Helmond" geopend 3 De heer Kranenberg dankte in zijn slot woord de minister voor zijn aanwezig heid en de medewerking die hij had willen verlenen aan deze officiële ope ning. Als bewijs van onze waardering stelde hij de heer Biesheuvel een zilveren asbak in de vorm van een half biervat in het vooruitzicht. In verband met het tekort aan zilversmeden op de arbeids markt, was het geschenk nog niet ge reed, maar wel een fraaie tekening ervan, dat de minister nu werd aangeboden. De heer Kranenberg greep deze gelegen heid aan de gemeente Helmond dank te brengen voor de wijze waarop zij de mensen van de Amstel brouwerij tege moet was getreden en had gesteund. Dit geldt wel zeer in het bijzonder voor de oud-burgemeester, dr Sweens. Ook onze afnemers, die in zo groten getale waren opgekomen, werden in zijn dankwoord betrokken. Hierna ging de heer Kranen berg de genodigden voor naar buiten Ir. Van Marwijk Kooy houdt een foto van het ontwerp van het mozaiek omhoog, nadat mejuffrouw Koldijk (links) het aan de directie had aangeboden. (Vervolg van pagina 2) De minister vestigde er de aandacht op dat zijn ministerie niet alleen verant woordelijkheden draagt voor de pro- ductietak landbouw, maar dat het ook een bij uitstek industrieel ministerie is. U bent bierdrinkers hier in het Brabantse land en mij dunkt nu had u er toch wel eens recht op dat er hier in het Peelland een brouwerij gevestigd wordt. Hiermede wordt tevens gesymboliseerd dat het Brabantse land de verbinding vormt tussen noordelijk Nederland en de rest van de EEG. Uw bedrijf is voor mij een kenmerkend voorbeeld van een typisch Nederlands bedrijf, een oeroud Neder lands bedrijf, het brouwerijbedrijf. De minister haalde de wordingsgeschiedenis van de EEG aan en wees op de nood zaak tot waarlijk Europees denken, om dat Europa ons werkterrein is. Even gingen de gedachten uit naar de ver loving van prinses Beatrix toen de heer Biesheuvel zei: het is te hopen dat ons volk in deze dagen in zijn geheel Euro pees denkt, niet alleen in de zaken van de politiek. Aan het eind van zijn toespraak, opende de minister de roodwit gestreepte koker, nam er de versierde zweep uit en keek toe hoe onder bewonderend gemompel van de aanwezigen de prachtig versierde wagen en de fraai getuigde paarden te voorschijn kwamen. Wie op dat moment even een lichte ont roering onderging behoeft zich niet te generen, want hij was niet de enige. De minister overhandigde koetsier Koome de zweep, terwijl de heer De Lang, ge woonlijk koetsier op onze tweede bier wagen, nu als bijrijder fungeerde en door voor de paarden te gaan staan garan deerde dat zij ondanks de vreemde om geving en de felle lichten van de film ploeg toch kalm bleven. De wagen zette zich in beweging en trok Helmond in, teneinde aan onze horecaklanten een vat gratis bier te gaan afleveren. Van boven een muur van kisten maakte de fotograaf deze opname die een goede indruk geeft van de aanwezigen, die hier slechts ten dele zijn afgebeeld. De gestreepte cilinder op de voorgrond bevatte de Canadese zweep die de minister later zou aan bieden. Op het moment dat de foto werd gemaakt, was de heer Van Marwijk Kooy aan het woord. De lamp in de zaal is onderdeel van een batterij schijnwerpers die voortdurend de zaal verlichtte ten behoeve van de filmers. teneinde een rondgang door het bedrijf te maken. Intussen begonnen de Amstelmensen nijver de zaal gereed te maken voor de receptie - de klapstoelen werden op pallets gestapeld en deze werden snel weggebracht door vorktrucks. Achter een muur van kisten was reeds uren een grote groep meisjes bezig geweest voor bereidingen te treffen op het gebied van spijs en drank. Er was wel op be zoek gerekend, want de organisatoren hadden twee honderd vaten pils laten klaar zetten, alsmede 4.800 flessen van allerlei drank, zoals port, sherry en si naasappelsap; aan vaste ingrediënten la gen gereed: 9.000 broodjes, 6.000 halve eieren, 4.000 kaassoesjes, 4.000 halve saucijzebroodjes, 40 kg pinda's en 60 kg kaas. Laten we er onmiddellijk bij zeg gen dat de drank slechts voor een klein gedeelte is opgegaan en het is beslist niet zoals een krant meldde, dat er twee honderd vaten bier zijn uitgeschonken - ze lagen klaar onder het motto: beter mee verlegen dan om verlegen. Nadat de genodigden waren terugge keerd konden zij de raad van beheer ge lukwensen die zich daartoe op een po dium aan het andere eind van de ruimte had opgesteld. De toeloop is enorm groot geweest, men schat vierduizend personen, maar dit is een zeer globale schatting. Ook de bevolking van Helmond heeft zich niet onbetuigd gelaten en kwam. vaak in gezinsverband, soms met een kinderwagen, om door de bottelarij te wandelen aan welker eind enkele tap kasten waren geplaatst zodat ieder een glas bier kon drinken. Tientallen bloemstukken alsmede vele kostbare geschenken legden getuigenis af van de collegialiteit en vriendschap, alsmede van de goede wensen die tal- (Slot op pagina 4)

Amstel - Het Spongat | 1965 | | pagina 3