AVONTUUR IN AND Ik noem onze wereld Plalland, niet om dat hij zo heet, maar om zijn geaard heid duidelijker voor u te maken, geluk kige lezers, die het voorrecht genieten in de Ruimte te leven. Stel u voor een groot stuk papier waarop rechte Lijnen, Drie hoeken, Vierkanten, Vijfhoeken, Zeshoeken en andere figuren, die in plaats van vast te blijven liggen, zich vrijelijk bewegen over de oppervlakte, doch zonder dat zij zich boven die oppervlakte kunnen ver heffen of eronder kunnen afdalen, zoals schaduwen maar vast en met verlichte kanten en u heeft een vrij juiste in druk van mijn land en mijn landgenoten. In zo'n land zult u onmiddellijk kunnen vaststellen, dat het onmogelijk is te spreken van iets substantieelsmaar ik durf te veronderstellen dat u denkt dat we tenmin ste de Driehoeken, Vierkanten en andere figuren kunnen zien bewegen zoals ik heb beschreven. Integendeel, we kunnen niets van dit alles zien, we zien alleen Rechte Lijnen; en dat dit niet anders kan zal ik u vlug uitleggen. Leg een cent op een van uw tafels in de Ruimte; als u zich erover heen buigt en erop kijkt, ziet u dat het een cirkel is. Maar nu moet u zich eens terugtrekken naar de rand van de tafel en langzamerhand uw blik laten zakken (zo komt u meer en meer in de omstandigheid van de bewoners van Platland), u ziet de cent dan steeds ovaler worden en als u tenslotte uw ogen ter hoogte van de tafelrand hebt gebracht, (zodat u, als het ware, werkelijk in Plat land bent) dan zal de cent u zelfs niet meer ovaal voorkomen en is hij, voor zover u dat kunt bekijken, een rechte lijn ge worden. toen ik in Platland was vernam ik dat uw zeelieden soortgelijke ervaringen heb ben als zij uw zeeën bevaren en een eiland of een kustlijn aan de horizon zien opdoe men. Dat verre land kan baaien hebben en ver in zee reikende landtongen, hoeken van alle grootten en in elke hoeveelheid, toch ziet u op een afstand niets hiervan (tenzij natuurlijk uw zon helder op dat land schijnt en door het spel van licht en schaduw de uitspringende en achteruit wijkende delen onthult) en u ziet alleen een grijze ongebroken lijn op het water. Welnu, dat is precies wat wij zien als er een Driehoek of een andere bekende in Platland op ons afkomt. Daar er geen zo" bij ons schijnt en geen andere lichtbron schaduwen kan maken, kunnen wij nooit datgene zien wat u in de Ruimte ziet. Als onze vriend naderbijkomt zien wij zijn lijn groter worden; als hij ons verlaat wordt deze kleiner, maar hij blijft een rechte lijn, of hij nu Driehoek, Vierkant, Vijfhoek, Zeshoek of Cirkel moge zijn een rechte Lijn lijkt hij voor ons en niets anders. Uit: Flatland: A Romance of Man) Dimensions door Edwin A. Abbott, 1838-1926. HET EDELE AMBACHT Tonnie Doornaar (13) is metselaarsleer ling bij de firma Kok, die werk op de brouwerij heeft aangenomen. Bij het ketel huis is hij bezig een werkstuk te maken voor zijn metselaarsexameneen muurtje van enkele vierkante meters, waarin een ruit van metselstenen. Als het door de examencommissie gunstig wordt beoor deeld, is T«nnie geslaagd. Wij wensen hem het beste en wij geloven, dat, als hij alles zo toegewijd doet als het mengen van de specie, het edele ambacht in hem een waar devol vertegenwoordiger zal hebben. Overigens heeft het muurtje voor de brou werij geen nut en zal later worden afge broken, hetgeen gemakkelijk gaat omdat zg. slappe specie is gebruikt. 22

Amstel - Het Spongat | 1963 | | pagina 24