i- I X X Grote mannen fotograferen X O O O X O X O O X 0 X X X X O X O X O X X X X X X O O X X X O O O O O X O Yousuf Karsh is een van de grootste misschien wel de grootste portretfoto grafen ter wereld. Hij werkt in Canada en heeft in de loop der jaren zeer vele be langrijke personen voor zijn lens gehad: vooraanstaande politici, industriëlen, film sterren, geleerden, vakbondsleiders, compo nisten, personen van koninklijke bloede en geestelijken, om maar enkele groepen te noemen. Kortgeleden heeft Karsh een boek gepubli ceerd, getiteld In Search of Greatness (Op zoek naar grootheid) en hierin zegt hij o.a.: „De voornaamste kwaliteit die een fotograaf (amateur- en beroeps-) moet zien te ontwikkelen is zijn onderwerp zo goed mogelijk met zijn ogen te zien alvorens hij het door de lens gaat bekijken." Ook dr. Albert Schweitzer is door Karsh gefotografeerd en van deze ontmoeting ver telt hij in zijn boek: „Schweitzer kon zich uitnemend concentre ren. Tussen de opnamen ging hij aan zijn TIK-TAK-TOR MOEILIJKER Tik-tak-tor of boter-kaas-eieren is een spel letje dat iedereen kent. Iemand die een beetje handig is kan het al gauw zo goed spelen dat hij elk spelletje wint en dan is de aardigheid eraf. Heel wat moeilijker wordt het wanneer het aantal vakjes wordt uitgebreid en iedere speler niet drie kruisjes of nulletjes naast elkaar moet krijgen maar vijf. Hieronder staat een spelvoorbeeld. Het beste kunt u een vel ruitjespapier nemen. O O O O O bureau zitten schrijven alsof hij niet was weggeweest. Als ik zeiik ben zover, legde hij zijn pen neer en nam weer voor de camera plaats. Maar de opname die ik wilde maken lukte niet. Ik slaagde niet hem voldoende tot ontspanning te brengen. Zijn handen waren goed gevormd en lenig, maar toch krach tig, de handen van een musicus of een arts. Ik probeerde hem te portretteren met zijn handen rustend op boeken nee, dat was het niet. We moesten het anders doen. We werkten door. Toen sloot Schweitzer zijn ogen een beetje vermoeid, legde zijn vinger op zijn mond, rustte op zijn elle boog en zei„U zegt wel wanneer u weer zover bent." Direct daarop was hij volledig in gedachten verzonken. Ik gaf geen antwoord, maar knipte af. Data werd de plaat die alom werd gepubliceerd en die werd opgenomen in Portraits of Greatness." nulletje. Hierbij zal men natuurlijk steeds trachten te verhinderen dat de tegenspeler een rijtje van vijf hetzij horizontaal, vertikaal of diagonaal volkrijgt. Het zal spoedig duidelijk worden dat het spel nu heel wat moeilijker is. Probeert u het maar het scherpt het vernuft. Het geeft niet wie begint. Speler A zet een kruisje, speler B zet een nulletje; dan zet A weer een kruisje, daarop B weer een JUBILARISSEN IN 1963 Dit jaar zijn de volgende heren vijfentwin tig of veertig jaar in dienst. 1 februari H. B. Koerts (25) 1 februari J. H. van Leeuwen (25) 24 maart A. A. Geleynse (40) (R'dam) 27 maart E. Meyer (40) 9 april Ch. J. H. Nijman (40) 1 mei Th. P. A. Mantoua (40) 12 mei J. Broers (40) 13 juni L. M. Spijker (25) 18 juni H. Kroesen (40) 8 augustus P. van Loenen (25) 25 augustus Th. J. Hovius (25) 2 september P. J. Timmerman (25) 12 december G. de Veer (40) Aangezien 27 maart, 12 mei en 25 augus tus dit jaar op een zondag vallen, moet nog worden beslist of de huldiging op de vrij dag ervoor of de maandag erna zal plaats vinden. 11

Amstel - Het Spongat | 1963 | | pagina 13