Meisjes die viooltjes dragen mag je zoenen zonder vragen. ]a, ja, vandaar dat er zo bitter weinig meisjes rondlopen die viooltjes ophebben. Hoe wel zijn er tegenwoordig nog jongens (resp. mannen) die de aanmoediging van een viooltje nodig hebben? Toch is het viooltje niet het symbool van de aanmoediging maar van de bescheidenheid, zoals uit de onderstaande lijst blijkt. Er blijkt ook uit hoe waar de uitspraak is: zeg het met bloemen, want de goede ver staander heeft maar één bloem nodig (zodat bloemen schenken niet altijd in de papieren hoeft te lopen). aronskelk trots anemoon verwachting, broosheid appelbloesem bewondering boterbloem rijkdom witte camelia innerlijke waarde cyclamen bedeesdheid dotterbloem jeugdige schoonheid duizendschoon hoffelijkheid eikeblad vaderlandsliefde, gastvrijheid geranium deftigheid heide eenzaamheid heliotroop toewijding kamperfoelie vriendschap kardinaalsbloem voornaamheid klaver trouw klimop goed van vertrouwen korenbloem fijngevoeligheid laurierbladen roem van Oranje Nassau was verleend. De heer Beekman was de eerste die de heer Nijman met deze koninklijke onder scheiding kon gelukwensen. Hij voerde het woord namens het personeel, dat een recordbedrag had bijeengebracht, namelijk 330 gulden. Dit geld werd hierna aange boden, verstopt in een model van de stand, die op ware grootte naast de heer Nijman was opgesteld. Deze stand heeft hij indertijd zelf ontworpen en wordt dan ook aangeduid met Nijmanstand. De heer De Bas van de expeditie die de jubilaris gedurende al zijn expeditiejaren had meegemaakt, feliciteerde namens het expeditiepersoneel. Een fraaie aansteker werd de heer Nij man aangeboden namens het Jubileum fonds door de heer Feithuis. Hierna dankte de jubilaris voor de huldi ging, waarna de aanwezigen persoonlijk hun gelukwensen konden aanbieden. Zo was het ook. Op een dag komt hij thuis en begint met ijzerdraad en aardappelen een poppetje te maken bestemd voor de etalages. Toen het model naar genoegen was, kocht hij wat balletjes van kurk en maakte een mannetje, gekleed als brouwersknecht, dat hij aan jhr Six van Hillegom liet zien. Deze informeerde wat zo'n etalagepop zou madeliefje eenvoud, onschuld narcis ijdelheid olijftak vrede oranjebloesem huwelijk paardebloem behaagzucht palmtak overwinning witte papaver veronachtzaming pioen verontwaardiging roos liefde rosmarijn aandenken schermscheefbloem onverschilligheid sering kieskeurigheid sneeuwklokje vriend in nood spar tijd stokroos eerzucht varen oprechtheid vergeet-mij-nietje waarachtige liefde viooltje bescheidenheid gaan kosten. „Ongeveer een rijksdaalder", zei de heer Nijman. ..Laten we er dan maar vijfhonderd ne men", besliste jhr. Six. Het gevolg was dat er in den huize Nij man al spoedig was uitgerekend dat mei het uitbesteden van de fabricage van die vijfhonderd poppen meer dan een rijksdaal der gemoeid zou zijn, tenzijmen de voorschoten zelf maakte. Met die „men' was natuurlijk mevrouw Nijman bedoeld en al spoedig zat ze hele dagen achter de naaimachine om ruts, ruts, ruts, voor schoten te maken van een harde linnen stof. Toen de mannetjes gingen arriveren moesten ze worden aangekleed en in do zen worden gedaan. „Je had de buren eens moeten zien kij ken", zegt mevrouw Nijman, „toen een Amstel wagen voorkwam om vijfhonderd dozen in te laden Maar de Amstelmannetjes hebben goed dienst gedaan: ze stonden te pronk in de etalages en hielden een flesje Amstel bier in de hand. „Laatst zag ik er nog een staan bij iemand", zegt de heer Nijman, „ik mocht hem wel meenemen en ik ben blij dat ik nog één exemplaar heb kunnen redden van een actie uit de begintijd van de af deling Publiciteit".

Amstel - Het Spongat | 1963 | | pagina 10