Voetbal in Quito Toen ik enige tijd geleden de wedstrijd Ajax-Blauw-wit bijwoonde (30) herinnerde ik mij het verhaal, dat mijn broer Peter mij deed over zijn ervaringen tijdens de wedstrijd te Quito tussen Ecuador-Argentinië. Hoewel de wedstrijd Ajax-Blauw-wit, twee Amsterdamse clubs, niet met de belangrijkheid van een interlandwedstrijd is te ver gelijken, wil ik toch eerst even de gedragingen van het Amsterdamse publiek onder de loep nemen. Het Ajax-stadion was tot de laatste plaats bezet. Daar er geen voorwedstrijd was gespeeld, waren de supporters in le vendig debat gewikkeld over het eventuele verloop van de wedstrijd en er werden tal rijke weddenschappen afgesloten. Ik gokte op gelijk spel, daar Blauw-wit de laatste tijd van zich deed spreken. Er werd ijverig met warme koffie, Amstel bier en broodjes gevent, een muziekje speelde, kortom het was gezellig. Bovendien zat ik droog. Naast mij zat een afnemer uit Monnickendam, die vroeg of ik een Ajax-supporter was en op mijn bevestigend antwoord direct over de aanschaf van elektrische koeling begon te praten. Naast hem zat een afnemer uit Purmerend, die mij echter in jaren niet had gezien en mij onmiddellijk opmerkzaam maakte op het feit, dat hij 65 cent voor een Amstel biertje moest betalen. Als dit dan mijn rayon was, moest ik daar maar eens werk van maken. HANDGEMEEN Zoals u zult weten, was het een wedstrijd die de moeite waard was om aan te zien. Er werd wel ruw gespeeld, want herhaalde lijk, zag ik een meneer het veld ophollen met een zwart koffertje, waaruit hij iets haalde om de getroffen speler op te fixen. Er werd zelfs een speler het veld afgedra gen tussen twee heren. Hij werd vervangen door de Blauw-wit speler Spaarndam, die enkele prachtkansen deed glippen onder luid geloei van het publiek. Ook was er onderaan de tribune tussen de supporters een klein handgemeen ontstaan, hetgeen volgens insiders een grote zeldzaamheid was. Er waren spannende momenten en ogenblikken dat er weinig gebeurde. Na spannende momenten moest mijn buur man steeds naar het toillet. Hij beweerde, dat de spannig op zijn blaas sloeg. Het hele rijtje voetballiefhebbers moest telkens op staan als hij zijn plaats verliet. Hij maakte het echter goed, door terug te komen met amandelbroodjes die hij ons gul aanbood, terwijl hij informeerde wat er gebeurd was tijdens zijn afwezigheid. Ik heb hem maar niet teveel opgewonden. VELD AFGEZET Dat het in de Zuidamerikaanse landen vaak vreemd kan toegaan tijdens een inter land wedstrijd, ondervond mijn broer. Hij werd namelijk uitgenodigd de wedstrijd Ecuador-Argentinië te komen zien, welke gehouden werd in het Estadio Olimpico de Quito, Ecuador, welke wedstrijd Argen tinië met 20 won. Door de belangrijkheid van de wedstrijd waren de hartstochten tot het uiterste opge voerd. Het was stampvol op de tribunes. De ge zant van Argentinië was aanwezig alsmede de president van de republiek Ecuador. Mijn broer had een beste plaats in hun onmiddellijke omgeving gekregen. Wij in Holland beschikken wel over zoveel zelf- dicipline, dat wij niet het veld opsnellen als er daar iets gebeurt, wat ons niet be valt. Wij geven aan onze ontstemming uiting door te roepen, te fluiten of een Op Tenerife, een der Kanarische eilanden, maakte de familie Lemcke uit Rijswijk deze foto van een der leden van hun gezelschap, op het punt een koel glas Amstel bier tot zich te nemen. Op de achtergrond de be roemde Piek van Tenerife, de Teide, een vulkaan. 11

Amstel - Het Spongat | 1962 | | pagina 13