40 JAAR Th. P, A, Mantoua Een wortkoeler is een functionaris in de brouwerij, die zorgt dat de kokende wort de vloeistof die het brouwhuis aflevert zodanig wordt afgekoeld dat hij de juiste tempe ratuur heeft om naar de gistkelder te gaan. Vanuit het brouwhuis pompt men de vloeistof naar de koelbak of koolschip, zoals men algemeen zegt; een vertaling van het Duitse Kiihlschiffde koelbak heeft evenwel niets met een schip te maken, lijkt er zelfs niet op). In deze koelbak, die in verbinding staat met de buitenlucht koelt de wort aanvankelijk langzaam af en gaat, op een bepaalde temperatuur gekomen naar een koelapparaat, waar de vloeistof zeer snel wordt afgekoeld. De heer Th. P. A. Mantoua, die woens dag 1 mei j.l. herdacht dat hij veertig jaar geleden in dienst kwam, is wort koeler. In de Gijsbreghtkelder sprak ir. R. van Marwijk Kooy hem toe en bracht in her innering dat de heer Mantoua in 1923 be gonnen is op de bottelarij, een afdeling die alleen voor de export werkte, want voor het binnenland werd toen nog niet gebot teld. Vervolgens werkte hij op de expeditie en deed daarna dienst op diverse afdelingen zoals toen de gewoonte was; kwam via de gistkelder uiteindelijk op zijn huidige werk terrein. Op deze afdeling wordt veel van de mensen gevraagd, aldus de heer Van Marwijk Kooy, die vervolgde: „U kunt terugzien op veertig zinvolle jaren en u hebt het bijzonder goed gedaan." Hierna feliciteerde hij de heer en mevrouw Man toua en overhandigde de directie-envelop met inhoud. Bij de familieleden ondekten wij de heer Koerts van de expeditie, die een schoonzoon van de jubilaris is. De versierselen worden opgespeld door de heer Schipper. 13

Amstel - Het Spongat | 1963 | | pagina 15