Bedrijfsgeneeskundige dienst gestart IDEEEN BELOOND 3 Op bijgaande foto die in onze verband- kamer werd genomen ziet u drie figuren van wie de meesten er waarschijnlijk twee direct kunnen thuisbrengen, t.w. in het midden de heer D. B. Kagenaar, arts, en rechts de verbandmeester, de heer R. D. de Boer. Links staat onze bedrijfsarts, de heer A. N. Pappie, die met ingang van 1 maart j.l. zijn intrede deed in ons bedrijf. Onze beide bedrijfsartsen, de heren A. N. broeder R. D. de Boer (v.l.n.r.). Op deze plaats willen wij hem van harte welkom heten en wij verwachten, dat hij zich hier snel zal thuisvoelen. Wij hopen bovendien, dat hij zijn naam eer zal aandoen. immers, een arts is een vertrouwensfiguur! Teneinde geen misverstanden te wekken, willen wij hieronder iets vertellen over een bedrijfsgeneeskundige dienst. De heer Pappie is hoofd van deze dienst van onze brouwerij, terwijl de heer Kagenaar controlerend geneesheer is voor de uitvoering van de ziektewet. Beide artsen hebben dus een geheel ver schillende taak evenals voorheen de heer Kagenaar Sr en zijn zoon. Na het af scheid van dokter Kagenaar Sr in 1964 heeft de heer Kagenaar Jr de taak van zijn vader tijdelijk waargenomen. De bedrijfsgeneeskundige dienst Thans iets meer over de bedrijfsgenees kundige dienst, afgekort b.g.d. In de loop van de jaren bleek overduidelijk vooral door de voortgang van de tech niek - dat elke vorm van arbeid voor de gezondheid van degene die met de arbeid is belast bepaalde risico's kan mee brengen. Dit heeft ertoe geleid, dat de overheid het noodzakelijk vond bescher mende maatregelen in te stellen ter voorkoming van (beroeps)ziekten en on gevallen. Maar niet alleen de overheid, ook de geneeskundigen gingen de ver houding mens en arbeid bestuderen. Zo kwamen vragen aan de orde als: wat kan iemand presteren en onder welke om standigheden zonder schade voor zijn gezondheid? Wat zijn beroepsziekten? Wat is de invloed van de arbeid op de geest en de levensomstandigheden van de werknemer? etc. Al deze vraagstuk ken die zich in het bedrijf voordoen, Pappie en D. B. Kagenaar jr met onze leidden tot een nieuw specialisme, de bedrijfsgeneeskunde. Een tweetal rapporten resp. in 1947 en 1952 waren voor de toenmalige minister van sociale zaken en volksgezondheid aanleiding om te komen tot een aan vulling op de sinds 1934 bestaande Veiligheidswet. In 2 a van deze wet werden in 1959 een aantal artikelen toegevoegd die pre cies omschrijven wat de taak is van een b.g.d. en welke mogelijkheden hij heeft om deze taak uit te voeren. Het is duidelijk dat de b.g.d. een belang rijk stuk vormt van de totale personeels zorg en als zodanig een integrerend deel is van de personeelsdienst. De bedrijfsarts Voorop zij gesteld dat deze functionaris een adviserende taak heeft en dus be schouwd moet worden als één van de vele staffunctionarissen. Hij is de des kundige op medisch gebied, zoals een accountant op administratief en finan cieel gebied, e.d. Bovendien dient men te weten, dat de bedrijfsarts een geheel andere taak heeft dan de huisarts. Deze laatste is belast met het weer gezond maken van een patient, d.w.z. hij is curatief bezig. De bedrijfsarts daarentegen heeft tot taak het voorkómen van ziekten, hij is dus Thans zijn twaalf ingezonden ideeën behandeld, waarvan er zeven werden beloond. De eerste beloning is gegaan naar me juffrouw H. A. A. Walda (loonadmini stratie). Haar idee betrof het afrasteren van de zijkanten van de luchtbrug tussen de bottelarij en Poviet, waardoor men bij struikelen niet meer de kans loopt tussen de spijlen naar beneden te vallen. Deze afrastering zal worden aangebracht. Me juffrouw Walda ontving 25,— beloning. De heer A. H. N. van Nunen, portier hoofdkantoor, stelde voor etalages te maken aan de muur van de spoelplaats. Bekeken zal worden of later in het nieuwe expeditiecentrum zulke etalages gemaakt kunnen worden, zoals reeds met de architect was besproken. Aan moedigingspremie 15,-. De heer A. J. A. de Winter stelde voor post mee te geven met de tankwagen als deze bier gaat vervoeren tussen Amsterdam en Helmond. Dit zal gerealiseerd worden voor onze interne postdienst. Een bun deling van de catalogi van onze diverse bibliotheken is belangrijk en daarom zal ook dit idee worden uitgevoerd. Het voorstel om onrendabele wachttijden van de biertankauto's te verminderen is ge waardeerd met een aanmoedigingspre mie, zodat de heer De Winter totaal 85,- als beloning ontving. De heer E. A. M. Toppin heeft voorge steld de wachttijd van personeel dat onder de werktijd naar de bedrijfsarts wil, te verminderen. Beloond met een aanmoedigingspremie van 15,-. De heer J. Beekman zag het als recht vaardig dat personeelsleden, welke vrij willig zijn verzekerd en door de bedrijfsarts worden behandeld, van de verzekering een korting krijgen. In dat geval draagt ons bedrijf de kosten van de medische behandeling. De korting die de verzekering geeft zou dan aan de brouwerij kunnen toevallen. Beloond met een aanmoedigingspremie van 15, daar de voorschriften een uitvoering van dit voorstel niet toestaan. belast met de preventie van ziekten. Een uitzondering op dze regel vormt natuur lijk de hulp die de bedrijfsarts geeft indien zich een ongeval voordoet. De bedrijfsmedicus heeft eigenlijk een dubbele opdracht. Hij heeft n.l. te maken met gezondheidsvraagstukken, die rijzen tussen mens en arbeid. Het gaat om de relatie tussen die beiden d.w.z. enerzijds de mens die arbeid verricht anderzijds de arbeid die door een mens moet wor den gedaan. Opgemerkt zij dat het niet uitsluitend gaat om lichamelijke maar evenzeer om mentale en sociale proble men die zich in deze relatie voordoen. Een volgende keer willen wij nog wat verder ingaan op de taken waarmee de bedrijfsarts zich bezighoudt. Br.

Amstel - Het Spongat | 1965 | | pagina 3