Een fleurig stukje Nederlanddoor Charles Ruys Over Frankrijk kan je urenlang redetwisten. De een zegt: „Wat een heerlijk, gezellig land, wat een oase". De ander: „Wat een miezerig land, dat Frankrijk, 't Is een aaneen schakeling van vervallen steden en verveloze dorpen". En als u 't mij vraagt (toegegeven, dat doet u helemaal niet, maar ik zeg het toch) dan antwoord ik: „Ze hebben allebei gelijk". Nu zegt u waarschijnlijk: „Wat wil die man, hij praat met alle winden mee" en ook dat kan ik niet tegenspreken. Flet is niet anders. Je kunt ieder land en dus ook Frankrijk door velerlei brillen bekijken. Deze keer zou ik het even willen zien door de brillen van onze renners in de Tour de l'Avenir, ge weet wel, die wielerwedstrijd over veertien etappes voor landenploegen, waarin de Nederlandse ploeg zo'n geweldige beurt maakte. Ik mag met enig recht over de ervaringen van de onzen spreken, omdat ik er als chaujfeur-tolk-manus-van-alles bij was. it jaar begon deze zware wedstrijd te Hugens, Lex van Kreuningen, Miel Ver- |l Bordeaux, de stad die zijn naam gaf aan allerlei wijnen, goede en slechte, naar het mij voorkomt, 't Was heet in Bordeaux en voor zover de verzorger het toeliet pakten onze renners af en toe een lekker koel biertje. Lekker fris. Bo vendien wisten ze precies wat ze aan bier hadden, van wijn moesten ze niets heb ben. Wisten ze veel wat die Fransen daar allemaal instopten. Overigens hadden we wel plezier, daar in Bordeaux. Uit alle landen waar de wielersport een belangrijke rol speelt kwamen langzaam maar zeker de ploegen opgedaagd en het was dus handenschud den geblazen; allerlei oude kennissen en nieuwe eenden in de wielerbijt. De „oranjeclub" bestond uit ploegleider Jef Janssen, de renners Jan Janssen (geen familie van de baas), Henk Nijdam, Jan deed geen bek open, kennelijk geremd door de zalftoon der dames. Hij ver dween in de keuken waar zijn mand staat. Mijn vrouw die zichtbaar onder de in druk was van het relaas, kocht een paar boekwerkjes, waarna de dames verdwe nen. Ik zat in de huiskamer, bezig mijn doen en laten van die dag aan een rapport toe te vertrouwen, toen mijn vrouw binnen snelde. Aan haar oogopslag kon ik zien dat zij niet voor grappen te vinden was. Zij vroeg mij wat ik nu weer had uitge haald. Het vlees voor de Kerstmaaltijd was verdwenen. Gezamenlijk renden wij naar de keuken, gewend als wij zijn moeilijkheden samen op te lossen. Het vlees was inderdaad verdwenen! Al spoedig was het raadsel opgelost: on ze hond had het opgegeten. Met de oren in de nek zat hij in zijn mand. Merkwaardig, zou hij het gesprek met de dames begrepen hebben? Ik verzeker u, dat wij hem genoeg te eten geven. E. van Kan straete, Leo Knops, Kees de Jongh en Raf Gijsel, soigneur Piet Liebregts, me canicien Jan Willemsen en ondergeteken de. T)e buitenlanders keken met eerbied naar de Nederlanders, want ze wisten wel dat dit een stelletje ijzervreters was. En ze hebben het geweten, de wegrenners uit al die andere landen. Vanaf de aller eerste dag speelde ons team de eerste viool, wat des te gemakkelijker kon om dat zij die dit de rest van het jaar doen de vrouwen en verloofdes noodge dwongen in Nederland waren gebleven. Iedereen die een beetje met sport op de hoogte is weet natuurlijk allang dat Jan Janssen drie etappes won, Jan Hugens twee, Leo Knops en Lex van Kreuningen ieder één. Ziezo, dat waren er dus samen zeven, oftewel precies vijftig procent, want er waren veertien etappes in totaal. Al die andere naties moesten dus tevre den zijn met de andere helft. Met z'n allen LANDENKLASSEMENT Tussen alle bedrijven door won ons team met groot vertoon van macht het lan- denklassement, Jan Janssen, Henk Nij dam en Jan Hugens reden om de beurt in de gele leiderstrui, kortom, het werd een knalsucces waar sportjournalisten uit alle windrichtingen in vele talen grote verhalen over schreven. Ginds, op de klimmende en dalende Franse wegen, werd een brok good-will voor Neder land bij elkaar gereden, waar de knapste ambassadeurs en andere diplomaten „U met een hoofdletter" tegen zeggen, als zij eerlijk zijn tenminste! Intussen vraagt de lezer zich waarschijn lijk af wat dit fietsgedoe in Het Spongat te maken heeft. Dat zullen we snel uit de doeken doen. Ziet ge, Amstel kwam er ook aan te pas, op het juiste moment en op de juiste manier. Ondanks alle successen zaten onze ren ners toch wel eens in de put. Dan waren zij zo ongeveer aan het eind, dan was de 6

Amstel - Het Spongat | 1962 | | pagina 8