r VJ Deze maand Roy L. Smith Pas als gebruik wordt gemaakt van hetgeen iemand weet, heeft deze kennis waarde. is ons opgevallen hoe langzaam wij ons aanpassen bij de koude. O zeker, we zijn er gauw genoeg bij om de kachel op te stoken en de winterjas komt ook spoedig tevoorschijn, maar verder gaat die aanpas sing niet. Oorkleppen, overschoenen, laar zen, bontmutsen komen pas veel later. Het is nu eenmaal mode om bontmutsen te dragen en ook zijn er plotseling dames laarsjes volop te krijgen, maar dat kwam alleen omdat het mode was. In vroegere koudeperiodes was er geen bontmuts te zien en droeg geen enkele dame een paar laars jes. dame een paar laarsjes. Hetzelfde verschijnsel treedt aan de dag in een hete zomer. En dan vooral bij de man nen. Echte zomerpakken zijn schaars en er zijn mannen die de hele zomer een vest blijven dragen. Echte aanpassing aan de koude kan men zien in een land als Finland. Daar weet men wat koude is en wat een lange winter betekent. Wij herinneren ons een stadje in Finland, een uur sporen van Helsinki. Het heette Lahti (uitgesproken als Lachti, met de klemtoon op de eerste lettergreep zoals alle Finse woorden). Het is een vrij jonge stad, ruim gebouwd, met een enorme schans voor het skispringen, zoals enige tijd geleden in het sportjournaal van de televisie te zien was. Voor elk huis staan ski's in rekken, zoals bij ons de fietsen. Alle huizen hebben dubbele ramen; soms ziet men zelfs ramen met drie ruiten achter elkaar. Geen spoor tje van tocht. Alles centraal verwarmd. In de brede straten skit men naar zijn werk, de aktetas omgehangen, de bontmuts tot op de wenkbrauwen. Moeders op ski's duwen een kinderwagen, die geen wagen is, maar een soort wieg op ski's gemon teerd. Het verkeer gaat ondanks de sneeuw normaal door, men rijdt voorzichtig. Kort om, men heeft zich aangepast. De koude is bar. Wij maakten een temperatuur mee van ten minste twintig graden onder nul. Er was nagenoeg geen wind en de lucht was zo zuiver, dat wij goed konden begrijpen, dat een Flollandse vriend ons zeimet deze lucht kan je honderd jaar worden. Een in- danks sneeuw en ijs punctueel onderhou- tensief binnenlands luchtverkeer wordt on- den. Wij vlogen naar Rovaniemi, de hoofd stad van Fins Lapland, op 66° 29' noorder breedte, dus precies op de poolcirkel. Deze stad is door de terugtrekkende Duitsers geheel verwoest, maar reeds lang weer her bouwd. Hier begint de Noordelijke-IJszee- weg, die dwars door Lapland loopt. De gehele dag rijdt hier een sneeuwschuiver. Om aan te duiden waar de weg ophoudt en de berm begint, zijn op gelijke afstan den stokjes in de sneeuw gestoken. Dat is een klein beeld van Finland in de winter. Overigens een ideaal land voor be ginnende ski-ers, want er zijn geen hoge bergen en er is veel ruimte in dit dun bevolkte land dat wel duizend kilometer lang is. Standaardmopje bij terugkomst uit Lapland: Heb je geen Lapje voor me meegebracht? StandaardantwoordDat is verboden, kin derroof. De directie heeft besloten dat het personeel door middel van Het Spongat tijdig op de hoog te moet worden gebracht van de reclameplannen die de Amstel Brouwerij dit jaar gaat verwe- zelijken. In dit nummer kunt u hierover lezen. Aangezien deze plannen tot vrijdag 22 maart toen zij aan onze verkopers en wederverkopers werden bekend gemaaktgeheim waren, moest de verschijningsdatum van Het Spongat tot na die dag worden verschoven. Bij de voorplaat: Antilliaans Amstel bier bestemd voor St. Maarten wordt op de rede van Willem stad aan boord van het motorschip Antil- lia gehesen.

Amstel - Het Spongat | 1963 | | pagina 2