biljarten Helmond bouwt aan een nieuwe werkgemeenschap We gaan weer biljarten 3 Het is stil geworden in ons bedrijf in Helmond. Het pionierstijdperk is ten einde, mon tagekranen en draglines zijn verdwenen en daarmee is het lied van de bouw vrij wel verstomd. Het grote feest van de opening is ook alweer voorbij. De veie gasten, de mu ziekcorpsen met hun welluidende klan ken en de vendelzwaaiers in hun bonte uniformen zijn naar huis teruggekeerd en ook zij hebben in ons huis een stilte achter gelaten, een stilte, die ons de gelegenheid biedt om ons eens te be zinnen op wat er allemaal is gebeurd en wat er nog allemaal gaat gebeuren. Er ligt een veelbewogen periode achter ons, waarin door een gemeenschap in hecht teamverband hard is gewerkt aan een doel dat eenieder duidelijk voor ogen stond: het bouwen van een nieuw be drijf. Iedereen die hieraan werkte zag, dat mede door zijn arbeid, dit project in een snel tempo vorderde. Dat stemde eenieder tot vreugde. Een vreugde, die tot uiting kwam bij de reeks van feestelijke gebeurtenissen: het heien van de eerste paal, het leggen van de eerste steen, het bereiken van het hoogste punt van het legergebouw en Voor de zesde maal roepen wij de Am- stelbiljarters op zich te melden voor ons jaarlijkse toernooi, dat ook deze keer zal worden gespeeld in het Parkhotel te Amsterdam op zaterdag 23 oktober 1965. Wij richten ons tot de Amstelbil- jarters, d.w.z. die mannen in ons be drijf (hetzij in Amsterdam of elders) die redelijk biljarten kunnen. Het zal weer een heel plezierige dag worden, maar dat vindt hoofdzakelijk zijn oorzaak in het feit dat men er een goede partij bil jart kan spelen. Geeft u daarom alleen dan op als u een behoorlijk gemiddelde hebt. Het is geen schande als u slechts eenmaal per jaar biljart, en van vreugde heel de zaak een rondje geeft als u een serie van twee hebt gemaakt. Maar u hoort dan niet thuis in een zaal waar een serieus biljarttournooi wordt gespeeld (tenminste niet als deelnemer); u geeft de organisatoren onnodig werk en ergert uw tegenstander. Zaterdag 23 oktober lijkt erg ver weg, maar voor dat het zover is moet er veel werk worden verzet. Wij doen dat met liefde (nou ja) maar moeten er wel de de aankomst van de eerste tankauto met bier. In deze sfeer kon men komen tot grote prestaties. Wat in Het Spongat van oktober/november 1964 nog slechts een plaatje was, kan men daardoor nu reeds in werkelijkheid aanschouwen. Het is daarom ook begrijpelijk dat de aandacht van allen voornamelijk was gericht op de snelle totstandkoming van de grote, fraaie gebouwen. Maar er was ook een andere ontwikke ling gaande, die minstens even belang rijk was en ook bijzonder snel verliep. In hetzelfde Spongat dat wij noemden is ook een foto afgedrukt van een zevental mannen. Zij vormden op dat moment de perso neelsbezetting van de vestiging Helmond- in-wording. Inmiddels is dit getal uitgegroeid tot honderdzeven: de huidige personeelsbe zetting van de vestiging Helmond. Lang zaam maar zeker hebben mensen van de produktie de plaats ingenomen van de bouwers; hun doel is bijna verwezenlijkt. Er wordt nog gebouwd aan de bedrijfs kantine waarin Jan Groenestein gestaag doorwerkt aan het mozaiek, dat door het personeel aan de direktie is aange boden en aan de portiersloge en het expeditiekantoor. Men zou nu kunnen zeggen, dat er een nieuwe gemeenschap is ontstaan, welke tot doel heeft gesteld ons produkt te fabriceren, met behulp van de nu aan wezige installatie. Maar is dit eigenlijk wel helemaal waar? Wat heeft deze honderdzeven man be wogen om bij de Amstel Brouwerij te gaan werken? Een ieder zal hiervoor een aantal motieven hebben gehad, welke tijd voor hebben. Daarom sluiten we de inzendtermijn op 15 september al. Wij verzoeken de adspirant-deelnemers daar om dit formulier ingevuld op te zenden naar de heer Beekman, afdeling Reklame en bij hem ook de gulden inschrijfgeld te storten (liefst via de afdelingschef). Ik heb de gulden inschrijfgeld betaald aan Datum natuurlijk voor eenieder verschillend kunnen zijn geweest. Maar elk van deze honderdzeven mensen zal wel dezelfde verwachtingen hebben gehad ten aanzien van ons bedrijf toen hij in dienst trad: In deze nieuwe gemeenschap samen met anderen een rol te kunnen vervullen, waaruit hij vreugde kan putten en dat zeker niet alleen in materiële zin. Maar een dergelijk teamverband ontstaat niet zomaar als een aantal mensen bij elkaar komt. Zij zullen zelf aan deze gemeenschap moeten bouwen. En een dergelijke organisatie komt heel wat moeizamer tot stand dan de ge bouwen waarin het bedrijfsgebeuren zich afspeelt. Ziedaar de moeilijke taak waar voor de tweede groep bouwers van de vestiging Helmond zich geplaatst ziet. Moge dit tweede bouwwerk even fraai worden als het eerste. Wij zullen zelf onze verwachtingen, die we hadden toen we in dienst traden, moeten waar maken. We hebben dit voor een groot deel in eigen hand. H.K. AANVULLING In het verslag van het afscheid van de heer Fokke (in het vorige nummer) is abusievelijk niet medegedeeld dat ook de heer E. Gravesteijn, namens het perso neel van de bottelarij, het woord heeft gevoerd. Aangezien alle andere sprekers wel waren genoemd, meenden wij er goed aan te doen alsnog de naam van de heer Gravesteijn te vermelden. Als u Het Spongat liever niet verknipt kunt u het formulier ook overschrijven; de tekst moet dan wel gelijkluidend zijn met die van het formulier. Beekman A. H. Tournier A. J. A. de Winter (Uitknippen en opzenden aan de heer J. Beekman, Reklame). Hierbij geef ik mij op als deelnemer aan het zesde Amstel biljarttoernooi. Mijn naam is: Mijn adres is: Ik werk op de afdeling Te Ik heb al eens eerder meegedaan (doorhalen indien dit niet het geval is) en mijn gemiddelde is dus bij u bekend. Ik doe nu voor het eerst mee en ik speel een gemiddelde van(het aantal gemaakte caramboles van een partij delen door het aantal beurten van die partij; berekend over een partij van ten minste veertig beurten). Mijn echtgenote/verloofde komt mee/komt niet mee (doorhalen wat niet van toe passing is).

Amstel - Het Spongat | 1965 | | pagina 3