Negenhonderd portretten Vrijdag 23 november j.l. de dag van de jaarlijkse doorlichting door de Masro Stichting (Massa Röntgenonderzoek van de Amsterdamse Vereniging ter Bestrijding der tbc) is tevens benut, voor het maken van pasfoto's van het Amsterdamse perso neel. Negenhonderd foto's zijn er die och tend gemaakt. De eerste waren van de nachtploeg, waarvan de portrettering reeds voor zeven uur begon, de laatste was de heer Kramer, chef Tekenkamer, die om even voor half een voor de lampen plaats nam. ,,En hoe brééd is altijdongeveer, vader? Ons huisorkest is compleet Tot onze vreugde kunnen wij mededelen dat ons huisorkest nu compleet is. De muzi kanten zijn aan het oefenen om een werke lijk ensemble te worden en wij hopen bin nenkort verslag te kunnen doen van hun vorderingen. ,Hoe lang is 'altijd' ongeveer, vader?" Men nam de kaart voor de doorlichting in ontvangst en zette zich voor de camera; nadat de pasfoto was gemaakt ging men naar de röntgencamera voor de foto van borstkas, hart en longen. Er zal ongetwij feld een verklaring voor zijn dat er van de zijde van het fabriekspersoneel een groter gebruik wordt gemaakt van de geboden gelegenheid om zich te laten doorlichten dan dat dit bij het kantoorpersoneel het geval is. Interesseert het deze laatste groep minder hoe zij er van binnen voorstaan of ligt het aan iets anders? Altijd', mijn jongen, kan niet met een tijdmaat worden gemeten, omdat tijd een uitvinding van de menselijke geest is, die dient om de voortgang aan te geven. 'Altijd' heeft geen begin en geen eind, het is onbegrensd, onmeetbaar. 'Altijd' is on vatbaar." De pasfoto's zullen in het archief van Per soneelszaken goede diensten bewijzen, want elke personeelskaart wint onmiddellijk niet onbelangrijk aan waarde wanneer hij voor zien is van een portret van de betrokkene. Valt eenmaal de beslissing om alle perso neelsleden van een legitimatiebewijs te voorzien, dan kan dit onmiddellijk zijn beslag krijgen. Het is opvallend maar begrijpelijk dat de dames nerveuzer zijn dan de heren wanneer zij gefotografeerd moeten worden, want zij hebben een afkeer van pasfoto's vanwege het zakelijke doel (herkenning en legitimatie). Een vrouw die tevreden is met haar pasfoto is een grote uitzondering, maar laten we hopen dat onze afdeling Personeelszaken er wel over te spreken is. 4

Amstel - Het Spongat | 1962 | | pagina 6