Geen slobbroeken voor de paarden Menigeen heeft de bittere koude alleen overleefd doordat hij alle beschikbare kle ren over elkaar had aangetrokken. Hierdoor werd weliswaar een behaaglijke lichaams temperatuur verkregen, maar de veelheid van manufacturen belemmerde op in het oog lopende wijze elke beweging van enige importantie; dezulken waren dan ook voor negentig procent arbeidsongeschikt. Alleen spreken was nog mogelijk, maar dan zon der het simpelste gebaar. Bovendien kon geen gesprek worden gevoerd omdat de afgedekte oren niet één geluidsgolf meer opvingen. Het spreken ontaardde dus in een monoloog, waaraan een enkeling enige zij het vale kleur wist te geven door fragmenten uit De Overwintering op Nova Zembla te reciteren. Natuurlijk waren de zodanig uitgedosten zonder uitzondering gehuwd, want het aan- en uitkleden kon niet zonder assistentie ge schieden. Te bont:1 Iemand die een ijsberevel voor de haard of het bad had liggen, kon met een beetje handigheid hiervan een knappe bontjas naaien compleet met kap. Wij smaakten het voorrecht bijstaande foto te kunnen maken, die de Chinezen zeiden het reeds meer zegt dan duizend woorden. De spiets in 's mans hand deed dienst om collega's die dreigden vast te vriezen, tot doorlopen aan te zetten. Overigens waren onze koele kelders een ware uitkomst voor de mensen die buiten moesten werkenvan tijd tot tijd zag men iemand even de kelder induiken om wat op verhaal te komen. Wat ook hielp was het kauwen van een steenkooltje of het slikken van haardolie. Het viel daarbij op, dat de gezellige men sen op de kolen kauwden, de modernen gaven de voorkeur aan de olie. Zoals ieder jaar zijn ook dit keer weer alle aanbiedingen van welmenende dames om slobbroeken voor onze paarden te breien, met beslistheid geweigerd daar nog steeds niemand bereid is te beloven dat hij de dieren iedere morgen zou helpen bij het aankleden. Festival voor werkende jonge mensen Jonge mensen die ten minste 17 jaar en ten hoogste 23 jaar oud zijn worden door het Comité Jeugdfestival Rotterdam uitge nodigd een jeugdfestival mee te maken, dat zal duren van 14 tot 17 mei 1963. Op 14 mei wordt de Waterman gemeerd aan de Parkkade te Rotterdam en dit zee schip zal vier dagen het drijvende hotel voor de deelnemers zijn. Wat gebeurt er in die dagen? Het Rotterdams Toneel geeft een voorstel ling in de Rotterdamse Schouwburg, het Nationaal Ballet presenteert zich daar ook. In de Rivièrahal geeft het Rotterdams Phil- harmonisch Orkest een promenadeconcert. Er wordt een bezoek gebracht aan het Mu seum Boymans-Van Beuningen, schilders- en beeldhouwersateliers en er staan excur sies met architecten op het programma. Verder beogen de kunstenaars dit zijn de toneelspelers, dansers, musici, schilders, beeldhouwers, architecten en schrijvers gesprekken met de deelnemers te voeren, zodat een prettige sfeer wordt geschapen die de dagtocht, welke de zeventiende mei met de Waterman op de Noordzee wordt ondernomen, tot een hoogtepunt van dit festival zal maken. Wat zijn de kosten? Veertig gulden. Alles inbegrepen, ook de tocht op de Noordzee. Jonge mensen van bovengenoemde leeftijds groep, die zich op enigerlei wijze in een vak hebben bekwaamd, kunnen zich aan melden bij de redactie van Het Spongat, hoofdkantoor, telefoon 333. 15

Amstel - Het Spongat | 1963 | | pagina 17