Vrienden in Newcastle Ik heb vrienden in Newcastle Dat zal op u weinig indruk maken, want u heeft een broer in Nieuw-Zeeland. Dit is een groot verschil waaraan ik niet wil tippen, zelfs al zou ik het kunnen. Maar er is een verschil waaraan u niet kunt tippen. Wedden? U kent uw broer in Nieuw-Zeeland dat is een uitgemaakte zaak. Maar ik ken die vrienden in Newcastle niet. Ze sturen mij herhaaldeijk prentbriefkaar ten. Ze moeten een drukkerij van prent briefkaarten hebben of ze zijn gek op het schrijven van buitenlandse adressen. (Ik heb een buitenlands adres, ja, daar kunnen we kort over zijn, want heel de wereld, behalve dan Nederland, vindt mijn adres buitenlands.) Hun groeten (in het Engels gesteld, maar buitengewoon hartelijk) bereiken mij her haaldelijk. Ik zou ze graag eens teruggroe ten, maar ik ken ze niet en hun adres evenmin. Zij behandelen mij als goede vriend en ondertekenen hun groeten uit Newcastle upon Tyne en Margarethe en George, wel beseffend dat onder vrienden een adresver melding niet nodig is. Ik droom weieensik wandel in Newcastle (upon Tyne) en ken er niemand. Maar er zijn twee mensen die mij wel kennen: Margarethe en George. Plotseling blijft er een inwoner van Newcastle voor me staan, kijkt me olijk aan, beweegt schalks een vinger heen en weer, stompt me, zoals een oude vriend alle andere oude vrienden stompt en brult: „Old boy Ik weet dan één ding heel zeker: dit is niet Margarethe. Hoe dan ook nu hebben ze een kindje. Een jongen. Het kaartje lag in de bus van morgen. Het zal wel een lekkere jongen zijn, want het kaartje was met de hand ge kleurd en gesteld in de schertstaal die jonge echtparen aan geboortekaartjes menen te moeten meegeven. Ik zal die jongen nooit zien, want ik weet niet waar hij woont. Ik kan, bij wijze van spreken dan, een heel schip met steen kolen naar Newcastle sturen, maar een een voudige hartelijke groet uit Amsterdam kan ik er niet kwijt (de kolen trouwens ook niet). Na het zoveelste geboortekaartje zal het huis wel te klein worden en dan moeten Margarethe en George gaan verhuizen en dan moeten zij verhuiskaartjes sturen en dan Maar nee, tegen die tijd dat ze mij die adreswijziging willen sturen, zijn ze mijn adres kwijt. Daar durf ik met u (en uw broer in Nieuw-Zeeland) om te wedden; om een armvol kaarten (met de hartelijke groeten van Margarethe en George). De W. Muziek ionen waandenen - ondanks Ik ken een man die drie fijne kinderen heeft grootgebracht. Hij was musicus, maar hij wilde van hen geen muzikanten maken, hoewel hij ze in hun kinderjaren wel wilde laten kennismaken met de uitingen van grote kunstenaars. Hij zag erop toe, dat zij veel goede muziek hoor den, zowel op de plaat als in de concert zaal. Maar toen zij twaalf jaar geweest waren, leek het dat zij een weerstand ontwikkelden en niets meer wilden we ten van de muziek die hij voorstond. Hij wachtte geduldig af, maar zij gaven geen blijk van enige werkelijke belangstelling in muziek terwijl zij van tieners twin- t'gers werden. Tenslotte trouwden zij en vormden een gezin. Toen had onze musicus, een man die veel te doen had en vaak reisde, eens een poosje vrije tijd. Hij wilde zijn platen verzameling wat reorganiseren. Deze was in de loop der jaren gegroeid en ondanks pogingen om de platen op een bepaalde volgorde te zetten, was bet niet geheel gelukt. Er bleef niets anders over dan de hele collectie opnieuw te rangschikken. Mijn vriend bemerkte, dat enige platen hoezen door veelvuldig aanpakken sterk geleden hadden. De platen van Bach in het bijzonder zagen er toegetakeld uit. Hij haalde de langspeelplaten van de Brandenburgse Concerten uit de hoezen en legde ze even op de draaitafel. De pla ten klonken vreselijk, hetgeen mijn vriend vrolijk stemde. De groeven waren uitgesleten door veel vuldig gebruik. De kinderen die zoge naamd onverschillig tegenover de muziek hadden gestaan, hadden in zijn afwezig heid druk gebruik gemaakt van de pla tencollectie. Maar zij waren er nooit toe gekomen hun vader te vertellen wat er van hun muzikale belangstelling was ge worden en hoe het met zijn platen was gegaan terwijl hij op reis was. Uit: How to Bring Up Your Child to Enjoy Music, door Howard Taubman.

Amstel - Het Spongat | 1963 | | pagina 22