Ons leven in de brouwerij In dienst gekomen: AMSTERDAM A. F. G. Avis W. J. de Grouw HEERLEN Mej. M. G. Beckers Mej. M. M. J. W. Ritzen J. J. W. Schrooten ROTTERDAM A. Zonneveijlle Onze dienst verlaten: AMSTERDAM A. F. A. M. de Groot C. A. de Groot Ir. M. Janssen Mevr. B. A. M. Janssen Groesbeek-Capel F. B. Korff R. H. Roesink Mej. J. M. Rustenburg R. Terhorst Mej. E. Vos ROTTERDAM J. G. Verbaan HENGELO L. G. Ligtenberg Getrouivd Mej. J. Zijl met de heer H. Graas. J. R. Colly met mej. T. Quick. J. Kamsteeg met mej. C. Kas. Bijt int bier „Bij het doorlezen van een oud verenigings blad, Ons Voorgeslacht, orgaan van de Zuidhollandse Vereniging voor Genealogie, vond ik onder personen, genoemd in een „Cohier van de 10de penning van de Briel anno 1545" vermeld, dat in „Die Ketck- straete" woonde een Cornelis bijt int bier, die verschuldigd was de somma van 2 pond en 0 stuivers voor zijn huis". Aldus schrijft ons de heer A. Deelder te Rijswijk Z.H., die zijn vrije tijd o.a. besteed aan genealogie en familie-onderzoek. Voor ons was dit een nieuwe naam, die we kunnen voegen bij de lange rij, die o.a. gevormd wordt door namen als Koeken bier, Bierdrager, Bierenbroodspot, Kuite brouwer, Hoppebrouwer, Gruythuysen, De Gruyter. Zoals men weet gebruikte men eeuwen geleden geen hop bij de bierbe reiding, maar een kruidenmengsel, dat gruit genoemd werd. Dit lag dus opgeslagen in het gruithuis, dat beheerd werd door de gruiter. Geboren Léon, z. van het echtpaar Aronius-Schouten. Kenneth Franklin, z. van het echtpaar Heuvel-Berkhout. Gerardus Alphonsius, z. van het echtpaar Kemperman-van Zandwijk. Gerardus Wilhelmus, z. van het echtpaar v. d. Kletersteeg-Janssen. Alida, d. van het echtpaar Schmidt-Emous. Angelina Rosaline, d. van het echtpaar Spier-Kroese. Antonius Johannes, z. van het echtpaar van Zonneveld-v. d. Vegt. Mozes, z. van het echtpaar Uffelie- Werkheim. Lodewijk Wilhelmus, z. van het echtpaar Moes-Hamersma. Miguel, z. van het echtpaar Gutierrez Garcia-Manrique Sanchez. André, z. van het echtpaar Lagrouw- Leeflang. Santiago, z. van het echtpaar Jiménez López-Alonso Gonzalez Trinidad, d. van het echtpaar Cocolina Remiro-Martinez Valle. Madeleine Eleonora Gertrudes, d. van het echtpaar Eyck-van Gerven. Jeroen Walter, z. van het echtpaar Nieboer- Kruijswijk. Johannes-Hermanus Cornelis, z. van het echtpaar Wolkers-van Gemert. Corine Ellen, d. van het echtpaar Radema- ker-Prinsen. Bier in lenen drinkgerei De Romeinen konden glas maken en toen zij Engeland binnenvielen, kwamen de fles sen en glazen mee. De inheemse bevolking begon toen ook bier uit glazen te drinken. Nadat de Romeinen vertrokken waren, werden de glazen al spoedig schaars, om dat de bezetters wel glaswerk achterlieten, maar niet het recept om glas te maken. De bevolking ging toen zelf iets verzin nen en er kwam toen een soort drinkgerei van leer. Maar dat was zo geconstrueerd dat het niet kon staan en de drinker moest zijn biertje of achter elkaar opdrinken dan wel ermee in zijn hand blijven zitten. Om vallen is in het EngeLs to tumble; men noemde die leren drinkbeker dan ook tumbler en dat woord leeft nog voort o.a in de naam van een bepaald glas, de tumbler. Tegenwoordig kan een tumbler wel staan omdat hij een vlakke bodem heeft. 23

Amstel - Het Spongat | 1963 | | pagina 25