VRIJSTREEK De groep personeelsbladredacteuren wer den bij aankomst in Hulshorst welkom ge heten door de heer Jung, de voorzitter van de VVV 'Nunspeet en omgeving'. Dit ge beurde in een cafeetje vlak bij het station. Daarna gingen we wandelen in gezelschap van enige deskundigenkenners van het bos,' van de omgeving, van de folklore en van de geschiedenis. Vroeger, zei de des kundige, was dit een vrijstreek een oord dus waar men zich aan de arm der justitie kon onttrekken en het daar dus alras krioelde van de vrijbuiters. Die drang om vrij te zijn leeft nu, eeuwen later, nog sterk in de bevolking van deze omgeving. Vroeger, maar dan minder lang geleden, woonden hier wel zestig schilders; het land schap was dan ook bijzonder schilderachtig met zijn lokomotiefboerderijtjes (zo ge noemd vanwege hun hoge schoorsteen). Er werd hier eek geschild en zeker niet uit weelde. De armoede was toen zo groot, dat de mannen 's zomers hun geit namen (ieder gezin had een geit) en naar Fries land gingen wandelen om daar de boeren te helpen. Onderwijl stappen wij voort door 'de tem pel van ongekorven hout', zoals de dichter zegt. Het bos geurt naar de herfst, die zijn sporen heeft achtergelaten o.a. in de vorm van een laag afgevallen bladeren. Hier stroomt een beekje en daar, wijst een des kundige, broedt ieder jaar de ijsvogel, een zeldzame verschijning in ons land. Merk waardige krachten werden vroeger de ijs- Foto P. J. L. Gtauiemam Zij at de kippen op vogel toegeschrevenhij zou de zee kunnen doen bedaren en de bliksem afleiden. De houtvester blijft staankijk, een hekse- bezem in een beuk, een even grote zeld zaamheid als die ijsvogel. Een heksebezem is in feite een woekering, waarbij vele tak jes uit een plaats op één grote tak schijnen uit te botten; het geheel ziet eruit als het slordige nest van een grote vogel. Er fietst ons een oude vrouw achterop. Geheel in het zwart. Ze is zeker tachtig jaar, zegt een deskundige. Jaren is haar man al dood. Die ging 's zomers hooien in het westen. Op een keer had hij, be halve zijn vrouw, ook een toom kippen achtergelaten en in zijn brieven vroeg hij natuurlijk ook naar de welstand van de kippen. Zij antwoordde tenslotte: met de kippen gaat het best, ze kraaien in mijn buik VOOR DE KINDEREN Plotseling staan we voor een kunstwerk: een betonnen brug over de splinternieuwe rijksweg Zwolle-Harderwijk. Deze loopt door de bossen en zou zonder meer een obstakel zijn voor de toerist, als deze voet gangersbrug er niet was. Het verheugde ons te vernemen dat er steeds meer samen werking en overleg plaatsvinden tussen de mannen van Rijkswaterstaat en Staatsbos beheer, waardoor zowel voor het snelver keer als voor de wandelende toeristen har monie tussen natuur en kunstwerken ont staat. Tijdens het aanleggen van deze overigens prachtige weg kwam men te zitten met 40.000 m3 grond, die men be nutte om een grote put naast de weg te vullen; hierdoor ontstond een hoogte, die nu als uitkijkpost wordt ingericht. De toe rist zal van hieruit een prachtig uitzicht hebben. Even verder is een ideaal oord voor de kinderen: de Zanden plas (1 ha water) omgeven door (2 ha) zandstrand. Door de ondiepte van het water kan er niet worden gezwommen, zodat de opgeschoten jeugd er weinig komt en ouders met jonge kinde ren dus het rijk alleen hebben. Zoet spelen de kinderen in het water; de ouders zijn minder zoet, want na een zondag hebben twee man een halve dag nodig om het pa pier te ruimen. 'Je mag hier ook niks', zei een ruiter, die met zijn paard door de plas was heen gestapt en hierover werd onder houden. Toen we dit vernamen zaten we al enige tijd in een autobus, waar men ons met veel moeite in had weten te krijgen, want we wilden allemaal verder wandelen. Maar die bus was nodig omdat er nog an dere dingen op het programma stonden. 7

Amstel - Het Spongat | 1962 | | pagina 9