Veiligheid Veiligheid I Gijs de si/s Met klem vraag ik uw aandacht voor de ongevallenbestrijding. Dat deze vraag niet ongegrond is, kan ik wellicht met onderstaande cijfers duidelijk maken. Op een normale werkdag gebeurt over het gehele Nederlandse bedrijfs leven genomen, gemiddeld: iedere 2 seconden een arbeidsongeval met licht letsel, iedere 33 seconden een arbeidsongeval met een verzuim van 3 dagen of langer en iedere 4 uur en 41 minuten een ongeval met dodelijke afloop. Zeker toch reden genoeg om het belang van veilig werken in te zien? Hoofdmotief voor de ongevallenbestrijding is het verminderen van mense lijk leed. Ik hoop, dat een ieder het daarmee eens is. Eerlijkheidshalve noem ik u ook nog een tweede reden. Zoals u weet, ontvangt iemand, die tengevolge van een ongeval arbeids ongeschikt is, een uitkering krachtens de Ongevallenwet. Vele bedrijven menen nu, dat de kosten tengevolge van produktiederving, materiële schade enz. het drievoudige van de ongevalsuitkering is. Conclusie: Ongevallenbestrijding is dus ook nog kostenbeperking. K. Eikelboom Op zekere dag was er een huismus in de Gijsbreghtkelder; een vrij jong dier, dat waarschijnlijk door de schoorsteen van de open haard was bin nengekomen. Het vloog de kelder in zijn geheel door en was meestal te vinden in een inspringend gedeelte van de lambri- zering, vlak onder de zoldering. Maar ook hipte het vaak over het podium rond, ijverig pikkend tussen het patroon van het vaste tapijt. Of het wat te eten vond Wie zal het zeggen. Het personeel in de kelder was erg blij met het vogeltje en al spoedig werd er een bakje water voor hem klaargezet, alsmede een boterham met kaas, wat fijn gemaakte pinda's en Nibb-it. Men was namelijk zelfs bereid om iedere ochtend een gang naar de stal te maken teneinde daar iets te halen wat de paarden had den achtergelaten. Het was een vreemde gewaarwording als men, nergens op verdacht, plotseling de mus zag voorbijfladderen. Mussen vlie gen op een zenuwachtige manier, net als of ze weinig vertrouwen in hun vleugels hebben en steeds weer blij zijn wanneer ze veilig op hun doel zijn neergestreken. Het was soms angstig om te zien hoe de vogel rakelings langs de lichtkronen vloog. Gijs de Sijs heette hij al spoedig men weet dat Amsterdammers het vogelrijk verdelen in sijzen en niet-sijzen, waarbij worde aangetekend dat zij meer sijzen kennen dan niet-sijzen. Gijs is maar enkele dagen bij ons ge weest wij hadden hem best langer willen houden, maar tenslotte is de Gijs breghtkelder wel een ruimte waar vogels van diverse pluimage bijeenkomen, maar geen volière. Wij hebben daarom de deur maar opengezet en Gijs de uitgang ge wezen. Hij heeft geen bier aangeraakt, hoewel hij herhaaldelijk op de toog neer streek en daar eens lang genoeg bleef zitten om ons in de gelegenheid te stel len hem te fotograferen. DANKBETUIGINGEN Voor de blijken van belangstelling onder vonden bij ons huwelijk zeg ik u, mede namens mijn echtgenoot, hartelijk dank. E. M. Witt-Rohde 14

Amstel - Het Spongat | 1964 | | pagina 16