Directie dankte ondernemingsraad voor initiatief geschenk Helmond Aanbieding van kraanvogelpaar aan de Helmondse hertenkamp 4 Op woensdag 30 juni j.l. kwam de Ondernemingsraad bijeen onder voor zitterschap van mr E. J. Egberts. De voorzitter begon met het uitspreken van een dankwoord gericht aan de leden en voormalige leden van de raad voor het destijds genomen initiatief om bij de opening van de nieuwe vestiging in Hel mond namens het personeel een cadeau aan te bieden. Het mozaiek in de in aan bouw zijnde kantine zal aanstonds een blijvend symbool zijn van de band tussen de Amsterdamse en Helmondse brouwe rij. Vervolgens deelde de heer Egberts mede, dat binnenkort een ruimte zal worden betrokken buiten de onder neming waar het personeel na werktijd reclame-artikelen, bierglazen en Nibb-it kan kopen. Mededelingen over de uit voering van deze maatregel zullen t.z.t. volgen. Hierna besprak de voorzitter het jaar verslag over 1964 zoals dit onlangs is uitgebracht en beantwoordde de ver schillende vragen die in de raad leefden. Een speciaal voor het personeel ge schreven jaarverslag werd in het Spongat van 1 juli opgenomen. Een ander punt van de agenda vormde de kwestie van de verschillen in sociale positie van uur- en maandloners. Werk tijden, boetes, visitatie en aanwezigheids controle zijn onderwerpen die door de voltallige raad nader in behandeling zul len worden genomen. In het bijzonder vroeg de raad de aan dacht van de directie voor de werk nemers die hun militaire dienstplicht moeten vervullen. Zij zou graag zien, dat de band tussen de onderneming en de dienstplichtigen nog wat nauwer werd aangehaald d.m.v. een financiële tegemoetkoming na afloop van de dienst tijd. De voorzitter zegde toe dat bij het ont werp winstdelingsregeling met dit ver langen rekening zal worden gehouden. Als voorlopige maatregel zullen dit jaar de werknemers, die teruggekeerd zijn uit militaire dienst onder bepaalde om standigheden de volledige gratificatie over 1964 ontvangen. Bij de rondvraag kwamen verschillende onderwerpen aan de orde: De huur van de vakantiehuisjes Ommen is opgezegd omdat de kosten te hoog werden terwijl bovendien de ligging voor vele vakantiegangers een bezwaar opleverde. In verband hiermede werden er vijf huisjes gekocht in St. Maartenszee. Misschien zullen t.z.t. nog enkele huisjes in een bosrijke streek gekocht worden die gemakkelijk bereik baar zijn .Aan het afzuigsysteem in de bottelarij kan helaas thans niets ver beterd worden. Viering van de jubilea - de afvaardiging per afdeling zal nog eens nader bekeken worden; er wordt gepleit voor de opstelling van de mikro- foon omdat de sprekers niet altijd goed kunnen worden verstaan. Bij de traps gewijze opbouw van het pensioen kan het voorkomen dat zij die zich onderaan de trap bevinden wel eens een lagere pensioenuitkering krijgen dan is bedoeld, doch hier staat tegenover dat de in- terimwetuitkering dit eventueel „tekort" voorlopig ruimschoots opvangt. Op dinsdag 14 september a.s. komt de raad opnieuw bijeen. Op 7 juli 1965 wapperde de Amstelvlag in de Helmondse Hertenkamp toen de heer Kranenberg namens de direktie een fraai kraanvogelpaar overdroeg aan het Bestuur van Stichting Vrienden van 't Hertenkamp. Deze overdracht hield nog verband met de opening van onze vestiging waarbij onze direktie had toegezegd dat zij ter gelegenheid van dit feit iets wilde doen voor de gehele Helmondse gemeenschap door de Hertenkamp twee kraanvogels te schenken. Het zijn Sarus- of Indische kraanvogels; zij kunnen wel 1.80 m hoog worden, hebben grijze veren en een rode kop. Ze leven in groepen en leggen altijd twee eieren tegelijk. Het is misschien wel aardig om bij deze gelegenheid iets te vertellen over het ontstaan en de ge schiedenis van deze fraaie hertenkamp, die, voorzover ons bekend, op dit gebied een unieke vorm van samenwerking is tussen particulier initiatief en gemeente. Toen in 1937 burgemeester van Hout aftrad als burgemeester van Helmond, werd hem een levend hert aangeboden. De burgemeester wist niet goed raad met dit cadeau aangezien hij er niet toe kon komen het fraaie dier te laten slachten, terwijl hij ook geen ruimte had voor een hertenkamp. Een van de Hel- monders, die eens kwam kijken naar het cadeau voor de burgemeester was de heer lan Visser, de promotor van de huidige hertenkamp. Hij opperde toen namelijk het plan om een hertenkamp te stichten. Er werd een stichting opgericht, Vrien den van 't Hertenkamp, welke stichting nog steeds de zorg draagt voor de levende have van de hertenkamp, terwijl de gemeente zorgdraagt voor de dieren verblijven en de plantsoenen. Overigens is het niet bij hertenkamp ge bleven; door giften van de Helmondse bevolking en de industrie is het tot een kleine dierentuin uitgegroeid met apen, flamingo's enz. Door de schenking van kraanvogels is aan dit fraaie deel van Helmond weer een attractie toegevoegd. Bij de overdracht was o.a. aanwezig de waarnemend burgemeester, de heer J. M. Th. Raymakers. die lid is van het Stichtingsbestuur. De voorzitter van het bestuur, dierenarts Swinkels, toonde zich bijzonder blij met de dieren en sprak de hoop uit dat ,,de kranen nog lang mochten lopen", waarbij hij zeker niet alleen doelde op de kraanvogels! H.K. N.B. Hertenkamp is een mannelijk woord, dat in het zuiden evenwel als on zijdig wordt aangemerkt, vandaar de naam Vrienden van 't Hertenkamp. Nadat de heer Kranenberg de deur van het hok had geopend verlieten de vogels in grote haast hun enge behuizing; hier gaat nummer twee. Links achter de oppasser is nog net de heer Kranenberg te zien; achter het hok staat de heer Kuilder (P.Z. Helmond); derde van links (met strikje) is waarnemend-burgemeester Raymakers.

Amstel - Het Spongat | 1965 | | pagina 4