Het Nederlandsche Roode Kruis in vogelvlucht Het Internationale Rode Kruis herdenkt dit jaar zijn eeuwfeest. Het Nederlandsche Roode Kruis is hier in 1967 aan toe; dus over vier jaar. Even terugkeren naar die jaren zestig van de vorige eeuw. Toen dr. J. H. C. Basting in 1863 een streep zette onder de vertaling van Dunants brochure Un Souvenir de Solferino, en het werk aan de uitgeversmaatschappij Af. Visser in Den Haag aanbood, dacht hij dat Nederland onmiddellijk enthousiast zou zijn over het denkbeeld van Henry Dunant: de oprichting van nationale verenigingen tot verzorging van oorlogsslachtoffers. Basting vergiste zich echter. Nederlanders zijn een behoudend volk. tietochten voor zieken met de J. Henry Men loopt niet van de ene op de andere Dunant en de vakantieweken voor inva- dag warm voor iets nieuws. Daarom was er aanvankelijk weinig belangstelling voor Dunants idee het Rode Kruis. Op 19 juli 1867 plaatste evenwel Koning Willem III zijn handtekening onder het Koninklijk Besluit no. 60, waarin werd bepaald: „Er zal eene Nederlandsche Vereeniging zijn tot het verleenen van hulp aan zieke en gewonde krijgslieden in tijd van oorlog, hetzij Nederland er al dan niet in betrokken is." De oprichting van het Nederlandsche Roode Kruis was een feit geworden. Reeds in hetzelfde jaar ging men plaatse lijke afdelingen vormen; thans zijn er 446, verspreid over het hele land, met een totaal ledental van 775.000. Bij het eeuw feest in 1967 hoopt men een miljoen leden te hebben. VELE TAKEN En wat het aantal taken betreft: meer dan zestig heeft het Nederlandsche Roode Kruis er thans; te veel uiteraard om in dit korte bestek op te noemen. Het Nederlandsche Roode Kruis heeft dc beschikking over een Rode Kruis Korps, bestaande uit vrijwilligers zo wel mannen als vrouwen, helpers en help sters genaamd die allen bevoegd zijn eerste hulp te verlenen. Vele leden van dit Korps stellen jaarlijks een week van hun vakantie beschikbaar om te helpen aan boord van het hospitaalschip van het Nederlandsche Roode Kruis, de J. Henry Dunant of in het Dunanthuis te Zeist, waar invaliden een zorgeloze vakantie komen doorbrengen. De Dunant maakt jaarlijks rond dertig weektochten, iedere maal met zeventig chronisch bedlegerige patiënten aan boord. Het Dunanthuis in Zeist: veertien weken per jaar worden de deuren van dit vakantieoord, midden in de bossen, open gezet om onze gehandicapte medemensen blijheid en gezelligheid te bieden. En ook daar staan de Rode-Kruishelpers en -help sters steeds gereed. In enkele regels zijn nu drie taken ge noemd: het Rode Kruis Korps, de vakan- liden in het Dunanthuis. Andere zijn: De Bloedtransfusiedienst, een van de beste in de gehele wereld. Duizenden Nederlanders staan ieder half jaar hun halve liter bloed af om hun medemens-in-nood te redden. De Moedermelkcentrale, die als „tussen persoon" fungeert tussen de moeder die haar teveel aan melk wil afstaan voor een baby die hieraan gebrek heeft. De Trombosedienst. Verpleegsters, daar toe speciaal opgeleid, nemen thuisliggen- de trombosepatiënten bloed af. Na onder zoek in het laboratorium, legt de dokter de samenstelling en dosering der medica menten vast. De Hoornvliesinstanties. Vele Nederlan ders hebben schriftelijk verklaard, dat zij na overlijden hun hoornvlies beschikbaar stellen voor degenen, die niet of nauwe lijks meer kunnen zien. Ook hier is het Rode Kruis de tussenpersoon. Hulpposten langs de wegen. U kent ze stellig, de blauwe borden met het witte vlak en het rode kruis. Ieder, dient te weten dat daar de hulp wordt verstrekt bij ongelukken. Het Jeugd Rode Kruis. Geen jeugdver eniging in de zin van het woord, maar wel een actueel en verantwoord middel in de hand van opvoeders in en buiten schoolverband, met als doelstellingen hulp aan zieke of lichamelijk of geeste lijk gehandicapte kinderen en aan be jaarden; bevordering van internationale vriendschap, gezondheidsbescherming. Lectuurverstrekking voor zieken. Het Lec- tuurdepot van het Nederlandsche Roode Kruis zorgt er voor dat zieken en ouden van dagen, maar ook Nederlanders in den vreemde, en buitenlanders in Nederland, boeken en tijdschriften ontvangen, die zij gaarne lezen. Wilt u aan ons werk eens denken als het Nederlandsche Roode Kruis een beroep op u doet? Bijvoorbeeld wanneer er straks Rode-Kruispostzegels worden uitgegeven, waarvan de toeslag bestemd is voor uw Rode Kruis. 14

Amstel - Het Spongat | 1963 | | pagina 16