De takeling voor de hengelaars -f H-.' aÉficTim, De vorige keer heb ik verteld, dat nylon draad anders moet worden geknoopt dan touw, behalve de takeling. Deze bezigt men om het uitrafelen te voor komen, dit betreft derhalve touw. Maar de takeling is ook uitsluitend geschikt om een haak aan een lijn te bevestigen. Deze knoop is al zeer lang bekend in de hen gelsport. Heel wat jaren geleden, toen ha ken aan paardehaar en krin werden beves tigd, werd deze knoop al gebruikt. Daarna kwam de silklijn op de markt en nu vissen wij met nylon, maar de bevestiging van de haak aan de lijn is precies ge bleven zoals zij was. De takeling biedt vele mogelijkheden, b.v. twee lijnen aan elkaar knopen en de mon tage van top- en lei-ogen op de hengel. Ook kan men er een pracht van een schuif- knoop van maken. Nu dus het aanzetten van een haak. Figuur I geeft het begin aan en de wijze, waarop de lijn tegen de haak gelegd moet worden. Pak de haak met de aldus gelegde lijn vast en ga winden met de lus, én om de haak, én om de lijn. Vooral zorgen, dat de windingen precies naast elkaar ko men te liggen en trek ze maar stevig aan. U zult nu bemerken, dat u de lus moet draaien, waardoor natuurlijk kink ontstaat. Houd daarom de lus goed strak. Na zes of zeven windingen, dat is wel voldoende, bent u gekomen aan figuur III en de lus is vanzelfsprekend iets kleiner geworden. De windingen moet u goed vast houden, zodat ze niet over elkaar kunnen rollen, anders gaat de zaak mis. Sla vervolgens de lus over de bocht van de haak en over het eindje B (fig. IV) en trek daarna eerst aan deel A, evenwijdig aan de steel van de haak. Trek echter niet te hard. Haal dan eindje B aan, maar zorg ervoor, dat u de windingen tussen de top pen van uw vingers en duim nog steeds vast hebt. Indien u merkt, dat de knoop zover is aangetrokken, dat de windingen niet meer weg kunnen, trekt u aan beide einden nog eens een keertje en vervolgens schuift u de knoop naar het einde van de steel. Dan nog eens de knoop goed aantrekken, zodat het geheel stevig in elkaar zit en u bent klaar. Het eindje B afsnijden of af knippen. Hoe het resultaat moet zijn, toont u figuur V. 4 B Oefen deze knoop eerst met touw. Veel succes en tot een volgende keer, waar bij ik u hoop te vertellen hoe twee stukken lijn met toepassing van de takeling aan elkaar gezet kunnen worden. En dan ook nog de schuifknoop, speciaal voor hen, die met een werphengel vissen en daarbij een schuifdobber gebruiken. J. G. van Vrede. DANKBETUIGINGEN Geachte directie, bazen, collega's en mejuf frouw Bosker. Langs deze weg betuig ik, ook namens mijn echtgenote, mijn oprechte dank voor de belangstelling en gaven die ik van u allen mocht ontvangen na mijn ongeval. Cor van As. Mede namens mijn vrouw dank ik allen die hebben medegewerkt om mijn vijf-en- twintigjarig jubileum tot een onvergetelijke dag te maken. Teven onze hartelijke dank voor de vele bloemstukken en mooie cadeaus. B. A. Dammers. 19

Amstel - Het Spongat | 1963 | | pagina 19