Tweemaal afscheid In intieme kring heeft de heer H. P. Goos- sens, werkzaam op de afdeling Statistiek, afscheid genomen in verband met het be reiken van de pensioengerechtigde leeftijd. In de koffiekamer waren de naaste mede werkers vrijdag 28 december bijeen ge komen en de heer Driessen bood bij die gelegenheid een afscheidscadeau aan in de vorm van een camera. Ook de heer Van Berkum, directeur van de Rob Verkoop centrale N.V., die lange tijd met de heer Goossens heeft samengewerkt in de afde ling Winkelverkoop, sprak enige woorden en overhandigde een cadeaubon namens de oud-medewerkers De heer Goossens, die op 1 september 1946 in dienst kwam heeft vele jaren zijn beste krachten gegeven aan de ontwikkeling van de verkoop in de winkelsector. Ook van deze plaats wensen wij hem en zijn echtgenote vele jaren in goede gezond heid. Op 2 januari 1963 heeft de heer H. W. v. d. Graft wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd afscheid van ons bedrijf genomen. De heer v. d. Graft, die bijna 36 jaar in dienst is geweest en werkzaam was op de postkamer, had er de voorkeur aan ge geven niet op officiële wijze afscheid te nemen. Helemaal in stilte is dit toch niet gegaan, want behalve een kleine ontvangst in de directiekamer heeft de interne commerciële afdeling tijdens een bijeenkomst op haar kantoor, ook nog gelegenheid gehad af scheid te nemen. Aldaar werd de scheiderde employé met enige welgekozen woorden toegesproken door drs. v. d. Schuyt die bij deze gelegen heid tevens het afscheidsgeschenk aan bood. een fraaie draagbare radio, welke straks goede diensten zal bewijzen wanneer de heer v. d. Graft van zijn ten volle ver diende pensioen kan genieten. Internationale spreekwoorden Een parcemioloog is iemand die zich spe cialiseert in spreekwoorden. Vooral bij de Verenigde Naties zijn vele paroemiologen en in het secretariaat is zelfs een Paroemio- logisch Genootschap. Geen wonder, want nergens ter wereld zijn constant zoveel lan den vertegenwoordigd en worden zovele talen gesproken en dus spreekwoorden ge bruikt. Nu is het niet zo heel merkwaardig dat bepaalde situaties in allerlei talen spreek woorden hebben doen ontstaan, die welis waar verschillen in bewoording maar de zelfde strekking hebben. Werk op tijd maakt welbereid is een onbe kend Nederlands spreekwoord, dat in het Engels voorkomt als a stitch in time saves nine (een steek op tijd spaart er negen uit)het luidt in het Frans een steek op tijd spaart er honderd uit; de Russen zeg gen als je het vuur uit de hand laat lopen is het niet meer te blussen; de Spanjaar den wie zijn goot niet repareert moet zijn hele huis herstellenen tenslotte de Chi nezen: let zelfs op kleinigheden, houd langzaam woekerend kwaad in de gaten. Vele handen maken licht werk wordt ook door de Russen gezegd. In het Chinees is hetieder een draadje en de naakte man heeft een hemd. De paroemiologen van de VN hebben ont dekt dat het veelbetekenend is als een volk een bepaald spreekwoord niet kent. Zo schijnen de Russen geen spreekwoord te hebben dat het begrip omschrijft zoals in ons spreekwoord wie het eerst komt het eerst maalt. De Spanjaarden hebben een grote rijkdom aan spreekwoorden, maar zij kennen bij voorbeeld geen spreekwoord dat lijkt op het paard achter de wagen spannen of vele handen maken licht werk. Er ontstaan ook spreekwoorden die slaan op de activiteiten van de Verenigde Naties zelf: het is beter te weten wat iemand denkt dan zijn taal te spreken, of lange redevoeringen maken de avond kort, of wie niet naar de assemblee gaat weet niets en tenslotteAfrika brengt altijd wat nieuws. THUIS ETEN EN DRINKEN Wij vinden het heel gewoon en beslist niet indruisend tegen de goede smaak dat er in sportstadions bier, limonade, broodjes enz. worden verkocht. In het keizerlijke stede lijke stadion van het oude Rome gebeurde dat niet. Een kwart miljoen mensen waren gewoonlijk aanwezig bij de wagenrennen in het Circus Maximus, maar het decorum stond niet toe dat de opgetogen menigte ter plaatse iets te eten of te drinken kocht. 17 3E3

Amstel - Het Spongat | 1963 | | pagina 19