1 Omar moskee en tempelplein te Jeruzalem. J ezuzalem In het Knight's Palace hotel huisde een oude Arabische knecht van omtrent zeven tig jaar. Hij had iets van een slaaf uit vroeger eeuwenonderdanig, trouw, altijd gedienstig. De dranken bracht hij op een Amstel-dienblad, witrood, met fraaie Ara bische letters en in het Engels Jordan Brewery. Op het allereeste gezicht raakte ik op dit dienblad verliefd. Dat zou en moest ik hebben. Met handen en voeten probeerde ik het de oude Arabier duidelijk te maken. Hij begreep het. Hij zou het de baas vragen. Voorlopig liep zijn verzoek uit op een weigering, maar hij garandeerde mij, dat het voor elkaar kwam. V rijdag Duizenden toeristen en pelgrims begeven zich tegen drie uur naar het vroegere paleis van Pontius Pilatus waar Christus zijn kruisweg begon, die door de smalle stijgen de en dalende straatjes van de oude binnen stad loopt. Afwisselend dragen de pelgrims een groot houten kruis. Welnu, dit kruis wordt sinds jaren om half drie door de oude trouwe slaaf van het Knight's Palace hotel naar de eerste statie gedragen en om vier uur staat hij op het grote voorplein van de Heilige- Grafkerk te wachten om het kruis van de pelgrims over te nemen op zijn nog sterke schouders. Hetgeen nu volgt, geachte lezer, is profa nerend maar het gebeurde werkelijk, wij kunnen het niet helpen. De stoet van duizenden naderde luid zingend en biddend de Heilige Grafkerk, het einde van de kruisweg, want deze kerk is over de heuvel Golgotha heengebouwd. Ik had in de stoet een actief aandeel want ik moest namelijk zorgen voor de improvi satie van de verschillende meditaties die bij elke statie worden uitgesproken. Kunt u zich voorstellen dat plotseling aan alle inspiratie een einde kwam, toen op het kerkplein de trouwe Arabier mij stond op te wachten, glunderend, trots, met een fiere grijns van overwinning en met ja, met het blad witrood Amstel bier in zijn handen. Kunt u zich indenken in de gewij de sfeer van plaats en tijd? De Arabier vond het blijkbaar heel normaal. Hij was enkel wat teleurgesteld toen hij bemerkte dat ik in functie was en hij mij het blad niet kon overhandigen. Maar hij loste de situatie op door eenvoudig het kruis over te nemen op zijn ene schouder en het Am- stelblad op zijn andere Maastricht, 1 september Op een receptie. Iemand uit Amsterdam hoorde over mijn reis naar Jordanië. Hij bleek er zelf meermalen te zijn geweest. Hij vroeg hoe ik het gevonden had. „Verschrikkelijk warm, mijnheer! Wanneer er geen Amstel bier was geweest Wie zal ooit nog beweren dat er geen toeval bestaat? Want mijn gesprekspartner was de heer Peters, adjunct-directeur van de Amstel- Brouwerij Ik vertelde hem het voorgaande verhaal en ook dat de begeerde transactie niet was doorgegaan, want helaas, de chef van het hotel trok zijn toestemming uiteindelijk in. Wie kan mijn verbazing voorstellen toen ik korte tijd later door bemiddeling van de heer Peters een dienblad uit Amman kreeg toegestuurdwitrood, met fraaie Arabische letters. Daarom dit relaas. Uit dank. Daarom ook vindt u in mij een ambassa deur van het onvolprezen Amstel bier. P. L. Keulaerds Maastricht TISTOCHWAT Maandag 15 januari 1872 werd met drie karren en drie paarden het eerste Amstel bier afgeleverd in de stad. De eerste etiketteermachines konden alleen liggende flessen van een etiket voorzien. Onze unieke Amstelstoop bestaat vijf entwintig jaarnog steeds een groot succes op feestjes. 3

Amstel - Het Spongat | 1962 | | pagina 5