Marinus van Marwijk Kooy legde eerste steen Wederom was een groot aantal genodigden naar Helmond gekomen. De dag: 31 augustus, tientallen jaren een feestdag, nu een zeer speciale dag voor de Amstel Brouwerij. De plaats: het terrein waar ons tweede bedrijf in Nederland verrijst. Voor degenen die het bouwterrein sinds het slaan van de eerste paal niet meer hadden gezien, was er veel veranderd overal zijn grote delen van gebouwen verrezen. Hier zien we een betonskelet dat moet uitgroeien tot een reusachtige legerruimte; verderop komt het ketelhuis tot ontwikkeling; daar staat een lang ge bouw dat bestemd is om de bottelarij en de expeditie te herbergen. En aan de voorzijde van dit gebouw-in-wording is een klein stuk muur gemetseld, mooie gave stenen, met fraaie strakke voegen. Een donker zeil onttrekt „de eerste Een beetje water. steen", die op dit stukje muur ligt, nog aan het oog, als de gasten zich hiervoor verzamelen; in de tent, die de genodig den tegen eventuele regen moet bescher men, bekijken zij de maquette. De tent is niet strikt nodig, gelukkig, het is stra lend weer, maar toch doet hij dienst als verzamelcentrum, waar de voltallige di rectie commissarissen en aandeelhouders begroet, waar de notabelen van Helmond kennismaken met het Amstelgezelschap. HELE GEZIN Ir. Van Marwijk Kooy is de enige die zijn gehele gezin heeft meegebracht; de oudste van de drie kinderen, Marinus, in blazer en lange broek, is er zich ter dege van bewust dat hij een belangrijke taak zal gaan verrichten. Vóór het muur tje is een verhoging aangebracht en daar staan een tobbe met specie en een emmer water. Uitvoerder Versteegh doet hem hier voor hoe hij de specie straks moet verdunnen met een scheut water en hoe hij de troffel moet hanteren. Zijn broer tje kijkt toe en samen met zijn zusje leest Burgemeester Sweer.s schuijt zijn voorspel ling in de loden koker. In het midden mr. Egberts-, de heer Wagener houdt de koker vast. hij de tekst, die in reliëf op de steen is aangebracht. Ze volgen de letters met hun wijsvinger: 31 augustus 1964 eerste steen, gelegd door MARINUS VAN MARWIJK KOOY geboren 26 mei 1956 Even na twaalf uur neemt mr. E. J. Eg berts plaats achter de katheder die naast de steen staat. Hij spreekt de genodigden toe die op klapstoeltjes voor de tent zit ten, terwijl een veelkoppig Helmonds publiek, op een afstand gehouden door een politie-agent, meeluistert. En terwijl fotograaf en cameraman hun werk doen heet de heer Egberts de gas ten welkom en hij stelt de vraag: waar om is deze dag zo belangrijk? Het ant woord is: hoewel de eerste steen, zeker

Amstel - Het Spongat | 1964 | | pagina 4