In Nunspeet nu. Nunspeet is bij vele men sen bekend, maar als je deskundigen bij je hebt, blijkt dat het bij heel veel mensen bekend is en zeer in de smaak valtin 1961 telde men er 500.000 overnachtingen. Het aantal overnachtingen is evenwel be langrijk groter, want lang niet iedereen die mensen te slapen legt geeft dit door. Het bos zal er wel afschuwelijk uitzien, als er zoveel mensen in verblijven, denkt u misschien. Dit is absoluut niet het geval, want de meeste mensen gedragen zich pri ma en laten als dank voor 't aangenaam verpozen, weinig of geen schillen en dozen achter. DIEREN Zijn er nog dieren op de Veluwe? Deze vraag werd afdoende en bevestigend beantwoord in het diorama te Nunspeet. Wij hadden het enkele minuten eerder ge hoord toen we twee jongetjes eikels zagen rapen. Omdat dergelijke taferelen in Am sterdam niet vaak te zien zijn, vroegen wij waarom zij dat deden. 'Daar krijgen we een dubbeltje per kilo voor van de meneer van de Amsterdamsche Bank.' Aangezien wij zeker weten dat er op deze bank zelden eikels gegeten worden, vroegen wij door en nu bleek dat de eikels in het bos wer den neergelegd bij de voederplaatsen van de herten. Het diorama is gehuisvest in een oude Saksische boerderij en is eigendom van VVV. Van binnen zijn drie wanden in genomen door bostaferelen, afgescheiden van de bezoekersruimte door enorme ruiten. Elke ruit heeft 1.200,gekost en hier uit blijkt wel hoeveel de Nunspeters over hebben voor de verpozing van hun toe risten. Achter deze ruiten nu waren alle dieren van de Veluwe in opgezette toe stand te zien. De heer Ten Bruggen Cate wist er bijzonder veel van te vertellen en als stadsmensen zaten wij verbaasd te kijken en te luisteren. Wij zagen reeën en edel herten, een das, een boommarter, een eek hoorn, slangen, wilde zwijnen, maar ook een visarend, mantelmeeuwen en andere vogels en toen onze explicateur bij deze dieren was aangeland kwam uit de zolde ring een ijl geluid van zangvogels en van vogels die denken dat ze kunnen zingen. Hier hoorden we ook van de 24-ender, die we in het begin van ons verhaal vermeld den. Aandoenlijk was de aanblik die een hinde met enkele kalfjes bood. Het dier was bij het oversteken van de weg aange reden en dodelijk gewond en in haar ster vensuur wierp zij de onvoldragen kalfjes. De diertjes konden, ondanks alle inspan ningen, niet in leven worden gehouden en betekenden toen, samen met hun moeder een welkome aanwinst voor het diorama. Overigens is het panorama op zondag ge sloten. RUSTIGE MENSEN De dag werd gul beslotende Spoorwegen lieten onze tocht eindigen in hotel ,De Veluwe', tegenover het station van Nuns peet, waar goed gekoeld Amstel bier in flesjes ons wachtte. Tijdens de late lunch (of het vroege, diner, want men zette zich laat in de middag pas aan tafel) hebben we nader kunnen kennismaken met onze deskundige gidsen. Het viel ons op dat zij zoveel rustiger zijn dan wij en de mensen van de grote stad, kunnen hen ook benijden om de ongedwongen wijze waarop ze om gaan met hun wethouders, van wie er één, de heer Bosch, een tafelrede hield. Het was een dag die uiteraard besloten moest worden met een treinreis. We had den het genoegen te mogen kennismaken met de nieuwste wagons van de NS, com pleet met automatische deuren en geluids installatie (voor het afroepen van de sta tions) en ingericht aan de hand van een diepte-onderzoek, de z.g. motivation rese arch. In een tijd van ruimtevaart en verkeersop stoppingen is het goed eens een dag de rust van de natuur te ondergaan. De Ne derlandse Spoorwegen hebben met het in stellen van deze dagtocht een uitstekende greep gedaan, en dankzij de goede samen werking met VVV Nunspeet en omgeving kan iedere Amsterdammer een dagje uit naar een plek, die met bromfiets of auto niet begaan mag worden. Wij hebben de ervaring opgedaan, dat de bossen ook bui ten de vakantietijd, de moeite overwaard zijn. Dank aan onze gastheren die ons daar van hebben doordrongen. DANKBETUIGING Heel hartelijk wil ik hierbij ieder, mede namens mijn man, bedanken voor hetgeen wij bij ons huwelijk van u hebben gekre gen; alsmede voor de andere blijken van belangstelling. C. Deegens-Verbeek. (Mevrouw Deegens, werkzaam op de Com merciële afdeling, ontving van de collega's een bedrag onder (een wel zeer speciaal) couvert, want de afdeling had er een akte bijgedaan. Twee lange foliovellen vol schertstaal en een aanvraagkaart voor een geldlening, ondertekend door de heer Kra- nenberg. Een originele en leuke manier om een ge schenk aan te bieden was het zeker.) 8

Amstel - Het Spongat | 1962 | | pagina 10