Vroege lof voor Amstel bier als deze jubilaris nog zoveel interesse had, o.a, voor de kunstgeschiedenis en hij bood hem, behalve zijn gelukwensen, een boek over dit onderwerp aan. Het was nu de beurt aan de heer Schoon hoven om het woord te nemen. Het werd een dankwoord en een afscheidswoord, zijn laatste officiële daad voor zijn pensione ring. Hij vertelde hoe de beambten werkten in die eerste tijd, een periode die door twee wereldoorlogen van ons is gescheiden en die ons wel zo vreemd voorkomt alsof alles wat toen gebeurde veel langer geleden lijkt dan vijftig jaar. Er werkten toen ca. vijfen dertig mensen op het kantoor; het gebouw dus waarin tot voor kort de dokter en de tandarts waren gevestigd en dat binnen kort zal worden gesloopt. Achter hoge bureau's stonden de beambten te corresponderen en te administreren. Dat eerste gebeurde meestal met de pen, want er was maar één schrijfmachine. Moest een copie worden gemaakt, dan ging dat met behulp van natte lappen, een procedure die we pas kunnen begrijpen als hij enige malen is uitgelegd. Administreren deed men in loodzware fo lianten; krulletters bovenaan iedere pagina. Men droeg bij het gaan en komen onver anderlijk een bolhoed. Lakschoenen waren voor de zondag. Kwam er eens iemand met lakschoenen op kantoor omdat hij deze in zijn werk wilde afdragen, dan kreeg hij te horen: „Moet je naar een bal?" Op het laboratorium werkte dr. Simons, een Duitser, met een hulpje. De moutmees- ter was een Italiaan. Frau Stahl was de kokkin die eten kookte voor de Duitse werknemers. MOEILIJK AFSCHEID De wereldoorlog bracht zijn problemen meeer moesten walsen komen om de stobben te breken die verbrand werden ten behoeve van de vijf kleine stoomketels en op het laatste van de oorlog, toen de Rijks- kolendistributie geen kolen meer toewees, was men aangewezen op hout en bruin kool. Er is toen een voorvuur (traprooster) gebouwd, het eerste in Nederland, dat ge schikt was om bruinkool te stoken. Uiteraard haalde de heer Schoonhoven veel al herinneringen op aan zaken die in het technische vlak, zoals b.v. de prijs van constructieijzer. In 1927 begon de bouw van het vatengebouw; toen kostte het con structieijzer een kwartje per kilo gemon teerd; nu kost het 1,40 Vijftig jaar in dienst. „Flet valt mij moeilijk om afscheid te ne men", zei hij en dankte de collega's voor hun prettige samenwerking. Het zwaarste gedeelte van de receptie kwam nu nog, want alle aanwezigen kwa men de familie Schoonhoven persoonlijk de hand drukken. En menig geschenk werd overhandigd, zodat de tafel weldra een bonte verscheidenheid te zien gaf van de stoffelijke blijken van genegenheid, vriend schap en collegialiteit. Mogen de heer Schoonhoven en de zijnen nog vele jaren met blijdschap terugdenken aan de halve eeuw Amstel Brouwerij en de grootse huldigings- en afscheidsfestivi- teit op 1 mei 1963. DANKBETUIGING Langs deze weg wil ik, mede namens mijn vrouw en dochter, u gaarne nogmaals heel hartelijk dank zeggen voor de vele bewij zen van belangstelling en sympathie, die wij ter gelegenheid van mijn jubileum en af scheid van de Brouwerij van U mochten ontvangen. Tevens dank ik u nog zeer voor de bloe menhulde en de vele mooie cadeaus, die u mij hebt geschonken. Met vriendelijke groeten, J. B. M. Schoonhoven. Vele jaren heeft in ons briefhoofd ver meld gestaan dat ons bier in 1888 een ere diploma verwierf te Brussel. Noch dit erediploma, noch verdere bijzonderheden erover konden wij achterhalen en nu deze bekroning 75 jaar oud is, hebben wij de hulp ingeroepen van mej. M. Martens, stadsarchivaris van Brussel. Zeer bereid willig heeft zij ons geholpen: zij liet alle dagbladen van 1888 doorkijken en kon ons toen de volgende gegevens verstrek ken: Van mei tot november 1888 had te Brussel een grote internationale tentoonstelling plaats, namelijk „Grand Concours inter national des sciences et de l'industrie". In het Journal de Bruxelles van 20 oktober 1888 stond vermeld dat de deelneming van Nederlandse zijde een groot succes is ge weest; er werden immers van de 92 deel nemers 63 beloond, waaronder 17 met een erediploma. Eén van die erediploma's viel dus het Amstel bier ten deel -de eerste bekro ning in het buitenland, nadat in 1883 ons produkt op de internationale tentoonstel ling te Amsterdam met goud was vereerd. 4

Amstel - Het Spongat | 1963 | | pagina 6