Hot labonatonium lacht Dr. Ramon Bisque, die les geeft aan de Mijnschool van Colorado, is wat gemelijk geworden over al die vreemde namen die sommige specialisten zich aanmeten hoe gespecialiseerder de wetenschap wordt des te vreemder worden de namen. Hij heeft er nu zelf een paar bedacht, die hij grin nikend op het publicatiebord heeft geprikt. Tot iemand ze aan de redactie van een wetenschappelijk tijdschrift stuurde. Hier zijn ze: Hydromicrobiogeochemicus iemand die kleine waterplantjes bestu deert en hun relatie tot de rotsachtige voedingsbodem, daarbij gebruikmakend van chemische methoden. Microhydrobio geochemicus iemand die planten in kleine watertjes bestudeert en hun relatie tot de rots achtige voedingsbodem, daarbij gebruik makend van chemische methoden. Microbiohydro geochemicus iemand die kleine waterplantjes bestu deert en hun rotsachtige voedingsbodem, daarbij gebruikmakend van chemische methoden en SCUBA*) uitrusting. Biohydromicro geochemicus een heel kleine geochemicus die het ef fect van het plantenleven op de hydrolo gie bestudeert. Hydrobiomicro geochemicus een heel kleine geochemicus die natte planten bestudeert. Biomicrohydro geochemicus een heel kleine natte geochemicus die dol is op sla. SCUBA is samengesteld uit de begin letters van self-contained underwater breathing apparatus (op zich zelf staan de onderwater ademhalingsapparatuur). Een SCUBAduiker is in Amerika de al gemene term voor een duiker die met een zuurstoftank op de rug urenlang onder water bezig kan blijveneen kik vorsman noemt men de duikers die bij de Amerikaanse marine werken; ,,skin divers" noemt men mensen die voor hun plezier onder water zwemmen, vaak zonder zuurstoftank. GEEN WILD OP DE VELUWE Neen, er is geen wild meer op de Veluwe. Dat verzekerde ons een grondig - lezer van Het Spongat. Kijk maar, zei hij, u schrijft het zelf. Ja, het stond er, op pagina 8 van het decem bernummer: „achter deze ruiten nu waren alle dieren van de Veluwe in opgezette toestand te zien". Daar had moeten staan „diersoorten". Heus, er zijn nog vele dieren op de Velu we. Levend, wel te verstaan. Jacht op een brouwerijbezoeker In juni 1850 werd de dictator van Hon garije, Julius Jakob vrijheer von Haynau afgezet wegens zijn ontzettende wreedheid. Hij was in heel Europa berucht en men noemde hem generaal Hyena. Toch meende deze man dat hij na zijn af zetting niets beters kon doen dan wat te gaan reizen en in september 1850 was hij in Londen; hij bezocht de Anchor brouwe rij, waar reeds vele beroemdheden zich hadden laten rondleiden. Na afloop werd hem verzocht zijn handtekening in het gas tenboek te zetten, maar de inkt was nog niet droog of de beambten van de brouwe rij weken ontzet terug toen ze bemerkten wie ze in hun midden hadden. „Het was in minder dan twee minuten in de hele brouwerij bekend", schreef The Times van 5 september 1850, „en voor de generaal en zijn begeleiders het terrein wa ren overgestoken waren alle arbeiders en voerlieden, gewapend met bezems en afval achter hen aan, roepend „weg met de Oostenrijkse slager". Slechts door in een „ginshop" te vluchten en deze weer via een andere deur te ver laten kon de generaal een veilige afstand scheppen tussen hem en de gevaarlijke me nigte. De politie kreeg hem met grote moeite in een bootje en de man was buiten gevaar. Punch wijdde een prent en een rijmpje aan het voorval, maar officieel werd de zaak niet met een grapje afgedaan, want de Oostenrijkse gezant, baron Koller, schreef een brief over deze affaire aan Lord Pal- merston, de minister van buitenlandse za ken. Het antwoord dat deze hierop naar Wenen zond, was niet naar de zin van koningin Victoria, die haar minister op het matje riep. Maar Lord Palmerston vond dat de brouwerij mensen gelijk hadden en pas nadat Lord John Russell, de eerste minis ter, eiste dat een brief met andere inhoud verzonden werd, gaf Palmerston toe. Toch waren de Oostenrijkers zo gebelgd over hetgeen een landsman was overkomen en de manier waarop de Engelse regering deze zaak had behandeld, dat er in 1852 geen vertegenwoordiger uit Wenen werd gestuurd om de begrafenis van de hertog van Wellington bij te wonen. De mannen van de Anchor brouwerij (de firma Barclay, Perkins Co.) waren de helden van de dag en op 11 september 1850, een paar dagen dus na het voorval, werden ze in Faringdon Hall hartelijk ge huldigd. 18

Amstel - Het Spongat | 1963 | | pagina 20