Wees verstandig - Blijf eraf! De zeilvereniging roept Heerlijke tijd Wilt u levend verbrandenOf ternauwernood aan verbrandingsgevaar ontkomen Nee, natuurlijk wilt u dat niet en daarom schreef de verantwoordelijke man voor het brandblusmateriaal enige punten op, die samen te vatten zijn in bovenstaande woorden: wees verstandig, blijf eraf! Uzult in de diverse afdelingen, werk plaatsen en kantoren weieens brand- blusapparaten hebben zien hangen. U ziet ze nu natuurlijk niet of nauwelijks meer, want ze hangen er al jaren zodat ze niet meer opvallen. Breekt er ergens brand uit, dan kan vaak erger worden voorkomen als iemand snel reageert en de brandblusser hanteert of de slang uitrolt en water geeft. Men kan er op rekenen dat de apparaten altijd gereed zijn voor gebruik, want ze worden regel matig gecontroleerd. Men moet er natuur lijk afblijven wanneer er geen brand is, want anders kan men zijn eigen leven en dat van anderen in gevaar brengen. Er moe ten dus geen jassen over gehangen worden en evenmin dienen ze aan het oog ont trokken te worden op een andere manier, namelijk door er iets voor te zetten. Want ook dat is gevaarlijk. Als er gelast wordt moet er een brand blusser bij de hand zijn, maar let erop dat hij na afloop van het werk weer op zijn oude plaats komt. Een dringend verzoek: wilt u onmiddellijk waarschuwen als u ziet dat er iets met een brandblusser aan de hand is? Laat de brandblussers altijd op hun plaats als er geen brand is. Ik kan mij voorstel len dat vele mannen nieuwsgierig zijn hoe bepaalde blussers in elkaar zitten en ik ben daarom ook graag bereid hierover iets te vertellen. Zodra het nieuwe gedeelte van het vaten- gebouw klaar was (ongeveer twee jaar ge leden) zijn er vijf brandblusapparaten op gehangen. Het nieuwste op het gebied van blusmateriaaleen grote bus met bluspoe- der; aan de buitenkant een koolzuurflesje met bovenop een kraan. Wordt dit kraan tje opengedraaid dan komt het grote ap paraat onder druk te staan; aan dit ge deelte zit een slang met een knijpventiel, wordt dit ingeknepen dan verschijnt er een grote poederwolk, die in hoofdzaak de zuurstof in de onmiddellijke omgeving van de brand afsluit. Deze wijze van blussen is geschikt voor elke brand en geleidt geen elektrische stroom; alleen bij fijne instru menten, b.v. in laboratoria is het niet aan te bevelen, daar kan men beter koolzuur- sneeuw gebruiken. Mag ik u om uw medewerking verzoeken? U kunt dat doen door te verhinderen dat iemand aan het brandblusmateriaal knoeit of er op baldadige wijze mee omspringt. Alleen ik ben u op het ogenblik daar dank baar voor. En misschien bent u er ook nog eens dankbaar voor. Maar laten we hopen dat die dankbaarheid van u nooit tot uiting hoeft te komen. M. J. van de Berge. Zijn er onder onze Amsterdamse collega's nog geoefende zeilers die zich bij onze zeil vereniging willen aansluiten? Zo ja, dan kunnen zij zich omtrent de voor waarden verstaan met de heer Gravesteijn, Bedrijfsbureau, of met ondergetekende. Met zeilersgroeten, Verspoor. „Ten gerieve van het wielrijdend publiek is op een plein in Hengelo een rijwiel bewaarplaats opgericht, waarvan druk ge bruik wordt gemaakt." Aldus luidde het onderschrift van een foto die uit een oud tijdschrift was geknipt. Het plaatje stelde een fietsenrek van de Amstel Brouwerij voor. Heerlijke tijd toen het plaatsen van een rijwielrek aan leiding gaf tot het maken van een foto in een geïllustreerd tijdschrift. Tegenwoordig plaatst de brouwerij vele rijwielrekken per jaar. 18

Amstel - Het Spongat | 1962 | | pagina 40