EEN TOBY-RUL MISS PRUL? Een uitdagend liggende juffrouw van aardewerk, wier anatomie voor een belangrijk deel slechts als peper- en zoutstrooier ken dienst doen, werd eind 1962 te Amsterdam uitgeroepen tot Miss Prul; de eigenaar kreeg vijfhonderd gulden als prijs. Zoals u zich zult herinneren is in het In stituut voor Industriële Vormgeving in de hoofdstad een tentoonstelling gehouden van prullen, d.w.z. lelijke en onpraktische gebruiksvoorwerpen. Er waren nog vijf prijswinnaars: een sche merlamp in de vorm van een vis, een kro kodil met een lamp in zijn bek, een bij zonder onpraktische kapstok, een toneel kijker als peper- en zoutstrooier en een Toby-jug (een bierpul in de vorm van een mannetje). Drieëndertigduizend bezoekers (onder wie ook uw verslaggever) hebben, door een stembriefje in te vullen de uitgestalde prul len gewaardeerd. Nu is het beoordelen van voorwerpen op hun schoonheid of lelijkheid een uitermate subjectieve bezigheid, die tot grote blun ders kan leiden als men niet is geschoold, resp. voorgelicht en zonder begrip te werk gaat. Ik was het dan ook beslist niet eens met de prulprijs die aan de Toby-pul werd verleend. Ik wil u hieronder in het kort uiteenzetten waarom ik die mening heb. deze eeuwenlang gemaakt werden. Er zijn archeologen die beweren, dat de eerste pro- dukten die men van klei maakte geen ge bruiksvoorwerpen waren, maar geboetseer de menselijke gestalten. Het is dus niet zo EEUWEN OUD e Toby-pul vindt zijn oorsprong in II de tweede helft van de achttiende eeuw. Hoewel hij origineel van vorm geving was, kan men er toch een navol ging in zien van de drinkpullen in de vorm van hoofden, gezichten en figuren, zoals Deze Toby-pul uit mijn verzameling is een van de weinige overgebleven exemplaren die Ralph Woodeen pottebakker uit Staf- fordhire heeft vervaardigd. Soortgelijke pullen kan men zien in het Britse Museum en het Victoria en Albert Museum. Meestal ontbreekt dan de bol van de hoed, daar dit een los deksel was en dus gemakkelijk zoekraakte of brak. Toby F ill pot vreemd dat drinkpullen een menselijk trek je meekregen. Dat deze menselijke trekjes vaak potsierlijk waren hangt natuurlijk sa men met de functie van het drinkgerei: dienst doen bij een gezellig samenzijn van drinkende mensen, die vrolijk zijn of het allengs worden. In Engeland heten vele herbergen Jolly Potter (de vrolijke drinker), een naam die ook weer heenwijst naar de vrolijkheid die met het drinken gepaard gaat. Reeds eerder heb ik in Het Spongat geschreven over de baardmannetjes en de jacobakannetjes en ik kan er nog aan toevoegen dat in alle musea ter wereld aardewerk wordt aangetroffen met menselijke trekken. 21

Amstel - Het Spongat | 1963 | | pagina 23