In een bierwagen geboren «p 1 maart j.l. is Herman Jansen acht tien jaar geworden. Er zullen wel meer Amsterdamse jon gens zijn die op die datum achttien jaar worden, maar in één ding is Herman Jan sen uniek: hij is geboren in een bierwagen van de Amstel Brouwerij. In maart 1945 bevond westelijk Nederland en dus ook Amsterdam zich wel op een dieptepunt van de oorlog. De mensen stier ven van de honger en het maatschappelijk leven draaide maar om twee dingenvoed sel en brandstof. In wanhopige toestand begaf mevrouw Jansen zich de eerste maart op straat. Zij verwachtte een kind, maar door haar on dervoede toestand kondigde dat zijn komst veel vroeger aan dan zij verwacht had. Haar man was in Duitsland te werk ge steld en zij moest dus maar zien hoe zij zich redde. Trams reden niet, taxi's waren niet te zien, dus begaf zij zich te voet op weg naar het Centrale Israëlitische Zieken huis in de Jacob Obrechtstraat. Maar in de De Lairessestraat begaven haar krachten zich en zij was een bezwijming nabij. Het zou haar in de kou en gezien haar toestand slecht zijn vergaan als niet onze chauffeur Bakker met zijn vijftons elektrische bier wagen voorbij was gekomen. Hij zag de vrouw, begreep dat zij er ernstig aan toe was en hielp haar in zijn kabine. Zij ver telde hem waarheetv zij onderweg was en hij sloeg snel de richting van het zieken huis in. Maar nog voor hij de Obrechtstraat had bereikt werd het kind geboren. Het was een jongen die al direct kennis maakte met de harde wereld want hij viel op de vloer van de kabine. Een verbijsterde chauffeur en een uitge putte moeder met een huilend kind kwa men even later in het ziekenhuis aan. Jhr. Six van Hillegom bleef, hoe het ver haal van de chauffeur hem ook verbaasde, kalm en opperde onmiddellijk twee dingen: ze moeten die jongen Gijsbreght noemen enlaten we hem een spaarbankboekje geven. Dat laatste is gebeurd, maar de naam werd niet Gijsbreght, doch Herman, want dat zal de moeder wel met de vader hebben af gesproken. Herman is nu dus achttien jaar geworden. Toen hij zich eens op de brouwerij kwam voorstellen, liet hij een lichte plek aan zijn voorhoofd zienzijn hele leven zal hij het bewijs meedragen van de hardhandige ma nier waarop hij met Amstel in aanraking is gekomen. Hij is rondgeleid in het bedrijf en heeft alles gezien. Alleen chauffeur Bakker heeft hij niet ontmoet, want die is gepensioneerd. Later is deze hem eens thuis gaan opzoe ken en heeft hij de kennismaking met de moeder kunnen hernieuwen en ongetwijfeld hebben zij daar de bange minuten dat zij in eikaars gezelschap zijn geweest met een opgelucht gemoed de revue laten passeren. HET LABORATORIUM LACHT In het vorige nummer is even sprake ge weest van duikers, die met een zuurstof tank uitgerust, lange tijd onder water kun nen verblijven. Voor alle zekerheid willen wij verduidelijken, dat de tank dan natuur lijk niet met zuiver zuurstof is gevuld, maar met samengeperste lucht waaruit alle vocht en onzuiverheden weggefilterd zijn. ,,lwan Je bent verschrik kelijk 19

Amstel - Het Spongat | 1963 | | pagina 21