Zo gaat het Porto Rico Het gebeurt ons niet elke dag dat wij een rasechte Portoricaan zien, maar onlangs hebben wij er een gesproken. Het was de heer Luis Lazaro Garcia, di recteur van de in aanbouw zijnde brouwerij in San ]uan, de hoofdstad van Porto Rico. De heer Lazaro was in Amsterdam om zich een beeld te vormen van de Amstelorgani- satie en om besprekingen te voeren met diverse Amstelmensen. Hij maakt van de gelegenheid gebruik om samen met zijn echtgenote een kort bezoek te brengen aan België, Duitsland, Frankrijk en Spanje. De heer en mevrouw Lazaro hebben vier kinderen, van wie de jongste tien en de oudste 22 jaar is; deze zijn op Porto Rico gebleven en kunnen, als zij dat willen elke dag naar de brouwerij gaan kijken, die nu al Cerverceria Amstel (Amstel. Brouwerij) genoemd wordt door de bevolking. De bouw verloopt voorspoedig en in septem ber hoopt men te kunnen gaan brouwen, waarna in december met de verkoop zal worden begonnen. De officiële opening zal waarschijnlijk in januari geschieden. Zal deze brouwerij een grote concurrent zijn voor de twee reeds bestaande brouwe rijen op Porto Rico? vroegen wij. „In zekere zin wel", zei de heel Lazaro, „maar anderzijds neemt het bierverbruik regelmatig toe, zodat er zeker ruimte voor een derde brouwerij is. Er wordt bij ons reeds vrij veel bier gedronkenongeveer 36 liter per hoofd per jaar; vijf procent van dat bier komt uit het buitenland. De Amstel Brouwerij in San Juan zal de eer ste laten wij maar zeggen Neder landse onderneming zijn die op Porto Rico gaat produceren. Er zijn wel enkele Ne derlandse bedrijven daar, maar dit zijn ver kooporganisaties." De heer Lazaro is dus directeur; hij zal o.a. verantwoordelijk zijn voor een staf van 150 mensen, o.w. twee Nederlanders en een Zwitserse en een Engelse brouwmees ter; de Nederlanders zullen zich met de leiding van de kelders en het bottelen bezighouden. Het bier zal uitsluitend in flessen worden verkocht, later misschien ook in fusten en blikjes. Porto Rico telt 2V2 miljoen inwoners, van wie er 500.000 in San Juan en omstreken wonen. De groei van de industriële potentie van het eiland blijkt overduidelijk uit het feit, dat er zich daar in de laatste tien jaar 1.500 bedrijven hebben gevestigd. Als de bedrijvigheid een blijvend verschijn sel zal zijn, ziet het er goed uit voor het nieuwe lid van de Amstelfamilie, de Cer verceria Amstel, die officieel Compania Cervecera de Puerto Rico, Inc. heet. Zo was de situatie op Porto Rico enige maanden geleden.. 11

Amstel - Het Spongat | 1963 | | pagina 13