Na vijfenveertig jaar afscheid van baas Fokke Agenda 3 Uit handen van de heer Falkenhagen ontving de heer Fokke een filmcamera. Het is vreemd, maar de heer Fokke heeft afscheid genomen - na vijfenveer tig jaar dienst en na vijfentwintig jaar baas Fokke te zijn geweest (hij werd 1 juli 1940 tot baas benoemd). Het bedrijf heeft afscheid van hem ge nomen op dinsdag 29 juni in de Gijs- breghtkelder, die nagenoeg geheel vol was. Ir Van Marwijk Kooy noemde deze dag de afsluiting van het Fokkeaanse tijd perk en somde de kwaliteiten van baas Fokke op waardoor hij geslaagd was in het leven, namelijk zijn gave om leiding te geven, zijn humor, zijn mensenkennis, zijn organisatievermogen en zijn hoe danigheid als sociaal voelend mens. Be halve dat hij zijn dagelijks werk op uit nemende wijze heeft verricht, heeft hij ook inspirerend gewerkt op de bazen, hetgeen geresulteerd heeft in de oprich ting van de bazenvereniging. De heer Fokke ontving een karikatuur die van hem gemaakt was door de heer Doeve ter gelegenheid van het afscheid van de heer Stomps. Verder ontving hij uit handen van de heer Van Marwijk Kooy een fopkan, waarin een envelop was ge stoken; de inhoud hiervan was bedoeld om te besteden aan het maken van een reis. De heer Peters dankte de heer Fokke voor de voortreffelijke medewerking inzake het uitvoeren van de exportorders en noemde hem een voorbeeld voor jong en oud. De heer Peters verzocht hierna de heer Falkenhagen het geschenk van het personeel aan te bieden, een film camera. De heer Pelt, die de laatste tijd de directe chef van de heer Fokke was, dankte voor de samenwerking en gaf hem zijn beste wensen mee. Namens het personeel van de bottelarij sprak de heer De Vries, die een draag- De heer Fokke tijdens zijn laatste woordje in het openbaar op de brouwe rij: zijn afscheids- en dankwoord. bare radio aanbood. (,,Nu kunt u eens wat anders horen dan het geluid van de bottelarij"). De heer Matteman van de Arbeidsinspectie ontbrak natuurlijk niet; deze bracht de complimenten over van het districtshoofd. ,,Wat ik het meeste in u heb bewonderd", aldus de heer Matteman, „is het feit dat u altijd baas over uzelf bent gebleven". Hij bood een persoonlijk geschenk aan. Ook de heer Stomps was gekomen om de scheidende baas toe te spreken. Deze had berekend wat er in die vijfenveertig jaar op de bottelarij was gebeurd: er waren twee miljard flessen gevuld en twee miljoen stopen, hij heeft twee honderd dagen zondagsdienst gedaan, duizenden jongens opgeleid en hon derden (nette) moppen verteld. De heer Stomps dankte de heer Fokke, met wie hij tientallen jaren heeft samengewerkt, voor de ondervonden vriendschap. De heer Fleurbaay, die in de exportbot telarij de taak van baas Fokke gaat over nemen en die sinds 1931 onder hem ge werkt heeft nam met enkele hartelijke woorden afscheid. Namens de onder nemingsraad nam de heer Binnekade afscheid en overhandigde de heer Fokke, die zijn oom is, een kistje sigaren. De heer Voet, voorzitter van de bazen- vereniging, bood de scheidende baas het erevoorzitterschap van deze vereniging aan: de hierop betrekking hebbende oor konde ontving de heer Fokke uit handen van keldermeester Van Leeuwen. Hierna was het de beurt aan de heer Fokke voor een laatste toespraak bij de brouwerij. Hij kweet zich van zijn taak op uitnemende wijze en schroomde zelfs niet een in het Spaans gesteld afscheids woord te richten tot de Spaanse werk nemers, van wie verreweg de meesten in de bottelarij werken. Tijdens de hierop volgende afscheids receptie hebben de vele aanwezigen de gelegenheid aangegrepen om persoon lijk nog een keer de heer Fokke de hand te drukken en uitdrukking te geven aan hun waardering voor zijn markante per soonlijkheid. DANKBETUIGING Nu ik van de brouwerij officieel afscheid heb genomen wil ik degenen die met vakantie waren of die ik om een andere reden niet de hand heb kunnen drukken langs deze weg danken voor de samen werking en hun het allerbeste wensen op hun levensweg. Het ga u allen goed. G. J. Fokke Tot na de vakantie zal er geen agenda gepubliceerd worden, daar nagenoeg alle activiteiten zijn onderbroken.

Amstel - Het Spongat | 1965 | | pagina 3