelde mij hoe langer hoe meer aangetrokken tot het plaatselijke bedrijfsleven en daar om solliciteerde ik naar de betrekking van secretaris van de directie van de binnenvaartrederij Koppe, waar ik in 1935 in dienst trad. Tot januari 1948 ben ik daar gebleven, nadat ik inmiddels onderdirecteur was geworden. Maar in 1947 gebeurde er iets heel merkwaardigs. De rederij verzorgde namelijk het bier- vervoer voor de Amstel Brouwerij en (slot op pag. 3)

Amstel - Het Spongat | 1965 | | pagina 2