Vijftigmaal Het Spongat Sinds in november 1956 het eerste nummer van ons personeelsblad het licht zag, zijn vijftig nummers van de pers gekomen en zijn ruim zeseneenhalf jaar verstreken. Vijftig nummers - een mijlpaal is bereikt en daar staan wij even bij stil. De uiterlijke verschijning van ons blad is nagenoeg onveranderd gebleven; alleen is sinds april I960 een foto op de voorkant verschenen. Opvallend is dat de puzzel, die van het eerste nummer af op dezelfde plaats (pagina 3 van het omslag) heeft gestaan, ook steeds door dezelfde man is gemaakt, namelijk door de heer P. van Dalen, o.a. puzzelredacteur van De Telegraaf, die ook enkele puzzel boekjes schreef. Verder is eigenlijk alles veranderd. De eerste vijf nummers werden geredigeerd door de heer G. Swinkels, de overige door de huidige redacteur. De eerste nummers werden gekenmerkt door het zoeken naar een vorm. Tot de allereerste medewerkers behoorden Mies Bouwman en de heer Duif (pseudoniem A. Roekoe) die verscheidene korte verhalen leverden. Verder was er bedrijfsnieuws, geïllustreerd met foto's die door de redacteur werden gemaakt, hetgeen ook nu nog vaak het geval is. Bij het doorbladeren van de jaargangen bleek weer eens hoe groot de variatie van onder werpen is geweest die het blad gevuld hebben. Een kleine bloemlezing moge dit bewijzen. In 1957 werd de gondola ten doop gehouden, een flessenstandaard voor de winkels en slijters, ontworpen door de heer J. Beekman. Hoorn was zeshonderd jaar stad en ter gelegenheid daarvan brouwde Amstel het speciale Unicornbier, dat op 19 juni plechtig ten stadhuize werd aangeboden. In 1958 verscheen het eerste artikel van de heer Hardeveld Kleuver over merkwaardige bierpullen. Godfried Bomans hjeld op 28 januari een lezing in de Gijsbreghtkelder. Vier dagen later werd de Drankenhandel Noord-Limburgte Lottum feestelijk geopend. Het personeel kwam op 17 mei bijeen in Carré en hier werd door middel van een groots gemonteerde show de pullenactie bekendgemaakt. De Amstel bier calypso werd geïntroduceerd, een grammofoonplaatje dat zich al spoedig in een grote populariteit mocht verheugen. Een van de personeelsleden die tijdelijk in dienst waren om de grote drukte van de pullenactie te helpen verlichten, heette jasperine de Jong; toen een meisje dat razendsnel kon typen en die op de afdeling Publiciteit gewoon Pinie werd genoemd en die nu een vooraanstaande cabaretière is, o.a. bekend uit de musical My pair Lady. Er kwam een derde verdieping op het hoofdkantoor en aan de uitbreiding van het vaten- gebouw werd hard gewerkt. De Jordaanse Brouwerij verkocht het eerste Amstel bier. Wij herdachten dat wij 75 jaar geleden gingen exporteren. Voor het eerst na de oorlog werden binnen een jaar duizend brouwsels gekookt. De heren Six van Hillegom en Van Marwijk Kooy traden af als leden van de Raad van Beheer en werden opgevolgd door de huidige directeuren. 1959- De eerste spade gaat in de grond voor de Antilliaanse Brouwerij. Voor de tweede maal wordt een pullenactie ingezet en deze wordt ingeleid door de verspreiding van een krant, de Amstelbode, in een oplage van 200.000. Mr. J. C. Bossard wordt benoemd tot secretaris van de vennootschap en drs. G. G. A. Mastenbroek, directeur van de Poviet, promoveert tot doctor in de wis- en natuurkunde. De afdeling Badhoevedorp wordt winnaar van de wisselbeker, de prijs van de eerste vriendschappelijke EHBO-wedstrijd in de Gijsbreghtkelder. 7

Amstel - Het Spongat | 1963 | | pagina 9