Zet uw beste stem voor Weinig dingen zien er zo hoopvol uit als het plan om binnen enkele maanden een beter klinkende stem te hebben. Een mooie welluidende stem is veel waard, want zodra iemand naar je wil luisteren is er al veel gewonnen. Het gezinsleven, het vriendschappelijk ver keer en het werk varen wel bij een fraaie stem. Gelukkig kan ieder zijn stem verbeteren als hij dat wil hij kan er bovendien iedere dag mee beginnen en als hij een paar sim pele regels volgt, zal hij in een periode die kan variëren van zes tot twaalf weken merkbare resultaten boeken. Natuurlijk is spraakles nemen het beste, maar u kunt het voorlopig eens proberen met de volgende punten. PRETTIGE INSTELLING Pogingen tot stemverbetering moeten gelijk op gaan met verbetering van de instelling die moet vriendelijk, innemend zijn. Onge duld, verveeldheid, zelfmedelijden, geïrri teerdheid, neerslachtigheid en overigens el ke onaantrekkelijke geestelijke houding, zijn toestanden die de stem bederven. Zij geven de stem een vervelend timbre en doen af breuk aan de natuurlijke welluidendheid, omdat zij het spreken met een open keel verhinderen. Stemverbetering heeft dus ook iets te maken met verbetering van inner lijke gesteldheid. LANGZAAM Als u langzamer gaat spreken wordt de stem lager van toon, prettiger en verbetert de uitspraak. Lees eens hardop een krante artikel en doe dat gedurende drie minuten op uw normale spreeksnelheid. Tel daarna de woorden en deel dit aantal door drie. Hebt u meer dan 125 woorden per minuut gelezen Dan wordt het tijd dat u wat langzamer gaat spreken. NEUSKLANK Als u de zin „Zullen de stammen vallen" uitspreekt terwijl u uw neus dichtknijpt, zult u merken dat uw neus trilt bij de let ters m en n. Trilt hij vaker dan heeft uw stem een neusklank. Dat is te verhelpen door krachtig neuriën. Ook kunt u oefenen door voor iedere klinker bl te zeggen, dus Bla... blee... bli... blo... blu. Die bl hel pen u de woorden naar de tongpunt te brengen. SCHEL Een schelle stem kan verbeterd worden door duidelijk, langzamer en zachter te spreken. Een jongedame met een schelle stem kan baat vinden bi) een oefening die zowel des morgens als 's avonds een half uur in be slag neemtom de beurt krachtig brommen en neuriën, waarbij ze veel trilling in haar neus en aan haar verhemelte moet voelen. Dan staande luid toonladders zingen om de stemkwaliteit te verbeteren en de lage to nen te oefenen. Na zes weken is de stem prettiger en zachter. EENTONIG Stembuiging en nuancering zijn onmisbaar voor een goede stem. Eentonigheid van de stem kan verholpen worden door hardop toneelwerk (proza en poëzie) te lezen. Houd daarbij goed de betekenis van de tekst voor ogen. Als uw stem de klem toon legt, aanpast, aan de nadruk die de woorden moeten hebben, bezit u het ge heim van een interessante stem. Dat gaat cok op in de dagelijkse gesprekken. U kunt met deze regels goede resultaten boeken en dan kunt u uw beste stem voor zetten AAN DE DIRECTIE VAN DE AMSTEL BROUWERIJ Van oud op nieuw bij nacht en ontij Hielden zeven Amstelmensen Leven in de brouwerij. Twee machinisten en een stoker Twee mouters en nog twee portiers Zorgden dat de bierbereiding Voort kon gaan in 't nieuwe jaar Zou er iemand aan hen denken? Aan de zwoegers in de nacht? Nu een ieder lekker thuiszit Bij zijn oliebollen en zijn wijn? o Kwart voor twaalf een telefoontje „Komt u even bij ons aan Hier staan zeven dozen klaar Die voor jullie zijn gebracht." o Van oud op nieuw, bij nacht en ontij Om nul uur vijf in 't nieuwe jaar Zaten zeven nachtdienstmensen Te smullen van de lekkernij Door de directie gul gegeven Aan hen die vrouw en kind Verlaten moesten om te werken Aan de Amstel Brouwerij Dank, zeer hartelijk dank, directie Voor dit blijk van medeleven Aan hen die in die nacht Wakker zijn gebleven Voor 't welzijn van de brouwerij. Namens de zeven, A. Linde. 19

Amstel - Het Spongat | 1963 | | pagina 21