De kleine vliegende pi/lijes Het werpen van kleine spiesjes of pijltjes naar een bord is een tijdverdrijf dat hoe langer hoe meer in zwang komt in Nederland. Het is bekend dat onze koninklijke familie zich er enthousiast aan wijdt en ook in haar Italiaanse landhuis De Gelukkige Olifant zo'n werpbord heeft opgehangen. Het sportmagazijn Perry van der Kar N.V. verkoopt jaarlijks een tweeduizend borden en natuurlijk nog veel meer pijltjes. Veel personeelsverenigingen schaffen zich deze attributen aan en verder particulieren, want vooral jongens tussen de tien en de vijftien jaar zijn geestdriftige beoefenaars. Voor hen zijn er ook de veel goedkopere schietkaarten en de houten pijltjes met de veertjes. De betere pijltjes zijn van koper en dragen een plastic veer. Het valt niet te verwonderen dat het grootste deel van de invoer uit Engeland afkomstig is, waar het spel met de darts wel als een nationale sport beschouwd kan worden. In tegen stelling tot ons land wordt het spel daar overwegend in café's beoefend. De geschiedenis vermeldt deze tijdpasse ring al in 1530 en oorspronkelijk zal het wel begonnen zijn als een soort boog- schieterij binnenshuis. Die kenden wij ook en werd dan beoefend in de Doelen, schiet banen dus met doelschijvennamen als Doelenstraat, Handboogsteeg en Voetboog- steeg herinneren daar nog aan. Maar waar bij ons de handboogschutterij als sport op Mijnheer de redacteur Na uw overrompelend ziekenbezoek met bandrecorder en kiektoestel deed dit laatste mij onthullende foto's in Het Spongat reeds vrezen. En ja, mij viel de eer te beurt om als eerste (bij mijn weten) in pyama in uw periodiek te mogen verschijnen. Heer De Winter, zit hier geen nieuwe ru briek in? „Amstelfiguren in verrassende kledij". Nu ik dan toch mijn beurt al heb gehad, kan ik deze slechts toejuichen. Deze tip slechts ter inleiding van mijn woorden van hartelijke dank aan u, als componist van het bandje, aan de heer De Jong als de man van „het idee" en aan alle dames en heren, die met gesproken en gezongen woord de gonzende Amstel Brou werij in mijn ziekenkamer brachten. Ook de zeer vele andere blijken van be langstelling, die ik van de Amstelfamilie ontving, hebben mij veel goed gedaan. Allen veel dank en tot ziens. van der Doll. een hoogst enkele uitzondering na is ver dwenen, heeft Engeland er het pijltjesspel aan overgehouden. Het meest gebruikte bord heeft een aantal concentrische cirkels en hoe dichter het pijltje bij het middelpunt terecht komt des te hoger wordt de beloning in punten. Wil men goede resultaten bereiken dan is het van belang dat men steeds met zijn eigen pijltjes speelt, net als een biljarter die altijd met zijn eigen vertrouwde keu biljart. Ieder mens heeft namelijk een werpafwij- king of in elk geval een individuele worp die nooit helemaal volmaakt is. Door met zorg zijn pijltjes te kiezen kan men trachl ten die werpafwijking te corrigeren. Er zijn, zoals gezegd, pijltjes met echte veren en plastic veren, maar de laatste worden hoe langer hoe meer gebruikt. De mens, zijnde zoals hij nu eenmaal is, is ook bij het kiezen van de pijltjes op zijn stand gaan letten. In Engeland zijn dan ook pijltjes te koop van roestvrij staal, koper, aluminium, zilver en goud en deze zijn uiteraard verpakt in bijpassende etuis. De man die werkelijk het toppunt wenst kan voor honderdvijftig pond een stel mas sief gouden pijltjes kopen in een met ju welen belegd etui. Ook allerlei attributen zijn te koop: gebor duurde jasetiketten als clubonderscheidings teken, opbergkastjes, netten om de pijlen op te vangen die uit het bord vallep, pijl puntslijpers en matten die de juiste werp- afstand aangeven. Voor het prullenkastje een miniatuurspel met pijltjes van vijf centimeter. Ons huisorkest is er (bijna) De oproep in ons vorige nummer heeft^ succes gehad. Nu wij dit schrijven zijn de eerste repetities van ons (bijna complete) huisorkest achter de rugtwee vrouwelijke gitaristen, een klarinettist, een trompetist en een slagwerker hebben al geoefend. U ziet: nog geen pianist en geen bassist. Die worden nog gezocht. Ze zijn er natuur lijk wel, maar moeten zich alleen nog mel den. Wie speelt piano en wie kan de bas tokkelen? De heer Struiksma (telefoon 410) neemt gaarne de namen op van be langstellende dames en heren. 16

Amstel - Het Spongat | 1962 | | pagina 38