Helmondgeopend 2 (Vervolg van pagina 1) mogelijk te ontvangen. De belangstel lenden en de genodigden, de deelnemen de vendelzwaaiers en de dienstdoende Amstelmensen concentreerden zich alle maal op het plein vóór de opslag leeg goed. Vele vlaggen wapperden in de vrij straffe wind onder een stralende zon. Het was weer zoals de organisatoren in hun meest rose stemming hadden ge hoopt. Mevrouw Biesheuvel ontvangt uit han den van de dochter van onze bedrijfs leider in Helmond, Annemieke Drost, een boeket orchideeën. Circa half drie arriveerde minister Bies heuvel. Hij werd begroet door de leden van de raad van beheer en de waar nemend burgemeester van Helmond, de heer J. M. Th. C. Raymakers. Mevrouw Biesheuvel ontving een boeket orchi deeën uit handen van het dochtertje van onze bedrijfsleider, Annemieke Drost, waarna het gezelschap zich voegde bij de genodigden, die reeds achter het hek hadden plaatsgenomen. Het was nu de beurt van de gilden, die nu voorbij trokken, waarna zij terugkeerden om een demonstratie vendelzwaaien te geven. Door zon en wind begunstigd slaagde dit fleurige schouwspel volkomen. De heer Kranenberg sprak daarna een dank woord uit een gaf een vertegenwoordiger van de gilden een envelop met inhoud; het bestuur van de harmonie Phileutonia en Helmonds muziekcorps ontving een speelgoedtrompetje, als symbolisch ge schenk, want de heer Kranenberg zegde toe dat zij een muziekinstrument moch ten kopen op kosten van de Amstel brouwerij. Hierna ging men naar binnen en nam ir. R. van Marwijk Kooy het woord. Deze deelde o.a. mede dat vooral de laatste vijftien jaar de ontwikkeling van ons bedrijf in een zeer snel tempo is ver lopen: onze omzet is bijna vervier voudigd en gedurende de afgelopen twaalf maanden is ruimschoots meer dan een miljoen hl gebrouwen. Treffend was het voorbeeld van koelcapaciteit dat ir. Van Marwijk noemde: in 1872, toen de brouwerij volledig in productie kwam moest zij, om de kelders 's zomers te kunnen koelen 's winters vierhonderd ton ijs uit de grachten hakken of uit Noor wegen importeren. Met deze ijsstaven moest men dan zes maanden doen. De compressoren die in Helmond staan op gesteld kunnen d e koude welke die hoeveelheid ijs vertegenwoordigde in ongeveer anderhalve dag produceren. Spreker dankte allen die bij de zeer snelle voltooiing van het bedrijf hebben meegewerkt. De heer A. J. Boks, directeur van het Centraal Brouwerij Kantoor las hierna de rede voor, welke prof. Thurlings, voorzitter van het CBK, doch die helaas was verhinderd, had voorbereid. Hierin werd geconstateerd dat de komst van de Amstel brouwerij voor Helmond een be- Het aloude vendelzwaaien hield de aandacht gemakkelijk gevangen. Rechts het houten kantoorgebouw, links het kantinegebouw in wording; hierin worden behalve de kantine en de kleed- en wasruimten tijdelijk ook enkele kantoorlokalen onder gebracht; tevens is hier de muur waarop het mozaiek, het geschenk van het personeel, tot stand komt. De keet links is het kantoor van de architect. De heer Kranenberg hangt na de inzege ning het bronzen kruis aan de wand van de bottelarij op. Rechts deken Van Haa- ren, die de inzegening verrichtte en pastoor Janssens. belangrijk feit is, aangezien het aantal pijlers zijner welvaart vermeerderd is. De waarnemend burgemeester, de heer J. M. Th. C. Raymakers, herinnerde er in zijn toespraak aan hoe vijftig jaar voordat de eerste paal van de Amstel brouwerij te Helmond werd geslagen de laatste brouwerij van deze stad werd ge sloopt. Hij was erkentelijk voor hetgeen dr Sweens in zijn functie van burge meester voor de vestiging van de Amstel Brouwerij had verricht. Na zijn geestdriftige toespraak volgde mejuffrouw Koldijk, gekleed in een rose pakje en met een grote zwarte hoed op het hoofd. Zij sprak namens het perso-' neel en achtte het een voorrecht om als vrouw het Amstelpersoneel te mogen vertegenwoordigen. En dan te weten, dat er vijfentwintig jaar geleden nog niet eens vrouwen in dienst waren. Hierna zette zij uiteen dat het personeel geza menlijk iets had willen bijdragen ten einde het bedrijf te Helmond een ge schenk te kunnen geven. De keuze was gevallen op een mozaiek, dat evenwel nog lang niet klaar is, aangezien de muur waarop de kunstenaar Jan Groe- nestein het moet aanbrengen en die een onderdeel is van het kantinegebouw, er nog maar kort staat. Spreekster bood Ir Van Marwijk Kooy een gekleurde ontwerptekening aan teneinde een eerste beoordeling van het'mozaiek mogelijk te maken. Op deze plaats mogen wij vaststellen dat mejuffrouw Koldijk zich uitnemend van haar taak heeft gekweten en dat is des te loffelijker als men weet dat het beslist niet tot haar dagelijkse werkzaamheden behoort een zaal met duizend mensen toe te spreken. Minister Biesheuvel betrad hierna het spreekgestoelte. De enorme muur van bierkisten achter hem bracht hem tot de geestige uitspraak: „Om misverstanden te voorkomen - en er zijn akelig veel misverstanden in de politiek dat ik mijn rug naar het rood gekeerd heb, heeft geen enkele politieke betekenis." (Vervolg op pagina 3)

Amstel - Het Spongat | 1965 | | pagina 2