r Amstel bier in Jeruzalem Pater P. L. Keulaerds O.F.M. zond ons het volgende interessante relaas van een reis naar en in het Nabije Oosten, waar hij op verrassende wijze in contact kwam met het Jordaanse Amstel bier. 3 augustus Vlakbij de San Marco in Venetië betraden wij de ultra moderne Ausonia van de Itali aanse Adriatica Scheepvaartmaatschappij. Zulk een schip zou je een vlotgeraakte westerse salon kunnen noemen, die zich van Europa losmaakt om na twee dagen te meren aan de Afrikaanse kust te Alexan- drië. Egypte Het land van de Nijl, het land van de moskeeën en de moslems, van de kamelen en de pyramiden. Vooral het wereldwonder van de graftomben der oudste en grootste koningen ter wereld maakt diepe indruk, niet alleen als materiële hopen van 149 m hoog en van 2I/2 miljoen m3 steen, maar ook als de geestelijke schatkamer van de oudheid en als de vier muren waarachter het eeuwige leven doorging. Wanneer je de holle hartkamers van deze graven ver laat, voel je je als terugkomend van een Egyptische begrafenis. Vijfduizend jaar wa ren als met één slag uitgewist en je waande je tijdgenoot van de ouden der aarde. Aan de voet van de pyramide. Libanon Van Egypte gaat de reis naar Beiroet, de hoofdstad van Libanon. Hier begon een lange autotocht, die ons dwars door dit land, door Syrië en Jordanië, naar Jeruza lem zou brengen, het hoofddoel van de reis. De weg door Libanon loopt voorbij het beroemde Baalbek, waar je helemaal ver loren kunt lopen in de massale ruïnes van de Romeinse tempels van Jupiter en Bac chus. Heel wat minder geestelijk en fijn zinnig zijn deze Romeinse prestaties als we terugdenken aan de scheppingen van de onovertroffen Egyptenaren. Syrië We naderen Damascus, de hoofdstad van Syrië, de stad waar Paulus werd bekeerd, waar hij in een mand werd neergelaten over de stadsmuur om zijn vervolgers te ontvluchten. Een echte oosterse stad met zijn soeks, de vermaarde bazars met hun ordeloze opeenstapeling van oosterse en westerse, echte en nagemaakte artikelen. Perzische tapijten, Arabische ingelegde meu belen, artikelen van ivoor, ebbenhout en rood mahonie. Baalbek Toen begon in taxi's de verschrikkelijke tocht van Damascus naar Amman, dwars door de Syrische woestijn. Om te besterven Er heerste een hittegolf naar oosterse be grippen Dat betekende 49 graden in de schaduw. Langs de weg lagen tientallen wegrottende kadavers van kamelen en ezels en voor het eerst waren wij diverse malen getuige van een fata morganaluchttril lingen toverden aan de horizon de meest fantastische panorama's van landschappen, steden en zeeën. Hitte. Tropische hitte. En het enige dat Syrië ons kon bieden was limonade, bij elke halte beroemde of min der beroemde limonade. Om ziek van te worden. Wat verlangde je naar wat manne lijker drank Toen kwam de verrassing. De grens Syrië-Jordanië. Jordanië In het eerste beste café vlak achter de Jor daanse grens: grote flessen Amstel bier uit de brouwerij van Amman. Daar is mijn grote liefde geboren voor het Amstel bier en daar ligt het begin van een leuke ge schiedenis, die de eigenlijke aanleiding tot het schrijven van dit epistel is. 2

Amstel - Het Spongat | 1962 | | pagina 4