V Ze zijn als onderleggers bedoeld Zenuwachtig peutert het meisje aan het viltje dat op haar tafeltje ligt een kwartier daarna is er een hoop snip pers papier over. De asbak in ermee. De tafel wiebelt de kelner neemt een viltje, breekt het door midden en legt de stukken onder een poot. Iemand stoot een glas bier om en onmid dellijk wordt de stroom ingedamd met enkele bierviltjes, die direct doornat zijn en -worden weggegooid. Een man schrijft een adres op een bier viltje, plakt er een postzegel op en... de post levert hem keurig af. Een jongen steekt er een paar tussen de spaken van zijn fiets bij wijze van ver siering. Bierviltjes worden overal voor gebruikt er worden zelfs bierglazen op gezet. BIJ MILJOENEN Onze vrachtwagens vervoeren voorname lijk bier, maar in een jaar moeten ze ook nog 250.000 kg bierviltjes meenemen. Bij miljoenen gaan ze de deur uit. Als we alle viltjes naast elkaar zouden leggen, dan zouden we er de weg van Amsterdam naar Milaan aan weerszijden mee kunnen versieren. Zou dat effe een mooie re clame zijnBierviltjes hebben tot taak het vocht aan de buitenkant van het bier glas op te vangen, want een bierglas hoort van binnen en van buiten nat te zijn. Glazen met andere dranken horen van buiten droog te zijn en daarom zou den viltjes alleen maar gebruikt moeten worden onder bierglazen. Viltjes worden in Nederland niet ge maakt, de grote leveranciers zijn Duits land en België. De grondstoffen zijn wit board of hout- vilt. Met ronde messen worden de vilt jes uit het board geslagen, waarna men een stuk afval overhoudt, dat met water tot een pap wordt gemaakt en zo weer kan dienen als grondstof voor geperste viltjes. Het houtvilt heeft, zoals de naam zegt, hout als hoofdbestanddeel; dit wordt tot pulp verwerkt onder toevoeging van grote hoeveelheden water. Is het water eruit verwijderd dan blijft een massa over die in droogkamers zo lang wordt ge droogd tot deze in platen van 2 en 3 Yj mm geperst kunnen worden. Uit deze platen worden dan weer de viltjes gestanst en dit witte viltje wordt volgens de op dracht van de brouwerij bedrukt met een tekst en/of een tekening in maximaal vier kleuren. Dit gebeurt met rotatiecliché's in evenveel drukgangen als er kleuren zijn. De viltjes worden dan verpakt en verzonden. E r bestaan drie uitvoeringen: rond (met een diameter van 90 en 108 mm) en viei kant (95 mm). De ronde met een door snede van 108 mm worden het meeste af genomen. Bierviltjes zijn uitstekend geschikt om een reclameboodschap mee te delen en dat wordt dan ook zeer veel gedaan. Er is zelfs een politieke actie mee gevoerd: Neemt stelling tegen de nieuwe drank wet, stond er op de ene kant van het viltje en aan de keerzijde was een hand afgebeeld met een dolk waarop het woord actie stond en dit wapen werd bescher mend gehouden voor twee bierglazen: Helpt uw glas bier verdedigen waren de woorden die onder deze tekening prijk ten. Waarschijnlijk gold het hier een ac tie tegen de drankwet Verschuur die op 1 april 1932 in werking trad. De Amstel Brouwerij heeft zich ook op het gebied van de bierviltjes niet onbe tuigd gelaten. Wie de vele tientallen soor ten bierviltjes bekijkt die ons bedrijf in de loop der jaren heeft laten drukken komt onder de indruk van de grote va riatie, niet alleen in bedrukking maar ook in vorm. Zo is er een doosje bij waarin vier vierkante viltjes gestoken zijn, be drukt met de emblemen van het kaart spel (schoppen, ruiten, harten, klaver) en in elk daarvan een afbeelding van de brouwerij. Een andere serie stelt ook de brouwerij voor maar draagt op de keer zijde een rijmpje, zoals bijv.: De voorzitter sprak: „Mijne Heeren, De keel is droog van 't conjereeren, Gaat nu met mij mee, Naar mijn stamcafé, Daar zal ik op Amstel tracteeren." Bijzonder waren de viltjes die de vorm hadden van een Amstel-pul, een A (vijftig jaar Aku) en een hart (Lang leve de jarige). 4

Amstel - Het Spongat | 1963 | | pagina 6