Honingbier drinken uif buffelhorens Tijdens een kort verblijf in Zweden be zocht ik ook Upsala, de stad met zijn in 1477 gestichte universiteit, waar zeer vele Zweden hebben gestu deerd en waar zij bijzonder trots op zijn. Mijn gastvrouw bracht mij eerst naar het gravencomplex van de koningen Aun. Égil en Adils. Het zijn heuvels die men wel de pyramiden van Noord-Europa noemt. Ze zijn gedeeltelijk afgegraven, maar bevatten nog grote geheimen. Over het leven dat zich in deze oude tempels afspeelde weten we nog maar weinig, maar het is wel zeker dat de heuvels v. dateren uit de zesde eeuw voor Christus, dat er de rechtspraak en de strafuitvoe ring plaatsvonden en dat er een kuituur bestond, lang voordat er elders in Scandi navië van zoiets sprake was. In de onmiddellijke omgeving van deze Tingshögen ligt het beroemde restaurant Odinsborg, fraai van stijl en architectuur. Men maakt hier nog steeds honingbier, waarvan het uit de veertiende eeuw da terende recept door de eigenaar zorgvul dig geheim wordt gehouden. Het brouw sel bevat vanzelfsprekend honing en werd bij ons mede genoemd. Het honingbier wordt gedronken uit een in zilver gevatte hoorn van een buffel of een ander rund. Koningen, prinsen en staatspresidenten hebben uit deze hoorns honingbier gedronken en deze ho- Wat heeft de EEG nu eigenlijk tot stand gebracht? Bovenstaande vraag werd ons gesteld naar aanleiding van het artikel over de EEG dat wij in ons vorige nummer plaat sten. Begrijpelijke vraag, want de gemeen schappelijke markt is geen optocht die men door de straten ziet trekken of die men kan aanschouwen op de televisie. De gemeenschappelijke markt is er in geslaagd de invoerrechten op goederen afkomstig van de deelnemende landen te verminderen. Het is de bedoeling om ze helemaal te doen verdwijnen en dan een economische gemeenschap te worden die kan leiden tot een politieke unie. Doordat de tolmuren lager zijn gewor den is er een ruimer handelsverkeer ont staan en dit is in de laatste vijf jaar zelfs met tachtig procent toegenomen. Maar ook de handel met landen buiten de EEG is sterk vermeerderd. Het is dus niet te verwonderen dat er een enorme devie zenreserve is ontstaan, die zelfs groter is dan die van de Verenigde Staten. De to tale reserves aan goud en buitenlandse deviezen gaan nu de 61.100.000.000 te boven. De gemeenschappelijke markt ont wikkelt zich dan ook tot een economische macht, naast o.a. die van de V.S. Het is te begrijpen dat het samengaan van zoveel miljoenen mensen problemen meebrengt, die opgelost moeten worden door geven en nemen. Zijn de deelnemen de landen bereid offers te brengen dan zullen deze in de toekomst vruchten af werpen. Wij zijn al een stuk in de goe de richting, alleen... we zijn er nog lang niet, hoewel er reeds veel is bereikt. P.S. De EEG-bierhandel beliep in 1958 406.000 hl; in 1961 was dat 705.000 hl. hetgeen een toeneming betekent van 74 De hoorn waaruit de sjah van Perzi'é heeft gedronken. ge gasten hebben in het gastenboek loven de woorden en hun handtekening gezet. Om dit eigenaardig gevormde drinkgerei te kunnen neerzetten, zijn vlak bij het dikste eind een paar pootjes aangebracht, de punt rust op een zilveren knop. Hoorns als deze kan men zeker beschouwen als het oudste soort vaatwerk. G. W. Hardeveld Kleuver jr.

Amstel - Het Spongat | 1963 | | pagina 11